הקלות בבחינת ההסמכה של עורכי הדין. שקד: "הבחינה צריכה להיות הוגנת" - 0404
הקלות בבחינת ההסמכה של עורכי הדין. שקד:

הקלות בבחינת ההסמכה של עורכי הדין. שקד: "הבחינה צריכה להיות הוגנת"

בעקבות ישיבה של שרת המשפטים איילת שקד, עם יו"ר הוועדה הבוחנת השופט שאול שוחט ויו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה, ובעקבות שיחות עם נציגי הנבחנים, הוחלט על מספר הקלות לנבחנים החל מהבחינה הבאה:

1. תוספת זמן של למעלה משעה בזמן הבחינה באופן זה: זמן של 4 דקות לשאלה בדין המהותי במקום זמן של 3 דקות לשאלה שהיה עד כה. בפרק הדיוני יהיה זמן של 2.5 דקות לשאלה במקום 2 דקות שהיו.

2. ביטול "גזירת השליש". נכון להיום מלבד ציון מעבר של 65, הנבחנים נדרשים לענות נכון לפחות על שליש מהשאלות בכל פרק. באופן זה נוצר מצב לפיו נבחנים יכלו לקבל ציון גבוה יותר מ-65 ועדיין להיכשל בבחינה. החל מהבחינה הבאה אותה גזירה תבוטל וכל נבחן שיקבל ציון מצטבר של יותר מ-65 יעבור את הבחינה.

3. צמצום רשימת החיקוקים לבחינה.

4. חלוקת רשימת החיקוקים – לחלק הדיוני בנפרד ולחלק המהותי בנפרד.

בנוסף, השרה הודיעה כי תשקול להכניס בחינה בתום שנה ראשונה של לימודי המשפטים, באופן שהסטודנטים יוכלו לדעת כבר בתחילת לימודיהם האם הם יוכלו לשמש בתום מסלול הלימודים וההתמחות כעורכי דין או שימשיכו בלימודי משפטים לתואר אקדמי בלבד בידיעה שיסיימו כמשפטנים. השרה שקד תקים בחודש הקרוב וועדה ציבורית שכוללת את נציגי האקדמיה, נציגי הלשכה ונציגי הסטודנטים שיגישו המלצות בנושא.

באשר לתוצאות הבחינה האחרונה שהייתה, הוועדה הבוחנת עדכנה את שרת המשפטים כי נוכח ההשגות שהוגשו נפסלו שתי שאלות נוספות, ובכך עלה אחוז העוברים הכללי ל-38%. פרטים יישלחו לנבחנים בשבוע הקרוב.

שקד: "אין זה סוד שמקצוע עריכת הדין מוצף. עם זאת בחינת ההסמכה צריכה להיות הוגנת ולבחון באופן אמיתי את הידע של המתמחים. דבר זה יושג באמצעות ההקלות עליהם סיכמנו. כמו כן על מנת למנוע עוגמת נפש לעתיד, בחינה בתום שנה א' מהווה פיתרון אפשרי. משכך אפעל ליישמה בהתאם למסקנות הוועדה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]