ביה"ד הצבאי גזר 31 ימי מאסר בלבד על חייל שצרך סמים בתוך בי"ס - 0404
+
ביה"ד הצבאי גזר 31 ימי מאסר בלבד על חייל שצרך סמים בתוך בי"ס Pixabay

ביה"ד הצבאי גזר 31 ימי מאסר בלבד על חייל שצרך סמים בתוך בי"ס

הסדר טיעון תקדימי בבית הדין הצבאי: שימוש אדם בסמים בתוך כותלי בית ספר לא יחשב כשימוש בבית ספר כמשמעותו החמורה בחוק כאשר השימוש נעשה לאחר שעות הפעילות וכאשר אותו משתמש איננו תלמיד באותו בית הספר.

היום כבר כולם יודעים על השפעתם ההרסנית של הסמים על גופנו. משום כך, חוקים מחמירים נגד החזקת סמים ושימוש בסמים חוקקו בכל מקום – בבתי הספר, בבסיסים הצבאיים ובקרב המרחב הפרטי של האדם.

עם זאת, בעוד שאת החוק המחמיר כל הדיוט אמור להבין בנקל, ישנם חוקים שלצערנו האזרח הפשוט לא יבין למה התכוון המשורר, כפי שמוכיח המקרה שלפנינו.

בסוף 2017 הגיעה לפתחו של בית הדין הצבאי סוגיה על חייל אשר עישן סמים עם חבריו (שאינם חיילים) בשטח כותלי בית ספר במרכז הארץ בשעה ששהה בחופשה מיחידתו. החייל נתפס על ידי משטרה אזרחית כאשר הוא מעשן סמים עם חבריו בלילה שבין שישי לשבת, והיה ברור שהחייל לא לומד באותו בית ספר.

הפרקליטות הצבאית פעלה לפי סעיף 7 לפקודת הסמים המסוכנים, אשר גורס כי כל אדם המעשן סמים בשטחו של בית ספר ואינו לומד בו נשפט למאסר של 5 שנים. כך, דרשה הפרקליטות כי החייל יקבל עונש זה.

תומאס

עו"ד גיא שדה אשר ייצג את החייל גרס פעם אחר פעם גם בפני הפרקליטות וגם בפני בית הדין הצבאי המחוזי ביפו שאין לתת פרשנות דווקנית להוראות החוק אלא להבין את תכלית החקיקה ואת מטרתה.

לטענתו של עו"ד גיא שדה, מטרת הסעיף הייתה להרתיע ולהעניש בחומרה רבה אדם שאינו נתון לפיקוח וחינוך בית הספר תוך מטרה שלא ישדל וידיח את תלמידי אותו בית הספר לשימוש בסמים.

מאחר והתובע הצבאי וביה"ד הצבאי המחוזי לא קיבלו את פרשנותו הרחבה שהעניק עו"ד שדה לסעיף, ביקש האחרון עיכוב הליכים ומעצר פתוח לחייל וזאת בכדי לנסות ולאתר את השיח שקדם בוועדת החקיקה בכנסת בטרם נחקק התיקון לסעיף המקורי לפני 25 שנה.

לאחרונה איתר עו"ד גיא שדה את מסמכי חקיקה בהם נאמר כי הכוונה הייתה לנסח סעיף מחמיר ומרתיע שמטרתו למנוע הדחת קטין לסמים וזוהי בעצם "כוונת המשורר" בסעיף 7 (ד).

בהסדר טיעון תקדימי הפרקליטות חזרה בה מכתב האישום המקורי, והוגש במקומו כתב אישום מתוקן בו הואשם החייל בשימוש עצמי בסמים בנסיבות אזרחיות. בהסדר הטיעון נגזרו על החייל 31 ימי מאסר בלבד.

עו"ד גיא שדה בתגובה: "כבוד הנשיא לשעבר השופט אהרון ברק אמר פעם שאין להסתמך על מילות החוק כמבצרים שיש לכבשם בעזרת מילונים אלא כמעטפת לרעיון חי.

בתיק הזה ראינו היטב פרשנות אקטיביסטית במיטבה. הגיע הזמן שמערכת המשפט תפסיק לחשוב בצורה רובוטית אלא בצורה תכליתית. אני שמח שנעשה צדק עם החייל"