דיון חירום על מחלת העכברת: הוחלט לנקוט בצעדים למיגור וחיסול המחלה - 0404
דיון חירום על מחלת העכברת: הוחלט לנקוט בצעדים למיגור וחיסול המחלה משרד הבריאות

דיון חירום על מחלת העכברת: הוחלט לנקוט בצעדים למיגור וחיסול המחלה

בדיון שנערך הבוקר (א'), השתתפו סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן, מנכ”ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, משנה למנכ”ל פרופסור איתמר גרוטו, מנכל משרד התיירות אמיר הלוי ונציגי המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, מועצות מקומיות, רשות המים וארגון מגדלי הבקר.

במהלך הדיון ניתנה סקירה נרחבת על מצב ה"עכברת" בנתונים עדכניים: סה״כ נבדקו כ-242 בני אדם בחשד למחלה, מתוכם כ-42 אומתו כחולים. נקבע כי המשרדים השונים יפעלו יחדיו באופן מתואם על מנת להביא למיגור המחלה.

הצעדים שינקטו:

1. הסדרת מקורות השתייה ושטחי המרעה של הבקר וגידור מעיינות על מנת למנוע גישה של בקר למקורות המים.

2. הזרמת מים על ידי רשות המים למעיינות. הובהר כי רוב המאמצים צריכים להיות מושקעים בהסדרה של נושא הבקר וחזירי הבר החופשיים שמעבירים את המחלה.

3. חיסון עדרים נגועים.

4. פעילות לשיפור רמת התברואה על ידי הרשויות המקומיות.

לצד זה, משרד הבריאות ימשיך לעדכן את הציבור באופן שוטף על מצב הנחלים והמעיינות בהם אסור לטבול.

סגן השר יעקב ליצמן: “אנו מתמודדים עם תופעת העכברת. כ-42 נפגעים שנדרשים לטיפול ברמות שונות וכ-242 בחשד להיפגעות. משרד הבריאות עוקב ובודק את המקומות הללו בעיקר בצפון. סגרנו חלק ובחלק אפשר להשתמש. המצב תחת שליטה ואנו מבקשים מהציבור להישמע להוראות אנשי המקצוע ולשמור מכניסה למקומות מסוכנים".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב: "העניינים בשליטה ואנו עוקבים באופן יומי גם אחרי מקורות המים ואחרי דפוסי התחלואה. תקשיבו רק להנחיות שלנו, כי יש הרבה מאוד דברים לא מבוססים, שקריים ומוטים. עם מה שיש צריך לטפל, זה דורש שיתוף פעולה של כל הגורמים שישובים כאן. נוכל להתמודד עם זה ברמה כזאת שבקיץ הבא לא יהיו כותרות 'העכברת חוזרת', אלא נכחדה ונעלמה".

פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "התמונה כל הזמן מתעדכנת. אפשר לראות באתר שלנו מה האתרים שלא מומלץ להגיע. חשוב לנו להדגיש שבכל שאר המקומות אין מגבלות והמחלה לא עוברת לא באוויר ולא במי בריכות. כל מי שתכנן טיול לצפון ולא הולך לאחד המקומות האלה, יכול להסתובב באופן חופשי, יכול ללכת ליד נחלים אחרים שאפשר עוד ללכת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]