בדרך ארצה: אמזון מנהלת מו"מ עם חברת שליחויות ומחפשת מרכז לוגיסטי - 0404
בדרך ארצה: אמזון מנהלת מו צילום מסך אתר אמזון

בדרך ארצה: אמזון מנהלת מו"מ עם חברת שליחויות ומחפשת מרכז לוגיסטי

ענקית האיקומרס מבצעת מהלכים אקטיביים לקראת כניסה מלאה לישראל: החברה מנהלת מו”מ מול חברת המשלוחים כץ, שמתפעלת את חברת באזר, שעובדת לפני המודל של UberX, וכן מחפשת אחר מרכז תפעולי לאחר שוויתרה על קניית המרכז של טבע בשוהם

חלום הכניסה המלאה של אמזון לישראל נראה קרוב מתמיד, זאת לאחר שענקית האיקומרס ביצעה בחודש האחרון שני מהלכים שמראים על כוונות רציניות להתחלת העבודה בחודשים הקרובים. אמזון מנהלת משא ומתן עם חברת כץ, חברת שילוח המחזיקה ב-49 אחוזים מבאזר, שהיא חברה המספקת שירותי משלוחים מהירים בקונספט שדומה לזה של uberX. בנוסף וכדי לתפעל את חברת השליחויות, אמזון דוחפת להקמת מרכז לוגיסטי בישראל.

רק לפני מספר חודשים עדכנה אמזון את האפליקציה שלה והפכה את המשלוחים לישראל לנוחים הרבה יותר, ביחד עם עוד כ-100 מדינות ברחבי העולם. למרות השדרוג המינורי יחסית, היה ברור שמדובר בצעד ראשון להתרחבות הגלובלית הבלתי נמנעת של ענקית האיקומרס, שעכשיו ברור כי מחפשת את הדרך לתחילת הפעילות בישראל באופן ספציפי.

משלוח תוך 24 שעות

חברת כץ, שבבעלות דרור ושמשון כץ, מתפעלת את חברת באזר, אשר מאפשרת, בדומה ל-UBER, לכל אחד להפוך לנהג משלוחים. החברה עובדת בעיקר בשעות אחר הצהריים ומספקת משלוחים מהירים שמחליפים את השירותים שמציע דואר ישראל. המטרה של אמזון, וכן של החברה, היא להגיע למצב בו הלקוח מקבל את המשלוח בתוך 24 שעות.

עם זאת, ברור כי יש חששות מצידה של אמזון, שכן קשה לסמוך על נהגים שלא יגנבו או יעכבו משלוחים. עם זאת, בכץ, הנהגים המיועדים עוברים מבחני אישיות דקדקניים כדי למנוע מצב של גניבות ותקלות שונות, ולאחר מכן מוחתמים על חוזה עבודה, מה שמחזק את הקשר בין העובד לחברה, בניגוד לאובר, שם הנהגים הם אנשים פרטיים לחלוטין. בבאזר טוענים שהם ביצעו בשנה האחרונה יותר משני מיליון משלוחים והנהגים המצטיינים אף זכו למשכורות די גבוהות לעבודה משנית – בין 2,000 ל-4,000 שקלים. השירות של באזר מאפשר גם לעקוב אחר החבילה בשירות שהוא מאוד נוח.

מעטפת שירותים איכותית

כרגע, עדיין לא ברור אם אמזון וחברת כץ ייכנסו לעסקים יחדיו, אך במקביל ידוע כי ענקית האיקומרס בחנה את קניית המפעל הלוגיסטי של טבע בשוהם, במהלך שלא יצא אל הפועל. אמזון, על פי הדיווחים, ממשיכה לחפש מרכז לוגיסטי וספקים יעילים בישראל, שיתחבר לחברת שילוחים טובה, מה שיאפשר את מעטפת שירותים אידיאלית ללקוח הישראלי.

הכניסה הצפויה של אמזון לישראל צפויה לטלטל את השוק. דוגמה ראשונה לכך התקבלה לאחר ההכרזה על עדכון האפליקציה והתאמתה לישראל, מה שגרם לירידה דרסטית במניות הקניונים (בין 15 ל-20 אחוזים). אמזון מבצעת את המשלוחים שלה ארצה כרגע דרך דואר ישראל, אך מודעת לבעייתיות בנוגע לזמני המשלוחים והעלויות הנוספות שמצטברות בגלל המיסוי והמכס. לכן, נראה שאמזון לא תאפשר שירות לא איכותי בישראל, וככל הנראה תחכה עד שתמצא את המתווה המושלם, שכולל מרכז לוגיסטי אחד גדול, ושירותי משלוחים אפקטיביים, לפני שתתחיל לעבוד באופן מלא בארץ הקודש. לאור ההתפתחויות האחרונות, נראה שהיום הזה כלל לא רחוק.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]