6 טיפים מועילים לדיבור מול קהל - 0404
+
6 טיפים מועילים לדיבור מול קהל יח"צ

6 טיפים מועילים לדיבור מול קהל

פחד לדבר מול קהל הוא דבר נפוץ יותר ממה שאתם חושבים, הוא רק מתבטא בדרגות שונות אצל כל אחד. יש מי שחווה קצת עצבנות, אחרים יכולים לסבול מסימפטומים של דופק מואץ, זיעה מוגברת וקשיי נשימה.

יש החווים את הפחד בכל פעם שהם במרכז הסיטואציה, אחרים כאשר הם עומדים מול קהל גדול וזר. אך למרות פחד הקהל שרבים חווים, היכולת לעמוד ולדבר מול קהל היא יכולת חשובה מאוד.

זוהי יכולת שעשויה להיות שימושית בשלבים שונים של החיים והקריירה. אם גם אתם נדרשים לעמוד ולדבר מול קהל בקרוב ואין לכם ניסיון בתחום, להלן כמה טיפים לדיבור מול קהל.

6 טיפים לדיבור מול קהל:

1. תכנון נכון – כאשר מדברים מול קהל ישנו נושא ומסר אותו רוצים להעביר. חשוב לתכנן היטב את כל הצורה של הצגת הנושא, אחרת הכל יהיה מבולבל והמסר לא יעבור כראוי. לדוגמה אם אנו רוצים להציע פתרון לבעיה, ראשית כל עלינו להסביר את הבעיה, אחר כך את הפתרון, לבסוף את יתרונותיו וחסרונותיו ואולי גם השוואת יתרונותיו לעומת פתרונות אחרים.

2. תרגוליש לתרגל דיבור מול קהל, אפשר לעשות זאת על יבש לבד בבית מול המראה ואפשר לעשות זאת בפני חבר או קבוצת חברים איתם תרגישו בנוח. זוהי יכולה להיות הכנה מעולה לקראת הדבר האמתי, בעיקר אם תקבלו ביקורת בונה. הכנה נכונה תעזור לכם להיות רגועים ובטוחים יותר.

3. גירוי הקהל – לא ניתן להעביר את המסר בהרצאה משעממת מול קהל מנומנם. חשוב לגרות את הקהל וליצור אצלו עניין. ישנן דרכים שונות בעזרתן ניתן לעשות זאת, החל משימוש באינטונציה נכונה ועד שאלות לקהל וטיזרים.

4. שימוש נכון בשפת הגוף העברת מסרים בדיבור מול קהל אינה מתבצעת אך ורק באמצעות דיבורים, גם שפת הגוף משחקת תפקיד חשוב ויש להיות מודעים לכך. שפת הגוף יכולה לשדר הרבה מאוד מסרים ולהתקבל אצל הקהל אפילו בצורה לא מודעת. למשל אם ניסיתם לשכנע את הקהל במשהו שאתם לא מאמינים בו, הם עלולים לקלוט זאת משפת הגוף שלכם.

5. שימוש בווידאו צילום המצגת וצפייה הווידאו יכולים לעזור מאוד לאימון האישי. זוהי הזדמנות להתבונן בעצמכם ולראות את המצגת מעיני הקהל. זה יעזור לכם להיות מודעים להרבה דברים שלא שמתם אליהם לב.

6. התאמת המסר לקהל – חשובלקרואאת הקהל ולדבר בשפתו. מי שמדבר מול קהל ורוצה לשכנע ולהשפיע חייב לדבר עם הקהל בצורה שבאמת מגיעה אליו. פוליטיקאים עושים זאת טוב, הם מנסים להדגיש את המסרים שקרובים ללב הקהל ולכן נשמעים אחרת בכל סיטואציה.

כמו בכל תחום בחיים, התנסות ואימון מביאים לשיפורים, כך גם בדיבור מול קהל. ניתן ללמוד טכניקות שונות ולתרגל אותן על מנת להתגבר על הפחדים ולהעביר מסרים בצורה יעילה ואפקטיבית.

פחד לדבר מול קהל, פחד להיות במרכז הסיטואציה יכול להיות גורם שעוצר אתכם בחיים ולכן חשוב לטפל בו, ניתן לעשות זאת באמצעות סדנאות המכינות אתכם לדיבור מול קהל. הסדנאות והקורסים מתאימות לכל סוג של קהל, ואנו מספקים גם במיוחד קורסים למורים בנושא של דיבור מול קהל ועוד.
המאמר בחסות שרביט – מנהיגות בידיים שלך.