השלב הבא בלחימה: צה"ל תרגל את צוות הקרב החטיבתי "גדעון" (צפו) - 0404
צילום: דובר צה"ל

השלב הבא בלחימה: צה"ל תרגל את צוות הקרב החטיבתי "גדעון" (צפו)

צוות קרב חטיבתי "גדעון" הוא השלב הבא בלחימה של צה"ל ביבשה. בעקבות הבנת שדה הקרב המודרני והשתנות, כמו גם גיבוש תפיסות בניין כוח ביבשה והלחימה ב-4 מימדים (תת קרקעי, על קרקע, הרום הקרוב לקרקע והסייבר) צה"ל הבין כי במלחמה הבאה יהיה צורך בכוח מתמרן חזק, קטלני, מהיר, בעל אורכות חיים ויכולת שרידות גבוהה. על מנת להוות כוח זה, שונתה תפיסת התמרון ביבשה, והוקם צק"ח גדעון.

בתרגיל שנערך בשבוע האחרון צה"ל החל באימון של צוות הקרב שיילחם במלחמה הבאה של צה"ל בצפון. צק"ח גדעון המורכב משילוב כוחות של חטיבה 7 וחטיבת גולני הוביל לשינויים ארגוניים בצורת הלחימה, שינויים משימתיים וחידושים בתחום אמצעי הלחימה. הרצון הוא לאפשר לחטיבה להישאר בעומק שטח האויב לאורך זמן רב יותר ובצורה עצמאית. הדבר דורש יכולות לוגיסטיות, יכולות אש ויכולות טקטיות מתאימות. 

מבחינה ארגונית, השילוב של חטיבת גולני וחטיבה 7 יוצר ארגון כוחות חדש שלא נראה עד כה בלחימה בצה"ל. שילוב גדודי שריון וגדודי חי"ר אשר פועלים בסינרגיה תחת אותו צוות קרב חטיבתי מביא את היכולת והעוצמה המבצעית של כוח יבשתי לקצה.

נוסף על כך, מבנה גדוד הסיור החטיבתי משתנה ומאפשר יכולות פשיטה גבוהות והופך כל גדס"ר לסיירת מן השורה. כמו כן, מבנה גדוד ההנדסה של צוות הקרב משתנה גם הוא, ויוצר כוח הנדסי עם כלל היכולות המתבקשות, מסילוק פצצות ונטרול מוקשים, ועד יכולות פריצה וסיכול מנהרות, והכל בגדוד אחד. גם יכולות של יחידת יהל"ם נכנסו לרמת הגדוד. ולבסוף נוסף על כל אלו, מצטרפת יחידת לוגיסטית חדשה, יחס"ם (יחידת סיוע מנהלתי) לחטיבה. יחידה זו היא שתאפשר את העצמאות בעומק שטח האויב לאורך זמן רב.

לשינויים הארגוניים מצטרפים חידושים באמצעי הלחימה, המאפשרים את הקטלניות של צוות הקרב החטיבתי "גדעון". יכולות אש מדויקת, יכולות ל"א חדישות, יכולות רובוטיות, יכולות אוויריות, יכולות איסוף והעברת מידע רשתיות (פלוגות את"ר – איסוף תקיפה רשתי ושימוש ב"שריג גדעון") ויכולות הגנה מקיפות לכוח התוקף (אמל"ח בשם "מגן גדעון") הן רק קצה של התחומים בהם יתחדשו אמצעי הלחימה בחטיבה כאשר התהליך יושלם.

בתרגיל זה, המהווה את ההתנסות הראשונה של צק"ח גדעון, התנסו גם חלק מאמצעי הלחימה בתחומים אלו. סוללת הגנה שתאפשר בעתיד הגנה מקיפה לכוח מתמרן תרגלה יכולות הגנה ויירוט באמצעות לוחמה אלקטרונית, גם ירי של פצצת מרגמה מדויקת הוכתר בהצלחה בתרגיל וכן קרון הכולל את כלל היכולות האוויריות של צוות הקרב החדש תורגל ואף הצליח להתמודד עם אירוע אמת.

ההתנסות של צק"ח גדעון מאפשרת ללמוד בפעם הראשונה כיצד תראה הלחימה של צה"ל ביבשה בעתיד. בסיום ההתנסות יבוצעו תחקירים שמטרתם ללמוד ולהפיק לקחים על מנת לאפשר הצלחה מיטבית של צק"ח גדעון בתרגול הבא שלו ולהוביל את צה"ל ללחימה מיטבית ביבשה.

צק"ח גדעון הוא השלב הבא בלחימה של צה"ל ביבשה, הוא מאפשר תמרון עמוק ועצמאי, מהיר חזק וקטלני ולאורך זמן ומייצר מצב שהכוח התוקף מהחטיבה לא נלחם את הקרב לבד, אלא מקבל גיבוי של כל יכולות הצבא. צק"ח גדעון הוא הניצחון של צה"ל במלחמה הבאה.

מח"ט 7, אל"ם רומן גופמן: "התרגיל הנוכחי מהווה יישום של התעצמות, התחדשות ולמידה, חלק מהיכולות הוטמעו, חלק מהיכולות הן מתפתחות, עתידיות. אבל בהחלט אפשר להגיד שאנחנו רואים כאן צק"ח משולב שבו פועלים יחד כוחות השריון של חטיבה 7, כוחות החי"ר של חטיבה גולני, כוחות ההנדסה של גדוד 603, ומרכיבי כוח נוספים, בכדי לייצר קטלניות, מהירות שרידות, ולהשיג הישגים בשדה הקרב בצורה הרבה יותר מהירה, תחבולנית וקטלנית.

בראש ובראשונה אנחנו מדברים על קרב משולב, שבו טנקים חי"ר הנדסה, ויכולות אחרות, באים לידי ביטוי בנקודה מתואמת ומסונכרנת אחת, של התנגשות בין כוחותינו לאוייב, לשם אנחנו רוצים להביא יתרון מוחץ, ששום דבר לא יכול לעמוד בפניו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]