ליברמן לא מתכוון לירות במפריחים: "צריך לפגוע במפעילי משגרי הבלונים - לא במבצעים" - 0404
ליברמן לא מתכוון לירות במפריחים: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן לא מתכוון לירות במפריחים: "צריך לפגוע במפעילי משגרי הבלונים – לא במבצעים"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סייר הבוקר (ה') במערך ההגנה האווירית של חיל האוויר בצפון הארץ, יחד עם מהגנ"א, תא"ל צביקה חיימוביץ' ובין השאר ביקר בסוללת היהלום (פטריוט) ובסוללת קלע דוד. שר הביטחון נפגש עם מפקדי וחיילי מערך ההגנה האווירית ובהם סרן אור נעמן, מפקדת סוללת הפטריוט, שהיתה אחראית ליירוטים המוצלחים בשבועות האחרונים.

ליברמן: "באתי לכאן לסיור לבחון את מערכת הגנ"א, לראות את ההיערכות שלנו לכל התפתחות אפשרית פה בגבול הצפון. כמו שראיתם, הנ"מ, ההגנ"א שלנו באמת ערוכים, מוכנים וברגע של אמת גם מוכיחים את היכולת. לגבי כל מה שקורה בצד השני, בסוריה, מבחינתנו המצב חוזר למצב הקודם לפני מלחמת האזרחים, קרי יש כתובת ברורה, יש אחריות ויש שלטון מרכזי.

אנחנו לא התערבנו ולא מתערבים בעניינים הפנימיים של סוריה. אבל זה בתנאי שמתקיימות כל אותן שלוש נקודות שהן חשובות עבורנו:

1. שמירה קפדנית על קוצו של יוד של הסכם ההפרדה מ-74'.
2. אדמת סוריה לא יכולה לשמש בסיס קדמי איראני כנגד מדינת ישראל.
3. סוריה לא יכולה להיות תחנת מעבר ראשית להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון.

ברגע שכל שלושת התנאים מתקיימים אין לנו שום עניין להתערב או לפעול בתוך שטח סוריה. ברגע שזה לא מתקיים, אנחנו נפעל בהתאם לאינטרס הביטחוני של מדינת ישראל.

אני לא הייתי ממהר פה עם המסקנות, ובכל מקרה אנחנו מאז לבנון השנייה עשינו הפקת לקחים פרוסים היטב, גם בתקווה שאף אחד לא ינסה אותנו. אנחנו לא מחפשים חיכוכים אבל נדע לתת מענה לכל פרובוקציה ולכל אתגר. זה לא משנה אם זה יהיה מלבנון, מסוריה, מרצועת עזה או מכל מקום אחר".

לגבי מעבר כרם שלום והטרור מעזה אמר השר: "אנחנו לא מתכוונים לשחק פינג פונג. הייתה בקשה מצרית ונענינו לבקשת מצרים. עשינו חצי צעד ואפשרנו להכניס גז ודלק אבל הייתה התחייבות מצרית נוספת שלא יהיו שיגורים, לא עפיפונים, לא תבערה ולא חיכוך על הגדר. מכיוון שהדברים האלו נמשכים, החלטתי לסגור גם את אספקת הגז והדלק לרצועה ומה שאני משאיר זה רק מזון ותרופות.

עד שלא ייפסק לגמרי כל הסיפור של העפיפונים, התבערה והחיכוך על הגדר, זה מה שיישאר. אני רק רוצה להדגיש שלגז אין שום אלטרנטיבה אחרת לרצועת עזה. ממעבר רפיח הם יכולים להכניס דלק, אך לא גז. גם לצערי הייצוא שלהם, בעיקר של טקסטיל וחקלאות, הוא רק דרך מעבר כרם שלום ולצערי גם זה סגור.

אני מקווה שהציבור בעזה יפעיל לחץ על הנהגת החמאס ויבין שיש אלטרנטיבות הרבה יותר טובות מלקבל חשמל 4 שעות ביממה. וגם בנושא של התעסוקה, הצמיחה, הם חייבים להפסיק לחלוטין כל אלימות ואם הם רוצים שיקום, אז שיקום תמורת פירוז.

אני חוזר ואומר: לנו יש מדיניות ברורה בנוגע לרצועת עזה, גם כל הנושא של השבויים ונעדרים בלי הסדר ברור אי אפשר להתקדם שם. לגבי מפעילי העפיפונים, בגלל שהם משגרים אותם מתוך בתים מאוכלסים ושולחים בכוונה ילדים קטנים, גם ממרחקים של 3-4 ק"מ שאתה לא רואה יותר חוליות שיגור, אז אנחנו עושים את השיקולים שלנו.

בכל אופן צריך לפגוע באלו שמפעילים את אותם משגרי בלונים ולא בפיונים, לא במבצעים, אלא במשלחים. אנו נפעל בהתאם. בשבוע האחרון הם עברו למהלך מסודר ומתוכנן תחת הנחיה ברורה של ראשי חמאס לשגר את העפיפונים או הבלונים מתוך בתים מאוכלסים ומתוך דירות ובעיקר ע"י ילדים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]