לבריאות: כיצד מתנהלים חדרי הניתוח בישראל? - 0404
לבריאות: כיצד מתנהלים חדרי הניתוח בישראל? depositphotos

לבריאות: כיצד מתנהלים חדרי הניתוח בישראל?

חדרי הניתוח בישראל מותאמים עבור ביצוע הליכים רפואיים סטריליים, הן מבחינת מבנה החדר והן מבחינת תנאי החלל. הם מרווחים ומאפשרים את הימצאותם של הצוות והציוד הרפואי. לרוב, הם מוארים ונטולי חלונות, והמיזוג בחדרים הללו מבוקר ומפוקח. כל הציוד הנחוץ לביצוע ניתוח בגוף האדם, מצוי בחדר הזה. ב

עוד שהסברה היא שלא קיים הבדל בין חדרי הניתוח, מסתמן כי בין חדרי הניתוח הכלליים (הנפוצים יותר), קיימים גם חדרי ניתוח המצויים במחלקות ספציפיות בבתי החולים בישראל. כמו כן, קיימים חדרי ניתוח פרטיים במרפאות פרטיות ואף בקופות החולים.

בתי החולים, אליהם מגיעים אנשים שחלו או נפצעו, מכילים מספר חדרי ניתוח שונים, תלוי כמובן בגודלו של בית החולים המדובר. לרוב, השטח שמוקצה לחדרי הניתוח הוא שטח משותף, כך שכל החדרים נמצאים באזור אחד מרוכז המחולק לחדרים השונים.

בעוד שחדרי ניתוח מחלקתיים משמשים מחלקה קונקרטית בבית החולים, חדרי הניתוח הכלליים נועדו לשימוש כלל המחלקות. ישנן מחלקות בבתי החולים, שלהן ציוד מיוחד לניתוחים, לכן הן ייעזרו בחדרי הניתוח הכלליים אך יוקצו להן חדרים מסוימים לשימושן.

מעבר לחדר הניתוח עצמו, אזור חדרי הניתוח כולל חדרי המתנה, חדרי הרדמה, חלל לחיטוי ורחצה, חדרי התאוששות וחדרים המיועדים לשימוש הצוות הרפואי.

כיצד מתנהל חדר הניתוח?

תחילה יובל החולה לחדר ההמתנה, שם ישהה עד לכניסתו לחדר הניתוח. בטרם כניסתו לניתוח, החולה יעבור הרדמה, לאחר מכן, יעלה אל שולחן הניתוחים (מיטת הניתוח), ינותח ויועבר לחדרי ההתאוששות. את שולחן הניתוחים ניתן לכוון באופן שיתאים לתנוחת הניתוח הרלוונטית ולמבנה גופו של המנותח.

על הרופאים המנתחים חלה חובה לעבור רחצה וחיטוי בטרם ביצוע הניתוח ולהכין את הציוד הנחוץ להם בכדי לבצע את הניתוח באופן המיטבי. הציוד מאוחסן בארונות נייחים וניידים ומסודר בטרם הניתוח בחללים הייעודיים.

ניתוחים הם הליכים רפואיים שעשויים להיות מורכבים, לכן לעיתים קורים מקרים בהם המנותח נותר עם נזק פיזי או נפשי, מה שמוביל לתביעה בגין רשלנות בניתוח. לפרקים ניתן לשמוע באמצעי התקשורת ביקורות בנוגע להתנהלות חדרי הניתוח בישראל, לטוב ולרע.

הצוות הרפואי העובד בחדרי הניתוח יכלול בדרך כלל אחיות ואחים, רופאים מרדימים כמו גם טכנאים ורופאי הדמיה להפעלת ציוד רפואי נחוץ ומכשירים שונים. האח הרחוץ, הוא האח המסייע לרופא המנתח במהלך הניתוח ואילו אח נוסף המצוי בחדר, תפקידו לאסוף ציוד רפואי ולסדרו בהתאם לצרכי הניתוח.

אילו מכשירים קיימים בחדרי הניתוח?

חדרי הניתוח בישראל מכילים ציוד ומכשירים המסייעים לצוות הרפואי ליישם את הניתוח הנחוץ. החל מסכיני ניתוח, מכונת לב ריאה, מכונת הנשמה, מתקני עירוי ועד לתרופות ואביזרים לצרכי חבישה ותפירת העור.

יתר על כן, מצויים בחללים הללו גם מכשירי ניטור, אלה מסייעים לעקוב אחר קצב לבם ונשימתם של המנותחים, לרבות לחץ הדם ורמות הגזים בדם. מעבר לזה, ניתן למצוא בחדרי הניתוח גם ברגים לתיקון שברי גוף כמו גם פינים אורתופדיים, ואף ציוד להחייאה, מכשיר דפיברילציה, מכשירי הדמיה וניתוחים, מכשיר MRI ועוד.

כאמור, קיימים חדרי ניתוח כלליים וחדרי ניתוח מחלקתיים בבתי החולים. התאמת חדר הניתוח לצרכי ההליך הרפואי מתקיים מבעוד מועד, זאת בכדי לאפשר לרופאים המנתחים לבצע את הניתוח באופן המיטבי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]