שחיתות ענק במגזר הערבי: המשטרה עצרה 83 חשודים בשוחד וסחר בתורים בסניף רשות האוכלוסין - 0404
צילום: דוברות המשטרה

שחיתות ענק במגזר הערבי: המשטרה עצרה 83 חשודים בשוחד וסחר בתורים בסניף רשות האוכלוסין

המשטרה ניהלה מזה מספר חודשים חקירה סמויה שעניינה חשיפת שחיתות בקרב עובדים ומקבלי השרות בסניף רשות האוכלוסין שבמזרח ירושלים ע"י מתן וקבלת שוחד וסחר בתורים, במסגרתה עצרה המשטרה לחקירה 83 חשודים, כך הותר לפרסום היום (א').

עם קבלת מידע במשטרת ירושלים, לפיו עולה חשד לאי סדרים בקבלת התורים ומתן שרות לתושבים בסניף רשות האוכלוסין הממוקם במזרח ירושלים ע"י עובדי המשרד בדרך שאינה חוקית ובניגוד לנהלי המקום, נפתחה החקירה אשר לוותה ע"י הפרקליטות.

במהלכה הפעילה המשטרה סוכן סמוי שפעל בקרבם של עובדי המשרד והביא לחשיפתה של שיטה באמצעותה עפ"י החשד שלשלו לכיסם 4 מעובדי המשרד מאות אלפי שקלים שמקורם בכספי שוחד עבור שירותי ציבור הניתנים במקום לכל דורש.

עפ"י החשד, 4 העובדים בגילאי 21-29, ערבים תושבי מזרח ירושלים, המקבלים קהל ומעניקים שירותי רשות האוכלוסין בהם הנפקת תעודות זהות, דרכונים, תעודות מעבר ונושאים נוספים, קשרו קשר עם 6 חשודים בגילאי 20-46, גם הם ערבים תושבי מזרח ירושלים ('מתווכים מאכרים' – שאינם עובדי המשרד), ועפ"י החשד ניצלו את מצוקת התורים וזמני ההמתנה הארוכים לקבלת שירותים אלו, על מנת לגבות כספי שוחד בעבור מתן שירות כמעט באופן מידי וללא כל המתנה, ובמספר מקרים אף נתנו שירותים ללא כל הגעה לסניף והבאת המסמכים הנדרשים ע"י מבקש השרות.

הסוכן הסמוי חשף את דפוס פעולתם של החשודים: 6 החשודים "המתווכים- מאכרים" יוצרים קשר עם תושבים המבקשים לקבל את שירותי משרד ומציעים להם קבלת השרות באופן מידי ופרטני ע"י אחד מעובדי המשרד, וזאת כאמור בעבור סכום כספי קבוע על פי תעריפים לסוג השרות המבוקש.

מיד עם "ההסכמה" על סוג השרות והעברת כספי השוחד לידי "המתווך", פרטי האדם המבקש את השרות מועברים לידי אחד מארבעת עובדי המשרד החשודים, והם יוצרים עמו קשר ומנחים אותו מתי להגיע ולמי לפנות על מנת לקבל השרות המבוקש, כל זאת כאמור ללא כל המתנה בתור כמקובל.

במקביל לחקירה סמויה זו, חשפו חוקרי המשטרה שיטה נוספת באמצעותה נמכרים תורים לקבלת שרותי רשות האוכלוסין באותו הסניף באמצעות אפליקציה ייעודית שפותחה במטרה דווקא להקל על אופן קבלת התורים והשרות במקום.

חוקרי המשטרה הגיעו לזהותם של חשודים שמזה חודשים עם פתיחתם של תורים חדשים באפליקציה, מזמינים מיד כמות גדולה של תורים לקבלת שירותים שונים, ובכך יוצרים מצוקה גדולה יותר בקרב תושבי המקום לקבלת השירותים המבוקשים.

בשלב זה פונים החשודים לתושבים בשיטות שונות, מציעים את "מרכולתם" ומוכרים להם תורים בעבור מאות שקלים לכל תור, לדוגמא אחד החשודים בפרשה זימן כ-2,700 תורים למספר חודשים קדימה, וסחר בהם. כתוצאה מכך, שלשל לכיסו עשרות אלפי שקלים.

חקירת המשטרה הסמויה הובילה את המשטרה לגיבוש מבצע מעצרים חסר תקדים במסגרתו הובאו לחקירה 83 חשודים, ערבים תושבי מזרח י-ם, בחשד לעבירות קבלת שוחד, תיווך לשוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון.

בימים האחרונים, פשטו כוחות משטרה רבים על בתיהם של 23 חשודים מרכזיים, בהם 4 עובדי רשות האוכלוסין ו-6 "מתווכים – מאכרים". במהלך הפשיטה נתפסו כסף מזומן בסכום מצטבר של עשרות אלפי שקלים ו-6 כלי רכב בהם רכבי יוקרה, שעל פי החשד מקורם בכספי שוחד, בגינם יוחלט במשטרה במסגרת החקירה האם לפתוח בהליך למטרת חילוטם.

מהמשטרה נמסר כי, "משטרת ישראל תמשיך לחקור ולחשוף עבירות שחיתות מכל סוג המבוצעות ע"י עובדי ציבור, תוך ניצול מצוקתו של הציבור הנורמטיבי שומר החוק. זאת במטרה לנקות את אותם משרדים מפעילות בלתי חוקית הפוגעת באופן ישיר ומעיבה על שגרת החיים של הציבור משלם המיסים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]