נתניהו לראש ממשלת הונגריה: "מודה לך שאתה מגן על ישראל" - 0404
+
נתניהו לראש ממשלת הונגריה: "מודה לך שאתה מגן על ישראל" יונתן סינדל, פלאש 90

נתניהו לראש ממשלת הונגריה: "מודה לך שאתה מגן על ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (חמישי), עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, בלשכתו בירושלים. השניים נועדו בארבע עיניים ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת עם הפמליות.  

נתניהו: "ראש הממשלה אורבן, ויקטור, ברוכים הבאים לירושלים, אתה, משלחתך ורעייתך. זהו ביקור גומלין שבא בעקבות ביקורי המצוין בהונגריה, שהיה יוצא מן הכלל. התרשמתי מאוד ממדינתך, מהפיתוח המקיף שמתחולל, אך גם מלראות את הדברים שקשורים עמוקות להיסטוריה של עמנו, החל במקום הולדתו של החוזה הגדול שלנו, שפסלו מוצב מאחוריך, בנימין זאב הרצל. מקום הולדתו הוא המקום שבו קמה הציונות, שבזכותה כולנו כאן. הכול החל בבודפשט. 

שוחחנו גם על הטרגדיות שפקדו את העם היהודי על אדמת הונגריה. שמעתי אותך מדבר, כידיד אמת של ישראל, על הצורך להיאבק באנטישמיות. האנטישמיות פוגעת בעם היהודי כבר אלפי שנים. היא חוללה טרגדיות גדולות, ששיאן בטרגדיה הגדולה מכולן, השואה, במאה ה-20. יש להיאבק תמיד באנטישמיות בנחישות ובצורה שלא משתמעת לשתי פנים. 

ביולי, הונגריה תמכה בהצהרה במועצה לזכויות אדם של האו"ם שמגנה את האנטישמיות. במרץ, חנכתם את בית הכנסת המשופץ איזבדקה. אמרת שזאת, ואני מצטט, "חובה מוסרית שיהודים יחיו ללא פחד ויוכלו לשמור על דתם בצורה חופשית". השקעת 10 מיליון פורינט בשיפוץ בתי כנסת. אני חושב שהמשימה עומדת בפנינו תמיד, כיוון שאנטישמיות ממשיכה להרים ראש. אך המעשים הללו מצביעים על כיוון חיובי, ואנו מעודדים את כל ידידינו להתמיד בהם ברחבי אירופה ובכל העולם. 

בנוסף לשימור זכר העבר, הונגריה וישראל אוחזות בעתיד. אנחנו איננו מדינות גדולות, אך יש לנו שאיפות גדולות, כישרון גדול וכישורים אינטלקטואליים גדולים ומדינותינו מפתחות תעשיות חדשות. לדוגמה, לישראל יש כיום תעשיית רכב, ולכם יש תעשיית רכב. אנו לא קוראים לזה בדיוק תעשיית רכב, אך מדובר בתוכנה שמחוללת מהפכה בתחבורה, ואותו דבר קורה בתחומים רבים אחרים. אני מזהה את ההזדמנויות האדירות לשיתוף פעולה בין שתי הכלכלות שלנו, בין היזמים שלנו, בין אנשי העסקים שלנו, ואנו אכן משתפים פעולה בתחומים רבים: טכנולוגיה, מסחר, תיירות, ביטחון ועוד רבים. 

שנינו מבינים שהאיום הנשקף מהאסלאם הקיצוני הוא אמיתי. הוא מאיים על אירופה ועל העולם כולו. הוא בהחלט מאיים עלינו ועל שכנותינו הערביות. אנו מאמינים שמכל מקורות האסלאם הקיצוני, איראן מהווה את האיום הגדול ביותר לציוויליזציה המשותפת שלנו. ישראל ניצבת בחזית המאבק באסלאם הרדיקלי ובמובנים רבים, ישראל מגינה על אירופה. 

אני מבקש להודות לך על שאתה מגן על ישראל. עמדת לצדה של ישראל פעם אחר פעם בפורומים בין-לאומיים. אנו מעריכים זאת וזה דבר חשוב. יעד חשוב במדיניות החוץ הישראלית הוא לשנות לא רק את היחסים הבילטרליים שלנו עם מדינות רבות — ואכן יחסינו משגשגים יותר מאי פעם, אלא גם לשנות את הדרך שבה מתייחסים לישראל בפורומים בין-לאומיים. שם, הונגריה הובילה את הדרך פעמים רבות ואני מודה לך על כך.

ברצוני להודות לך על אירוח קבוצת וישיגרד בביקורי בהונגריה ועל שהענקת לי את ההזדמנות להיפגש עם עמיתיך. אנו מאמינים שהיחסים הללו חשובים ואנו מתכוונים להמשיך לפתח ולהעמיק אותם. נוכל לומר לשנה הבאה, ואולי אפילו לשנה הזאת, בירושלים. ברוך הבא, ידידי".