ליברמן: ״ראשי חמאס בכוח מובילים אותנו למצב שאנו נצטרך לצאת למבצע צבאי רחב וכואב״ - 0404
+

ליברמן: ״ראשי חמאס בכוח מובילים אותנו למצב שאנו נצטרך לצאת למבצע צבאי רחב וכואב״

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הבוקר מפגש עם תושבים בשדרות והבהיר כי אנחנו עומדים בפני מבצע נרחב בתוך רצועת עזה.

ליברמן: ״כולנו ראינו בעיתונים שבגלל עפיפונים ובגלל השריפות לא יוצאים למלחמה. למרות שכל בנאדם סביר, שרואה את החורש הטבעי שרוף, אלפי דונם של שדות חקלאיים שרופים, מבין שהמצב הוא בלתי סביר. אנחנו מתנהלים באחריות ובאיפוק, למרות שהבעיה האמיתית היא שחיקה בהרתעה, שינוי המשוואה וכמובן תחושת הביטחון, שהיא לא פחות חשובה מהביטחון עצמו. להשלים עם מציאות שכזאת, כשבסוף השבוע האחרון תושבים בעוטף נאלצו לרוץ 20 פעמים למקלטים או להפוך את הכנת הממ"ד לחלק בלתי נפרד מההכנות לשבת – זה דבר בלתי נסבל.

אנחנו משתדלים להיות שקולים ואחראים, אך ראשי חמאס בכוח מובילים אותנו למצב של אין ברירה, למצב שאנו נצטרך לצאת למבצע צבאי רחב וכואב, לא רק למראית עין אלא למבצע צבאי רחב וכואב. אני חושב שכל האחריות במקרה כזה היא על ראשי החמאס, אך לצערי גם תושבי עזה מן המניין יצטרכו לשלם את המחיר.  לכן, אני פונה לתושבי עזה שיפעילו לחץ על החמאס לשנות את הכיוון, את המשוואה. אפשר לחזור למציאות אזרחית סבירה ולהקלות כלכליות בתמורה להפסקה מוחלטת של הטרור ופרובוקציות על הגזר. זאת מציאות בלתי נסבלת ואנו באמת פועלים בשיקול דעת ואחריות, אבל זה לא שדה וחורש טבעי שרוף, זו משוואה אחרת, זו שחיקה בהרתעה והדבר החשוב ביותר זו תחושת הביטחון של האזרחים. מציאות כזאת אנו לא נקבל.

כל יום שעובר וחמאס ממשיך, ושלא יהיו פה אשליות ואי הבנות, זה לא משהו ספונטני, זה לא ילדים וזה לא ציבור – זה ראשי חמאס שמובילים את כל השריפות, את כל העפיפונים ואת כל החיכוך על הגדר".

״אני חושב שהתנהלנו בצורה הכי נכונה מלכתחילה וגם עכשיו אנו מתנהלים בצורה נכונה. צעדת המיליון, כפי שהם קראו לה בפרובוקציות בגדר, יש 159 מחבלים הרוגים, יש כ-5,000 פצועים, פגענו בתשתיתיות חיוניות של החמאס, כולל תשתיות ייצור, מחסן חימוש, מתקן מרכזי של אימונים, פגענו בשתי מנהרות שבכל מנהרה השקיעו בין 3-4 שנים. אגב, חמאס הוא לא רגיש לחיי אדם, אלא להפך- מבחינתו כל הרוג זה שהיד ונשק תעמולה נגד ישראל. אין לו רגישות לאובדן חיי אדם. הרגישות שלו היא לאותם אתרי ייצור ולאותן מנהרות ואנו מטפלים קודם כל שם. בסוף שבוע האחרון הטלנו כמעט 50 טונות חימושים באותם מרכזים אסטרטגיים של חמאס ואני חושב שהמסר מובן ואם הוא לא הובן, נצטרך להמשיך. אני חושב שברור לכולם שאף אחד לא מחפש הרפתקאות, אנו מתנהלים באחריות אך יחד עם זאת, פועלים גם בעוצמה וגם בחוכמה ואם ימשיכו להוביל אותנו למבצע רחב היקף, אז נלך למבצע רחב היקף הרבה יותר כואב מ'צוק איתן'.

לשאלה האם מתנהל שיח עם חמאס השיב ליברמן: ״אין שום הידברות עם חמאס. אנו נמצאים בקשר אדוק עם כל הגורמים הרלוונטיים: אם זה מצרים ואם זה שליח האו"ם״.