אושר בכנסת: כספי פיצויים מכלי רכב שהושבתו והוגדרו 'טוטולס' יגיעו לנושים במידה והרכב מעוקל - 0404
+
אושר בכנסת: כספי פיצויים מכלי רכב שהושבתו והוגדרו 'טוטולס' יגיעו לנושים במידה והרכב מעוקל דוברות המשטרה

אושר בכנסת: כספי פיצויים מכלי רכב שהושבתו והוגדרו 'טוטולס' יגיעו לנושים במידה והרכב מעוקל

כיום, בעלים של כלי רכב מעוקלים אשר רכבם הוגדר 'טוטולוס' מתייאשים ולא מבקשים מחברות הביטוח את כספם, מתוך הנחה שהכסף במילא לא יגיע אליהם או יכסה את חובתיהם.

שעות אחדות לפני נעילת מושב הקיץ של הכנסת, אישרה הכנסת בשעה 4.15 לפנות בוקר של יום חמישי, בקריאה ראשונה את הצע"ח של ח"כ מיכאל מלכיאלי ברוב של 39 תומכים וללא מתנגדים, ולפיה, כספי הפיצוים מרכבים שהשובתו והוגדרו 'טוטולס' יגיעו לנושים במידה והרכב מעוקל.

קודם להצבעה, הסביר ח"כ מלכיאלי את הרקע להצעת החוק, הצעת חוק שלפנינו, הוצאה לפועל – תקבולי ביטוח במקרה של אובדן גמור, ממשיכה את המסורת ועניינה דאגה לציבור הרחב ולא לטייקונים ולבעלי הכוח.

"כידוע", אומר ח"כ מלכיאלי, "רכב שעליו מוטלים עיקולים ונפגע באובדן גמור 'טוטלוס', בעליו אמור להיות משופה על כך, אך במקרים בהם גובה העיקול עולה על דמי הביטוח ואין לאדם החייב אשר שקוע בחובות גדולים דרך לקבל את הכסף, ובמקרים רבים פניו להליכי פשיטת רגל. כך שאין לו שום תמריץ לבקש את התשלום אשר בכל אופן לא יגיע אליו, מכיון שלחברות הביטוח במצבים אלו חל איסור להעביר את התשלום לבעלים שכן חלים על התשלום עיקולים, ומה שקורה בפועל הכסף נשאר אצלם לנצח".

מדוע? זה כסף שלהם? ברור שלא! א"כ מדוע לא להעביר את הכסף לייעודו – לנושים? אי לכך, הצעת החוק כאמור מציעה שחברות הביטוח יעבירו את הכסף אותו מחויבים להעביר לטובת הנושים.

מליאת הכנסת אישרה כאמור את הצעה שתעבור עם תחילת מושב החורף לדיון בוועדת הכלכלה כהכנה לקריאה שניה ושלישית. ח"כ מיכאל מלכיאלי ביקש להודות במליאת הכנסת הצעת חוק לאנשים רבים שפעלו כדי שתצא לפועל: שר הפנים ויו"ר תנועת ש"ס, הרב אריה דרעי שכל הצעה למען האזרח הפשוט מקבלת את תמיכתו המאסיבית. יועצי השר משה ארבל ויוני משריקי שמלווים את ההצעה מתחילתה. לסגן שר האוצר הרב יצחק כהן, שרת המשפטים איילת שקד, ידידי תומר מוסקוביץ ראש הרשות לאכיפה וגביה שמוביל את הרשות בטוב טעם ודעת ותמך בחוק זה בכל מקום ובכל פורום למען האזרחים.