ריקלין דורש פיצוי של 100 אלף ש״ח מ״שלום עכשיו״ ומערן צ'רפק: ״פרסמתם עלי דברי שקר״ - 0404
ריקלין דורש פיצוי של 100 אלף ש״ח מ״שלום עכשיו״ ומערן צ'רפק: ״פרסמתם עלי דברי שקר״ עצמי

ריקלין דורש פיצוי של 100 אלף ש״ח מ״שלום עכשיו״ ומערן צ'רפק: ״פרסמתם עלי דברי שקר״

העיתונאי שמעון ריקלין, מגיש בתכנית ״ריקלין-סגל״ בערוץ 20 ואשר משמש גם כפרשן המדיני של הערוץ, פנה במוצאי השבת באמצעות עורך דינו איתמר בן גביר לתנועת ״שלום עכשיו״ ולאושיית הטוויטר ערן צ'רפק ודרש מהם פיצוי על סך מאה אלף ש"ח ופרסום התנצלות והבהרה.

צ'רפק פרסם כי ריקלין הוא שהפיץ וזייף הודעות ביום השבת כדי לצבוע את מחאת הדרוזים בגוון פוליטי ואילו בעמוד הרשמי של תנועת ״שלום עכשיו״ נכתב כי: "התקשורת הימנית הפיצה את השקר החובבני והמעליב" ונכתב כי ריקלין והצל לא מבינים את השמאל הישראלי"…  הדברים  התייחסו לפרסום שפורסם כביכול בשם פעלי מפלגת העבודה שהופץ על ידי הצל, אלא שריקלין כלל לא היה שותף וקשור לפרסום.

במכתבו של עורך דין בן גביר לתנועת ״שלום עכשיו״ נכתב בין היתר: "מרשי מר שמעון ריקלין, סמך ידי לפנות אליכם  כדלקמן: כפי שברור לכם מרשי לא הפיץ כל הודעה מפוברקת, לא היה שותף להפצת פרסום על תכתובת פנימית כביכול במפלגת העבודה ובמאמר מוסגר אציין כי מרשי לא כותב ברשת בשבת… מעבר לכל אלה אדגיש כי כל פרסום של מרשי נבדק בקפידה על ידיו וודאי שהטענה כי פרסם הודעה מפוברקת היא טענה שיקרית ומכפישה שמסבה נזק רב למרשי. לצערי, הפרסום שלכם צבר תאוצה רבה ובצאת השבת התקבלו אצל מרשי תגובות רבות וקשות".

עורך דין בן גביר מצטט את חוק איסור לשון הרע וקובע במכתבו כי הדברים שנאמרו כלפי ריקלין הביאו לביזויו, להשפלתו, הפכו אותו מטרה לשנאה לעג ובוז, ואף פגעו במשלח ידו העיתונאי. לדבריו: "חוק איסור לשון הרע התשכ"ה 1965 ( להלן:"החוק") קובע בין היתר כי: "לשון הרע היא דבר שפרסומו עשוי להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה בוז ולעג  מצידם, או לבזות אדם בשל מעשים או התנהגות או תכונות המיוחסים לו, או לפגוע באדם במשרתו, בעסקו ובמשלח ידו" סעיף 7 א לחוק, דן בשאלת הפיצוי ותשומת ליבכם כי המחוקק קבע את הפיצוי בגין לשון הרע ללא הוכחת נזק בסך של חמישים אלף ₪ ואילו כאשר המדובר בכוונה לפגוע (לפגוע סעיף 7א(ג) ) העמיד המחוקק את הפיצוי האפשרי ככפל פיצוי –  משמע מאה אלף ₪.יתרה מזאת, במקרה דנן לצערי הפגיעה כבר החלה להתרחש: כאמור מרשי "מוצף" בתגובות כתוצאה מדברי הבלע שלכם  והנזק הוא לא רק על עצם פרסום הדברים, אלא גם פגיעה במוניטין המוכר של מרשי, והפיכתו לעיתונאי רשלן שלא בודק את הדברים ("שקר חובבני ומעליב")  גם הטענה כי מרשי פרסם פרסום בשבת – גם היא גורמת לו נזק רב ודאי בקרב החברה בה הוא מתגורר ובקרב המערכת בה הוא פועל: מרשי שומר שבת, מכשיר הסלולארי שלו מכובה ביום זה ואין ספק כי הטענה ולפיה אדם דתי שומר תורה ומצוות כותב ברשת בשבת מסבה לו נזק ופגיעה קשה".

בסיום דבריו הודיע עורך דין בן גביר לאנשי ״שלום עכשיו״ כי אם לא ישלמו את הפיצוי תוגש תביעה לבית המשפט. כמו כן דורש עו"ד בן גביר מאנשי ״שלום עכשיו״ פרסום התנצלות והבהרה וכמובן הסרת הפרסום באופן מיידי. מכתב דומה נשלח גם לערן צ'רפק אשר טען כי ריקלין זייף את הודעת הווטסאפ כדי לצבוע את מחאת הדרוזים בגוון פוליטי, כאשר גם ממנו דורש ריקלין סכום של מאה אלף ש"ח וכן פרסום התנצלות והבהרה.

עיתונאי אמין וישר. שמעון ריקלין

עצמי

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]