כך תהפכו מרפסת קטנה לפנינת טבע קסומה - 0404
+
כך תהפכו מרפסת קטנה לפנינת טבע קסומה אתר אדניות וינטג'

כך תהפכו מרפסת קטנה לפנינת טבע קסומה

תמיד חלמתם על גינה פרטית משלכם, פינת טבע ירוקה ומלבלבת שתקבל את פניכם מדי בוקר. אבל חלומות ומציאות לא תמיד משתלבים יחד.

רובנו חיים בבנייני מגורים, פינת הטבע הפרטית שלנו הצטמצמה לכדי מרפסת בגודל ממוצע של 12 מטרים. נדמה שהמשפט הצבאי המיתולוגי -"זה מה יש ועם זה ננצח" רלוונטי גם לכאן.

ניצול שטח המרפסת הקטן והפיכתו לפינת חמד הינו משאת נפשם של רבים. אך למרות הרצון הטוב, אנו מגלים די במהירות שמה שלמדנו בשיעורי חקלאות כבר אינו רלוונטי.

למרות שהקפדנו להשקות ולטפח, הפרחים נובלים והאדנית היפה שקנינו הפכה בהדרגה למקור לנזילות וירקת. הכי לא אסתטי.

מיואשים? גם אנחנו. רגע לפני שזנחנו את החלום לטפח אדנית למרפסת עשירה בצמחיה נגשנו עם כמה שאלות נוקבות למומחה לתחום שיעזור. תתפלאו אבל מסתבר שלא תמיד אנחנו אשמים.

אתר אדניות וינטג'

שרון עבודי, נמצא בענף הגינון מזה 25 שנים, החל את דרכו כגנן פשוט. הרוח היצירתית שלו פרשה לה כנפים ועד מהרה הפך אמון על תכנון ועיצוב הנוף עבור מאות גינות פרטיות.

עבודי (47), מחזיק כיום משתלה בגודל 30 דונם ברשפון ומוכר יותר מכל בזכות מוצר ייחודי שפיתח, המשווק תחת השם אדניות וינטג'- אדניות מתכת מעוצבות למרפסת ולגינה המיוצרות בעבודת יד ובעלות מערכות ניקוז חכמות המותאמות לבחירת הצמחייה של הלקוח.

שרון, עם מה מתחילים? בוחרים קודם אדנית או צמחיה?

"אם רוצים לעשות את זה נכון ולקבל תוצאה סופית שתחזיק מעמד לאורך שנים חובה לבחור קודם כל את הצמחייה המתאימה. הרבה לפני שנגשים בכלל לקנות אדנית צריך להבין מה יהיה בתוכה".

למה זה חשוב?

"אני נוהג להקביל את זה לגידול תינוקות. כפי שכול תינוק עומד בפני עצמו. כך גם צמחים. כל צמח הוא בעל אופי התנהגות והתפתחות שונה. יש לו צרכים ודרישות. רק אחרי שיודעים מהי הצמחייה ניתן להתאים אדנית הלוקחת בחשבון את כל הפרמטרים הרלוונטיים שיבטיחו אורך חיים ארוך לצמחייה".

אלו פרמטרים? סך הכול אדנית וצמחייה אתה לא הופך את זה למעט מסובך מידי?

"אם לא אכפת לך לבזבז כסף על החלפה תקופתית של אדנית נוזלת או צמחיה נובלת, אתה ראשי לקרוא לזה איך שתרצה. הראיה הנכונה היא להסתכל לטווח של כמה שנים. אני בא מתוך ענף הגינון. יודע במדויק איך הצמח עתיד לגדול ולהתפתח. קריטי שמערכת הניקוז באדנית תיתן  לכך התייחסות. תבטיח הגעה ושחרור של מים בכמות המדויקת לבית השורש ותהיה מותאמת לצמחיה שנבחרה על ידי הלקוח".

אתר אדניות וינטג'

 

איך אפשר לשלוט בשחרור המים?

"באדניות וינטג' לדוגמה מותקנת מערכת ניקוז חכמה שיודעת לשחרר מים במצב עודף ולספק מים בחוסר. בישראל שורר בקיץ אקלים קיצוני אני מתחשב בכך ומייצר בתחתית האדנית מעיין אמבטיה קטנה של מים בגובה של בין 5-10 ס"מ. אידוי המים משמש כמאגר חירום המבטיח הגעה של מים גם במידה והלקוח שכח להשקות".

אפרופו שכח להשקות, למה צמחים מתים לנו למרות שאנו מקפידים להשקות?

"לא תמיד האשמה בנו. לרוב, צמחים מתים מכיוון שגודל האדנית אינו מתאים. השורש לא מקבל מספיק מקום להתפתח ובנוסף נוצרת בעיית ניקוז, כשאחוז גדול מהאדנית מוצף במים הצמח נחנק".

הזכרת מקודם אופי של צמח, נשמע קצת מצחיק. מה זה אומר צמח עם אופי המתאים למרפסת שלי?

"צמחיה נחלקת למתאימים לאור וצל. בודקים האם הכיוון של המרפסת  משופע בחשיפה לאור או דווקא לצל. טעות נפוצה היא בחירה מבלי להתחשב בכך. יש לזה משמעות לגבי אורך החיים והעמידות. במידה ומבקרים במשתלה מומלץ לבקש לראות צמחים על פי התאמה לאור ולצל".

וכשאני רוצה לבחור גודל אדנית על מה אני צריך לשים לב?

"המשפט המנחה הוא צר ככל שניתן וגבוה ככל האפשר. תראה, עד לא מזמן לא היו יותר מידי אפשרויות. היה גודל סטנדרטי אחיד. גובה 30 רוחב 30. בכל הקשור לניצול השטח במרפסת קטנה זה גודל בעייתי. בנוסף גם מגביל את בחירת הצמחייה האפשרית. חבל לי שמרבית האנשים טועים בבחירת הגודל המתאים ו'נתקעים' עם אפשרויות צמחיה מצומצמות".

במידת והשטח מאפשר מהו הגודל הרצוי?

"גובה 40 ס"מ ורוחב של 25-30 ס"מ. מבחינה ויזואלית, דופן צרה לצד גובה של 40 ס"מ מאפשר שתילת צמחיה מגוונת יותר".

ומה עושה מי שיש לו מרפסת קטנה וכל סנטימטר קריטי עבורו?

"בא אלי. (שרון צוחק)  תראה זו תופעה מוכרת. יש דרישה לאדנית המסוגלת להשתלב ולהתאים עצמה לכל תנאי שטח ומידות. שתאפשר כמה שיותר צמחיה אבל גם תעניק מראה עיצובי לא שגרתי.

לפני 5 שנים התחלתי בפיתוח מוצר ייחודי – אדנית מתכת בגמר קורטן שתוכל לענות לכל  דרישות הלקוח, החל ממידות גובה ורוחב ועד הסתרת פגעים אסתטיים, נקודת ניקוז, תאורה והשקיה. זאת ממש עבודת יד בהתאמה לדרישת הלקוח והצמחייה".

אמרת שהאדנית עשויה ממתכת, היא לא מחלידה?

"האדנית עוברת טיפול לעצירת תהליך החלודה. מותאמת לכל אזור מגורים ותנאי אקלים משתנים".

מה רע באדניות מפוליאסטר, עץ, נירוסטה? הם גם בטח זולות משמעותית מאדניות מתכת.

"אדניות מתכת מעבר למראה הייחודי הן היחידות  שניתן להתקין עליהם את מערכת הניקוז החכמה שמייצרת אטימה מוחלטת לנזילות. אם הפרמטר המרכזי בקנייה הוא רק מחיר זול אני כנראה לא הכתובת. על אף שבפרספקטיבה של זמן הלוקח בחשבון צמחיה נובלת, אדנית נוזלת ובלאי גבוה יהיה כלכלי יותר לרכוש מוצר פרמיום".

אתה יודע, כולם אומרים שהמוצר שלהם הכי טוב.

אני לא שחצן חלילה. אבל מעולם לא נדרשתי להעניק שירות לאחר מסירת אדנית ללקח. זאת גם הסיבה שאני מעניק 5 שנות אחריות.

החזקתי בעבר גם מפעל לאדניות פוליאסטר. אני יודע היטב על מה אני מדבר. השקעתי המון כסף, עשרות אלפי שקלים על ניסוים כאלה ואחרים עד שהגעתי לרמת האיכות שתספק אותי. אדניות וינטג' משלבות  את הידע שצברתי כגנן המבין את צרכי הצמח מצד אחד לצד התמקצעות בעבודה עם מתכת, ריתוך ואיטום.

לסיום על אלו צמחים אתה ממליץ?

קודם כל מומלץ לא להסתמך רק על פרחים. כדאי לשלב לצד פרחים גם  בני שיח, מתקבל מראה מגוון, פריחה שמתחלפת. בחירה פופולארית הם פרחי וינקה ובוסמת. בנוסף יש עשרות זנים של בני שיח שפורחים לא פחות יפה מפרחי עונה ובעלי עמידות לאורך זמן, אם אתה רוצה המלצה מרווה צחורה תהיה בחירה מצוינת.