לראשונה בשומרון: פרימיירה לסרט הקולנוע לילדים "גיבור בעננים" שצולם בשומרון - 0404
+

לראשונה בשומרון: פרימיירה לסרט הקולנוע לילדים "גיבור בעננים" שצולם בשומרון

אמש (שני), הושק לראשונה סרט קולנוע לילדים באורך מלא שצולם בשומרון. הסרט: "גיבור בעננים" יעלה לאקרנים בבתי הקולנוע בישראל בתחילת אוגוסט.

השומרון ותושביו חוו הרבה דברים, אך מעולם לא צילומים של סרט קולנוע לילדים באורח מלא. לאחר חודשים של צילומים, שנערכו בקיץ שעבר בעיקר באזור הישוב נופים בשמורת טבע הסמוכה לנחל קנה נערכה אמש, לראשונה, פרימיירה לסרט הילדים הראשון שצולם בשומרון. הדבר התאפשר לאור תמיכה של המועצה האזורית שומרון, אשר פעלה כמו קרן קולנוע לכל דבר. "גיבור בעננים", שצולם בשומרון, צפוי להיות סרט הילדים החם של הקיץ. 

המהלך שהובילה המועצה סימן את פתיחתו של אזור השומרון להפקות נוספות. בעקבותיו, צולם באזור לאחרונה סרט קולנוע נוסף ונערכו מספר "סיורי לוקיישנים" לסדרות מובילות. לאזור השומרון יתרונות רבים ההופכים אותו לאתר צילומים אטרקטיבי ביותר. יוצרים ומפיקים שקיימו לאחרונה מגעים עם אנשי השומרון ציינו, כי לצד העובדה שמדובר באזור בעל נופים ייחודיים, שטרם נחשפו בצילומי סרטים וסדרות בעבר, המרחק הקצר ממרכז הארץ, כ-30 דקות נסיעה בלבד, מאפשר גישה נוחה עבור צוותי הצילום, ההפקה והשחקנים.

עובדה זו מאפשרת ניצול מרבי של יום צילומים וחוסכת משאבים רבים הקשורים למשל בצורך בהלנה, שכן בניגוד למקומות מרוחקים יותר, בסיומו של יום צילומים ניתן לחזור לאזור גוש דן ולמחרת בבוקר לשוב לאתר. בעקבות הצעד של השומרון, מפיקים רבים מביעים כיום התעניינות בצילום סדרות וסרטים בשומרון, זאת לאחר שנים בהן תעשיית הקולנוע והטלוויזיה התעלמה כמעט לחלוטין מאזור יו"ש כאזור צילום, בוודאי לסרטים שאינם סרטי מלחמה או סרטי דוקו העוסקים בנוער הגבעות וכו'.  

בפרימיירה השתתפו ראשי תעשיית הקולנוע ושחקנים בהם: משה אדרי, לירון אדרי, יובל שם טוב, רועי ארז, שי לוי, אורי עטיה, אסף דגני ואחרים. 

רועי חדי

"המטרה שלנו הייתה לפתוח את השומרון לקולנוע הישראלי, ואכן בעקבות המהלך נרשמת התעניינות גוברת והולכת בתעשייה באיזור הזה", אמר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון שהוביל את המהלך. "במהלך הדרך הזדעזענו לגלות, שהמדינה מחלקת כל שנה 80 מליון ש"ח ל-5 אנשים פרטיים ומאפשרת להם לקבוע לכולנו מהו קולנוע טוב, ומהו קולנוע לא טוב. זה מצב שצריך להשתנות, הופתענו לגלות שאין לתעשיית הקולנוע אג'נדה פוליטית. היוצרים הולכים למקום בו נמצא הכסף כי הם מעוניינים ליצור, וראו זה פלא, הכסף נמצא בעיקר בידי בעלי אג'נדה פוליטית מסויימת מאוד. וכך נראים גם הסרטים". 

שרת התרבות, מירי רגב: "שמחה לברך אתכם ואת תעשיית הקולנוע הישראלית, ביום הזה שבו נפרצה הדרך לצלם בפעם הראשונה סרט ילדים בשומרון אני בטוחה שבעקבות הסרט הזה, יגיעו עוד הפקות רבות, מהארץ ומהעולם, לצלם את מיטב הסרטים והסדרות בשומרון אנחנו נמשיך לפעול יחד כדי להביא את הקולנוע הישראלי לכאן, לשומרון ולעודד את היצירה התרבותית בשומרון, בהתאם למתווה אותו אני מקדמת ובו אני מאמינה".

לירון אדרי, מראשי יונייטד והסינמה סיטי: "לפני הכל אני רוצה לומר תודה גדולה ליוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון תודה רבה על הנכונות והתמיכה ביצירה ישראלית! ליוויתם אותנו לאורך כל התהליך הארוך והמורכב של יצירת הסרט ועשיתם זאת ברוחב לב והכנסת אורחים שאין כמוה.

בשמי ובשם כל השותפים בסרטי יונייטד קינג אני רוצה להודות לכם, וליוצרי הסרט אביעד קידר ויובל המבולבל ולאחל לכולכם קיץ מהסרטים".

הסרט "גיבור בעננים" יעלה כאמור ב-2.8 לבתי הקולנוע בכל הארץ. מככבים בו יובל שם טוב, ארז ורועי, עירית בלבן, ורד פלדמן ואחרים, והוא מספר את סיפורו של "כפר דורפינים" המצוי מעל העננים, ומייצר עננים, עד שמגיעה המכשפה הרעה, והורסת את הכל… 

הסרט צולם בשמורת טבע סמוך לישוב נופים שבשומרון. בשמורת הטבע חירבת שחאדה, שבה שרידים ארכיאולוגיים של חווה חקלאית מימי בית שני, ושדה קוורץ מרהיב עליו צולם הסרט. (צילומים: רועי חדי).