בכייה לדורות: חוק הלאום אושר - 0404
+
בכייה לדורות: חוק הלאום אושר שלמה מור

בכייה לדורות: חוק הלאום אושר

במליאת הכנסת אישרו הלילה (חמישי) את חוק הלאום ברוב של 62 ח"כ מול 55, שניים נמנעו. בתום ההצבעה, קרעו חברי הכנסת מהרשימה המשותפת את הצעת החוק לגזרים תוך שהם צועקים "אפרטהייד", ח"כים מהקואליציה מחאו כפיים.

למרות המראה המנצח, צריך לזכור כי החוק הנוכחי הוא בבחינת בכייה לדורות, שכן הוא פתח את השער להכרה מלאה ברפורמים ומכאן הדרך לפגיעה ביהדות ובמסורת קלה מאוד.

יוזם החוק, ח"כ אבי דיכטר: "לפני 121 שנה הציג בבאזל חוזה המדינה את ההצעה שעולה היום בכנסת – בית לאומי מדינת הלאום היהודי. שתי מילים שחוזה המדינה לא יכול היה אז לומר: "חוק יסוד" כי לא הייתה אז מדינה. ארבע שנים לאחר מכן – לפני 117 שנה כתב הרצל ביומנו 'כשתקום המדינה ביום מן הימים יראה הכל קטן ומובן מאליו'. מאז שהתחלתי לקדם את החוק, נאמר לי שהוא מובן מאליו אבל אי אפשר היה להחמיץ את הדברים של הרשימה המשותפת 'אנחנו ננצח – היינו לפניכם ונהיה כאן אחריכם'.

החוק הזה הוא התשובה החדה למי שחושב כך. כל שתוכלו לעשות זה להיות כשוויון מיעוטים ולא כשוויון לאומי. שום מיעוט לא יוכל להכריז ולשנות את סמלי המדינה. חוק היסוד הזה לא פוגע בשפה הערבית ולא פוגע בשום מיעוט – זה פייק ניוז. ישראל איננה מדינה דו לשונית ולא הייתה כן. ישראל מדינת הלאום של העם היודי ומבטיח את הרוב בלי לפגוע במיעוט – נוספה היום בחוק מחויבות לעשות למען האזרחות גם אם אינם יהודים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "זהו רגע מכונן בתולדות הציונות ותולדות מדינת ישראל. 122 שנה אחרי שהרצל פרסם את חזונו, קבענו בחוק את עקרון היסוד של קיומנו. ישראל הא מדינת הלאום של העם יהודי, שמכבדת את זכויות הפרט של כל אזרחיה. ובמזרח התיכון רק ישראל מכבדת את הזכויות האלו. כשאני מדבר בעולם, אני חוזר ואומר שזוהי המדינה שלנו, מדינת היהודים. בשנים האחרונות יש מי שמנסה לערער על כך. ובכך לערער את יסודות קיומנו. לכן חוקקנו היום בחוק שזהו ההמנון שלנו, זוהי השפה שלנו, וזוהו הדגל שלנו. תחי מדינת ישראל".

שר התקשורת איוב קרא כתב: "אני גאה להיות ישראלי ושמח שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. בזכות היהודים יש כאן חופש פולחן ודת, שיוויון הזדמנויות ומדינה פורחת ומשגשת. לערבית יש וימשיך להיות מעמד מיוחד, ולמיעוט יש זכויות – אבל איזה מזל שכאן זה לא סוריה או איראן… זהו ארוע מכונן והסטורי – אני שמח שהייתי חלק ממנו".

סגן שר הבטחון הרב אלי בן דהן ברך על החוק: "חוק הלאום הוא חוק חשוב מאין כמוהו לשמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. החוק יחזק את ערכיה היהודיים של מדינת ישראל אשר תגן על ערכים אלו.

זוהי חובתנו כמחוקקים יהודיים וישראליים – אחרי ששבנו לביתנו מאלפיים שנות גלות – לעגן את הערכים ששמרו עלינו כעם בחוקי מדינת ישראל".

יו"ר הוועדה המיוחדת שהכינה את החוק, ח"כ אמיר אוחנה אמר: "זהו רגע שייזכר בתולדות העם היהודי – אנו מניחים את אחת מאבני היסוד של קיומנו שהיה אמור להיות מקום המדינה אך עבר כהחלטה מאחת לשנייה. אנו מנסחים בחקיקת יסוד את העקרונות הציונים המרכיבים את המדינה ואת ערכי ההתיישבות היהודית.  אחרי 200 שנות גלות, יש לנו בית. צאו כבר מהגלות – יש לנו בית לאומי והוא שלנו ומותר גם לנו שנגיד 'שלנו היא' לא בלחש אלא בגאון.

זו איננה מדינה דו לאומות ולא דו לשונית ולא דו בירתית – זו מדינת הלאום האחת של העם היהודי ושפתה היא עברית ובירתה היא ירושלים.  המתנגדים של החוק מהסיעות הערביות הגונים שמודים כי הם היו גם נגד מגילת העצמאות ואפשר להבין לליבם. זבוטינקי הבין גם לליבם ואמר 'אייני מכחיש שממילא יעשו ערבי ישראל למיעוט בארץ ישראל אבל אני מכחיש שיש בכך משום צרה מבחינתם ואין זו צרה לאומה שיש לה מדינות רבות".

כל מיעוט מעדיף להיות רוב אבל אתם מבקשים להיות המדינה הערבית ה22. אנחנו באים למדינה אחת שמוקפת ב21 מדינות לאום של העם הערבי שלהם אותה שפה, אותה לאום, אותה דת ואותה תרבות – לנו יש רק מדינה אחת קטנה. זו תביעתו של הגווע ברעב מול תביעתו של המדושן בעל התיאבון. כל מי שחושב שהחוק הוא גזען כמוהו כמי שחושב שהציונות היא גזענות. נושא השפה הערבית אינו אצבע בעין לאוכלוסייה הערבית והיא אינה מוצאת מהחוק. – יש לה מעמד מיוחד והיא לא תיפגע".