מגורשי שאנור שעלו לבתיהם ההרוסים לצה"ל: "נסיים המחאה בשעות הערב" - 0404
+
מגורשי שאנור שעלו לבתיהם ההרוסים לצה"ל: "נסיים המחאה בשעות הערב" חומש תחילה

מגורשי שאנור שעלו לבתיהם ההרוסים לצה"ל: "נסיים המחאה בשעות הערב"

 

במלאת 13 שנים לגירוש היישוב שאנור, המתיישבים שהגיעו במבצע לילי ליישוב, הודיעו לפני כשעה לצה"ל כי יסיימו את המחאה בשעות הערב והם ירדו באוטובוסים מטעמם. התושבים הוסיפו כי כעת הם ילכו לבתיהם הזמניים אך ימשיכו ויחזרו למקום עוד עד אשר ינתן להם לשוב ולתקן את העוול שעברו.

המתיישבים . המגורשים הגיעו בליווי תומכים רבים, סה"כ כ-200 איש. כוחות צה"ל הופתעו לגלות לאחר שעות רבות כי המתיישבים הגיעו למקום. המתיישבים הניפו על המצודה דגלי ישראל וקראו לאפשר להם לשוב למקום.

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן: "היישובים בצפון השומרון הם יישובים של המועצה האיזורית שומרון, יישובים שלנו. אני מצפה לקבל טלפון מלשכת ראש הממשלה שמנחה אותי להוציא מחדש היתרי בניה לבתים שנחרבו כאן. רוב שרי הממשלה תומכים בלתקן את הטעות והעוול של הגירוש.

כל שנצרך הוא אישור של הממשלה ואנחנו מוציאים עוד היום את היתרי הבניה. לא נוותר עד שדגל ישראל יתנופף כאן בצורה קבועה, והתושבים יחזרו לכאן. לא באנו להתעמת עם כוחות הבטחון. באנו לבנות את ארץ ישראל. ובנחישות יום יבוא. ותראו את הישובים פורחים מחדש". 

עקיבא סמוטריץ' שגורש משאנור הצהיר: "היום 13 שנה לגירוש, גירוש שבוצע פשוט סתם, לחינם ללא מטרה. אנו מציינים היום את השנה ה-13 ליום ארור שבו גורשנו יחד עם כל תושבי גוש קטיף וצפון השומרון לחינם. כולם יודעים שתכנית ההתנתקות הייתה טעות שלא לומר שמדובר בפשע.

הגירוש הביא רק למשברים ביטחוניים ושסעים חברתיים בעם ישראל. הגענו לשאנור – חזרנו הביתה להביע ביום הזה את התביעה המוסרית והצודקת שלנו לממשלת ישראל תנו לנו לחזור הביתה.

הפעם הגענו בחושך. פעם הבאה אנו מצפים להגיע חזרה הביתה באור יום באישור, עם מכונת הכביסה, המקרר ועם דגל ישראל מונף על מנת להישאר לתמיד. בשעות הקרובות אנו מתארגנים לנסיעה אל בתינו הזמניים. בע"ה אנו נמשיך לחזור ולחזור. ליום, ליומיים, לשבוע, לשבועיים, לשבת ועוד שבת ולחזור עד שנחזור ולתמיד. כי בית לא עוזבים".

בני גל ממטה חומש תחילה שגורש עם משפחתו: "נמצאות פה קבוצה של משפחות מגורשות מחומש ומשאנור, יחד עם תומכים רבים, ויחד עם ח"כ שולי מועלם וח"כ בצלאל סמוטריץ'. עלינו לפה 13 שנים לאחר הגירוש הארור מהבית שלנו, מעשה שהוא אנטי ציוני ואנטי יהודי, את הנזקים הביטחוניים והחברתיים שאנו סובלים כעם וכחברה כולנו יודעים.

הגירוש היה טעות, עכשיו הזמן לתקן. הגענו לכאן עם נשותינו וילדינו להיות כאן ביום הגירוש ולהעביר מכאן קריאה ברורה לראש הממשלה ולשרי הממשלה – עכשיו הזמן לתקן. תעבירו את חוק ביטול ההתנתקות. באנו לנשום את הבית שלנו, בית לא עוזבים, על בית לא מוותרים".

על שולחנה של הכנסת מונח מזה כשנה וחצי חוק עליו חתומים 12 חברי כנסת משלל סיעות הקואליציה. מדובר בהצעת חוק אשר באה לבטל את האיסור אשר נחקק בחוק ההתנתקות ועל פיו נאסר על ישראליים להיכנס ליישובי צפון השומרון

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "על אף גירוש התושבים היהודים מצפון השומרון, לא חל בשטח המפונה כל שינוי מבחינת מעמד הקרקע והנוכחות הצבאית בו. לכן מתבקש כי תחילת תהליך השבת המצב לקדמותו, טרם תכנית ההתנתקות, תתבצע דווקא בצפון השומרון. לשם כך מוצע לבטל את איסור כניסת אזרחים ישראלים לשטח המפונה בצפון השומרון, ולאפשר את השבת המתיישבים היהודים ליישובים שנעקרו מהם".