מג״ד בצנחנים ללוחמים בגבול: ״לא רוצה הרוגים בעזה - מפגינים כי אין להם תקווה והם במצוקה כלכלית״ - 0404
+
מג״ד בצנחנים ללוחמים בגבול: ״לא רוצה הרוגים בעזה – מפגינים כי אין להם תקווה והם במצוקה כלכלית״ חדשות 0404

מג״ד בצנחנים ללוחמים בגבול: ״לא רוצה הרוגים בעזה – מפגינים כי אין להם תקווה והם במצוקה כלכלית״

צה״ל מכיל את ההפגנות של ערביי עזה ולפחות על פי דברים שאמר מג״ד צנחנים לחייליו, הרי שיש לחמאס ולערבים מעזה סיבה טובה להפגין על הגדר – כך טוענים הורים ללוחמים בגדוד 202.
 
ההורים זועמים על הדברים שסיפרו להם ילדיהם החיילים המאוכזבים, שחזרו מתעסוקה מבצעית בגבול הרצועה. לטענת ההורים, מג״ד 202 הורה להם שלא לירות בשום מצב כי ״אנחנו צבא מוסרי״ ואמר ללוחמים כי הוא מבין ללבם של המפגינים הערבים.
 
אחד ההורים סיפר לחדשות 0404: ״בני שמשרת כלוחם בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים נמצא כעת עם הגדוד באימון. היום הוא חזר אחרי שבועיים הביתה שבור ומאוכזב. בסופ"ש הקודם הם הוקפצו לתגבר בגזרת כרם שלום בגבול עזה. המג"ד פרידמן שרק לפני כחודשיים נכנס לתפקיד תידרך את הלוחמים לפני ההפגנות על הגדר: "אני לא רוצה פה הרוגים. מבחינתי בחור שמתקרב לגדר, כל עוד אין לו 'אמצעי, כוונה ויכולת' – לא יורים בו בשום מצב. אנחנו כצבא מוסרי לא יורים בשום מצב בנשים וילדים, לא משנה מה. חמאס יודע את זה ומנצל את זה כשהוא שולח דווקא אותם לחבל בגדר. אבל זה לא משנה לנו. אנחנו צריכים לזכור שאנחנו אנושיים…"
 
האב המשיך וסיפר: ״גם על הסיבות להפגנות הטרור הוא ידע להסביר ללוחמים – "הם במצוקה כלכלית. אין להם תקווה. אנחנו לא צריכים לדרדר את המצב״… כל אותו היום החיילים שכבו בעמדות כשמטר של אבנים (ולא רק..) ניתך עליהם. תגובת הלוחמים היתה אפס. אף כדור אחד לא נורה מקני הנשק של לוחמי הפלגות. למחלקת הצלפים של הגדוד ניתנה כביכול הפריבילגיה להשתמש בכלי הנשק שלהם כנגד 'מסיתים מרכזיים' לפלג הגוף התחתון לאחר אישור מג"ד בלבד. חלק מהצלפים שכבו גם כן יום שלם תחת השמש ואדי הגז, מבלי שהוציאו כדור. התגובה היחידה של הגדוד כנגד המתפרעים הטרוריסטים היו רימוני גז שהודות לכיוון הרוח ומזג האוויר חזרו כולם לצד הישראלי של הגבול. בנוסף, מתפרעים עזתיים תפסו בידיהם רימוני עשן שנחתו לידם וזרקו בחזרה אל הלוחמים. הלוחמים נחנקו, הקיאו והעיניים צרבו בטירוף. לוחם שנפצע מאבן בפניו המשיך לשהות בשטח כשהגז צורב בפניו עד שפונה״.
 
ההורה המשיך וסיפר: ״אחד מהקצינים של הגדוד שתופס קו באותה גיזרה סיפר לכמה מהלוחמים שהוא בהלם מהתפקוד של המג"ד הזה. בשבוע הקודם, הוא סיפר, הרוג אחד ועוד כמה ברכיים שהורדנו – פיזרו את ההפגנה…״.
 
יום למחרת, המג"ד סיכם את האירוע כשנאם בערב גדוד מול כל הלוחמים והחיילים ואמר בגאווה – "ניהלנו את האירוע בצורה סטרילית…".
 
ההורה הוסיף ואמר: ״אני שומע את הדברים ורותח מזעם! המדינה שולחת את הבן שלי עם החברים שלו להיות ברווזים במטווח. להכיל את האירוע, הם אומרים. על לוחמים שנרגמים במטח אבנים, ונחנקים מהגז בזמן שהרמקולים של החמאס משמיעים מוזיקה והטפות שנאה – המג"ד אומר 'אירוע סטרילי'. פשוט בושה שזה האדם שאמור להוביל אותם במלחמה הקרובה בעזה״.
 
גדוד 202 זה הגדוד המוביל של החטיבה – הוא היה אומר לי. מוביל באיכות הלוחמים והמפקדים. הגדוד שכיף להיות חלק ממנו… היום הוא אומר לי – אני מתבייש!
 
אני נזכר במבצע צוק איתן כשמספרי הנופלים מכלל החטיבות עלה בקצב מזעזע ורק חטיבת גבעתי שאיבדה 3 לוחמים באירוע ברפיח (בניה שראל, ליאל גדעוני והדר גולדין – הי"ד) לא הוסיפה למנות נופלים בכל משך המלחמה – בזכות ניהול הלחימה האחראי והתקיף של מפקד החטיבה – עופר וינטר. חז"ל אמרו – "כל המרחם על אכזרים סופו..״. אני חושב על אותו יום שיפקדו על צה"ל לחצות את הקווים ורועד מפחד מהמחשבה שאותו המג"ד יהיה זה שיוביל את הבן שלי עם החברים שלו במערכה. עצוב וכועס״.
 
בדובר צה״ל העדיפו שלא להתייחס לתוכן הדברים ולטענות הלוחמים והוריהם.