סמוטריץ׳ דורש להקים וועדת בדיקה ממלכתית להתנהלות להב 433 - 0404
סמוטריץ׳ דורש להקים וועדת בדיקה ממלכתית להתנהלות להב 433 הלל מאיר ואור אלכסנברג

סמוטריץ׳ דורש להקים וועדת בדיקה ממלכתית להתנהלות להב 433

במכתב ששיגר ח"כ סמוטריץ' הבוקר (א'), הוא מפרט את שלל הפרשיות שאופפות את יחידת להב 433 ומבקש מהשר לביטחון פנים ארדן ומשרת המשפטים שקד להשתמש בסמכותם להקים וועדת בדיקה עם סמכויות של וועדת חקירה ממלכתית לבדיקת התנהלות היחידה.

במכתבו, כתב סמוטריץ': "בשבועות האחרונים אנו עדים לשלל פרסומים מטרידים הנוגעים למספר פרשיות שאירעו ביחידת להב 433 של משטרת ישראל :א. פרשיית ניצב רוני ריטמן, רפ"ק צ' ותנ"צ גיא ניר – פרשיה שהעלתה, מעבר להטרדה החמורה של רפ"ק צ', חשש כבד לסגירת חשבונות, תפירת תלונות אנונימיות למח"ש, יחסים אסורים בין המשטרה למח"ש, שימוש בקידום קצינת מודיעין כדי להשפיע על בעלה ששרת במח"ש ועוד.

ב. פרשיית גל הירש – חומר חקירה שעל פי הפרסומים נקבע שאין בו חשד לפלילים אך 'הועלה מהאוב' לכאורה בהוראה ישירה של מפקד היחידה דאז, ניצב מני יצחקי, במטרה לסכל את מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה. ג. פרשיית מסמך יצחקי – שממנה עולה חשש כבד הן לאיסוף וריכוז חומר שיטתי על נבחרי ציבור ובכירים אחרים כדי לשמור ולעשות שימוש ב"יום פקודה" והן לאמירת אי-אמת לכנסת ביחס לקיומם של מסמכים נוספים בזמן אמת. 

ד. נוספו לכל אלה פרסומיו של עיתונאי מעריב, קלמן ליבסקינד, מסוף השבוע האחרון על טיוחים של פרשיות פליליות חמורות ועל קידומים לא ראויים של מקורבים לקצינים בכירים ביחידה.

קשה לקבוע אלו מן הפרשיות חמורה יותר. האם סיכול מפיוזי של מינוי מפכ"ל שהממשלה אישרה או שמא החזקת חומר על נבחרי ציבור באופן שיטתי? האם אמירת אי אמת לכנסת והמשך החזקת חומר כאמור או סגירת ותפירת תיקים כדי לקדם או להזיז הצידה מקורבים או כאלה שמפריעים?

כך או כך, מדובר בסטנדרט כפול הגובל בעבריינות של ממש ביחידה שאמורה לחקור התנהלות מקבילה במקומות אחרים…

פרסומים חוזרים ונשנים אלו מטילים צל כבד על היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן בישראל ועל אגף החקירות והמודיעין כולו, ולא ניתן לעבור עליהם לסדר היום מבלי לבצע בדק בית רציני – שיזים את הפרסומים או יביא לניקוי אורוות רציני אם חלילה יתברר שיש בהם מן האמת, ולו במעט.

מפרסום לפרסום הולך אמון הציבור במשטרה ומתדרדר עד כדי סכנה של ממש למעמדה של המשטרה ולמוראה של מלכות, שאלמלא היא – איש את רעה וחיים בלעו. אם יש אמת אפילו במקצת מן הפרסומים האמורים הרי שהפעם אבדן האמון הזה נעשה בצדק. התנהלות כזו אינה, ולא יכולה להיות, ראויה לאמון הציבור.

הדבר נכון היה ביחס לכל יחידה אחרת במשטרה, והוא נכון עשרת מונים שעה שמדובר ביחידה 433. אין זה סוד כי יחידה זו מחזיקה בידיה כח אדיר שיכול לקבוע, לשבט או לחסד, את עתידם של פוליטיקאים ובכירים נוספים במדינת ישראל. מתוקף תפקידה היא פועלת בחשאי, מחזיקה מידע בהיקפים עצומים, ונתונה לביקורת מועטה מאוד, אם בכלל.

ההתנהלות הלכאורית העולה מכלל הפרסומים מציירת תמונה שאמורה להדיר שינה מעיניו של כל מי שהדמוקרטיה ושלטון החוק חשובים לו. על פי סעיף 8 א' לחוק הממשלה התשס"א-2001, קיימת לשר הרלוונטי הסמכות להקים ועדה לבדיקת נושא או אירוע מסוים המצוי בתחום אחריותו, ורשאי שר המשפטים, לבקשת השר הרלוונטי ובאישור הממשלה, לקבוע כי לאותה ועדה יהיו הסמכויות של ועדת חקירה.

נראה כי אין מקרה מתאים יותר להקמתה של וועדת בדיקה כאמור. למרבה הצער לא ניתן לסמוך על בדיקה עצמית של המשטרה בעניין וגם לא על בדיקה של מח"ש. זאת הן על רקע בכירותם של הקצינים המעורבים והתנהלותה של מח"ש עד כה בעניין, והן על רקע התייחסותו של מפכ"ל המשטרה, שמשדר גיבוי מלא למשטרה ולמעורבים ולא מגלה כל סימן של נכונות לבדיקה אמיתית, מעמיקה וחסרת פניות, תוך מתן דין וחשבון נוקב לכנסת ולציבור.

על כן, אבקש כי מתוקף סמכותכם הנתונה לכם לפי חוק ובשל שהעניין עומד לפתחכם, תורו על הקמת וועדת בדיקה ממשלתית שיהיו לה סמכויות של וועדת חקירה ממלכתית ושתפקידה יהיה לבדוק את התנהלות אגף החקירות במשטרה בפרשיות האמורות ולהסיק מסקנות במידת הצורך. מדובר במהלך שהוא לא פחות מקריטי להשבת אמון הציבור במערכות אכיפת החוק".             

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]