13 שנים לגירוש משאנור: דרישה מראש הממשלה - "הנח למשפחות לשוב ולבנות מחדש את בתיהן" - 0404
+
13 שנים לגירוש משאנור: דרישה מראש הממשלה – "הנח למשפחות לשוב ולבנות מחדש את בתיהן" חומש תחילה

13 שנים לגירוש משאנור: דרישה מראש הממשלה – "הנח למשפחות לשוב ולבנות מחדש את בתיהן"

לאחר שהלילה (שלישי), עלו משפחות מגורשי חומש ושאנור לשאנור, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, מגורש משאנור בעצמו, הודיע כי פנה לראש הממשלה בדרישה לאפשר למשפחות להשאר במקום ולהתיישב מחדש.

דגן: "אני מגבה בצורה מלאה את משפחות המגורשים, שעלו לפנות בוקר, לחדש את ההתיישבות ביישוב שאנור שנעקר לפני 13 שנים השבוע. בשם רוב הציבור במדינת ישראל ובשם רוב שרי הממשלה, אני קורא לראש הממשלה בצורה ברורה, ומפציר בו – אל תפנה את משפחות המגורשים מחומש ושאנור.

13 שנה לאחר מכן, ברור שזו הייתה טעות. ואת הטעות יש לתקן. זה מה שהציבור מצפה. זה מה ששרי הממשלה מצפים. זה מה שרוב הקואליציה מצפה. היה כאן עוול איום ונורא, היה כאן פשע נוראי של גירוש מיותר ונפשע של יהודים מביתם בארץ ישראל. אני מבקש מראש הממשלה, השאר את המשפחות בשאנור, תן להם לבנות מחדש את הבתים, הציבור מחכה לתיקון הטעות הזו".

שר הרווחה, ח"כ חיים כץ, הצטרף לדרישת ראש המועצה. בכך הוא מצטרף לשרה לשוויון חברתי ח"כ גילה גמליאל, ח"כ מיקי זוהר, ח"כ שולי מועלם, ח"כ בצלאל סמוטריץ ואחרים.

ח"כ כץ: "אני מצטרף לקריאת ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ומבקש מראש הממשלה לתת למשפחות המגורשים בחומש ושאנור ולבנות מחדש את בתיהם. 13 שנה עברו מאז הגירוש. וחוסר ההגיון שבכך ברור ומוסכם הממשלה הלאומית יכולה לתקן את הטעות של ההתנתקות בצפון השומרון אני קורא לאפשר למתיישבים לבנות את ישובי צפון השומרון מחדש".

השרה גילה גמליאל: "13 שנה אחרי טרגדיית הגירוש, יש לאפשר למגורשי צפון השומרון לשוב לבתיהם. עלינו כממשלה לאומית להעביר חוק לביטול ההתנתקות מצפון השומרון".

ח"כ סמוטריץ: "אנחנו נחזור לכל יישוב, זו רק שאלה של זמן, ושאלה מי יהיה שותף". סמוטריץ פנה לראש הממשלה בבקשה "זה יקרה איתך או בלעדיך. תצטרף – תהיה חלק ותירשם בספרי ההיסטוריה כמי שהוביל את התהליך הזה".

ח"כ שולי מועלם: "השלב הראשון הוא להעביר את החוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון. היישובים יקומו, השאלה היא מתי. החזרה הזו לשאנור היא נקודה בתהליך".

דגן הוסיף והסביר כי: "היישובים בצפון השומרון הם יישובים של המועצה האיזורית שומרון, יישובים שלנו. אני מצפה לקבל טלפון מלשכת ראש הממשלה שמנחה אותי להוציא מחדש היתרי בניה לבתים שנחרבו כאן. רוב שרי הממשלה תומכים בלתקן את הטעות והעוול של הגירוש.

כל שנצרך הוא אישור של הממשלה ואנחנו מוציאים עוד היום את היתרי הבניה. לא נוותר עד שדגל ישראל יתנופף כאן בצורה קבועה, והתושבים יחזרו לכאן".