ליברמן בסיור ברמת הגולן: "הבהרתי למפקדים - כל חייל סורי שימצא באיזור החיץ מסכן את נפשו" - 0404
+
ליברמן בסיור ברמת הגולן: "הבהרתי למפקדים – כל חייל סורי שימצא באיזור החיץ מסכן את נפשו" אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן בסיור ברמת הגולן: "הבהרתי למפקדים – כל חייל סורי שימצא באיזור החיץ מסכן את נפשו"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סייר ברמת הגולן ודיבר על מוכנות כוחותינו בגזרה, על סגירת מעבר כרם שלום לסחורות למעט כניסת תרופות ומזון לעזה ומה הוא מצפה להשיג מכך וכן על דו"ח מבקר המדינה והמוכנות למקרי חירום כמו רעידות אדמה.

ליברמן: "אני חייב לציין שמאוד התרשמתי מהמוכנות של כוחותינו, גם מהבנת האירועים ובאמת מגיע פה שאפו לצה"ל על כל המוכנות. אני רוצה לחזור על מה שכבר אמרתי. סיירנו לאורך הגבול וראינו את האוהלים של הפליטים הסורים. אנחנו מוכנים להעניק כל סיוע הומניטרי ואנחנו לא מוכנים לקבל שום פליט בשטחנו.

הדבר השני שגם חשוב לציין זה הסכם ההפרדה מ-74' והבהרתי פה גם למפקדים וגם לנציגי אונדו"ף, מבחינתינו כל כניסה של כוח סורי לאזור חיץ, כל חייל סורי שימצא באזור החיץ, מסכן את נפשו. גם לגבי הרצועות הנוספות, גם שם נקפיד על קוצו של יוד על ההרכב ועל כמות היקף הכוחות בהתאם לאותו הסכם של 74'.

דבר נוסף שאנחנו מזהים זה גורמים שמזוהים עם כוחות הציר, את המאמץ שלהם תחת חסות המשטר להקים תשתית טרור פה ברמת הגולן הסורי. המאמץ הזה להקמת תשתית טרור תחת חסות המשטר מבחינתנו זה דבר בלתי מתקבל על הדעת ואנחנו נפעל בעוצמה נגד כל תשתית טרור שאנחנו נראה ונזהה פה באזור.

מבחינתנו המשטר הוא האחראי והוא גם יישא באחריות וגם ישלם מחיר כבד על עצם שיתוף הפעולה עם גורמי הציר ועל שיתוף הפעולה של המאמץ שלהם להקים פה תשתיות טרור.

עצם הנוכחות האיראנית בסוריה מבחינתנו זה דבר בלתי סביר. אנחנו לא מוכנים לקבל נוכחות איראנית בסוריה בשום מקום ואנחנו נפעל נגד כל התבססות איראנית בסוריה. לגבי נסיגה של 40 ק"מ או 80 ק"מ, זה לא משנה. לכן אנחנו ברגע שמזהים נוכחות איראנית פועלים וככה זה גם יימשך".

לגבי סגירת מעבר כרם שלום אמר שר הביטחון כי: "מה שעובר בכרם שלום זה מזון ותרופות, זה הכל. יתר הדברים לא יעברו. ההחלטה התקבלה אתמול, רק מהיום מתחילים ליישם ואני מקווה שזה מסר שנקלט אצל ראשי החמאס ונראה הפסקה מידית בכל ההצתות, הבלונים והפרובוקציות שראינו לא רק בשלושה חודשים אחרונים".

 

 

 

"במעבר קוניטרה כרגע נוכחים כוחות אונדו"ף, עדיין הלחימה נמשכת, אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים המתנהלת בסוריה, ובהתאם להתפתחויות גם אנחנו נפעל. אנחנו להערכתי רחוקים מכך אבל לא פוסלים שום דבר".

בנושא מיגון הצפון ודו"ח מבקר המדינה, אמר ליברמן כי: "ביוני 17' נערך תרגיל רעידת אדמה הכי גדול בהיסטוריה של מדינת ישראל במשך ארבעה ימים. חצי שנה לאחר מכן, הופקו לקחים, אספנו המלצות, והדו"ח הזה פורסם בינואר 18', נמצא באינטרנט, גלוי, כל המסקנות וההמלצות מאותו תרגיל רעידת אדמה, ושלושה חודשים מאז פרסום הדו"ח, גם גיבשנו תכנית כמו שהזכרת, תכנית המגן לצפון שזה נותן מענה גם לנושא רעידת אדמה וגם היערכות העורף למקרה חירום של מלחמה.

מאז זה מונח במועצה לביטחון לאומי. לפני כשבועיים היה אמור להתקיים דיון בקבינט והוא נדחה ברגע האחרון, ואני מחכה שיתכנס הקבינט ונדון באותה תכנית רב שנתית, חמש שנים, שאמורה לתת תשובה הכי טובה שרק אפשר לחשוב עליה לגבי רעידת אדמה וגם מצב חירום.

אני מקבל את דו"ח מבקר המדינה כפי שהוא. אני חושב שאם יורדים קצת לפרטים, אז המצב לא משביע רצון ואני לא רוצה להגיד עוד יותר חמור ממה שכתוב בדו"ח המבקר, אבל גם מה שמופיע בדו"ח זה דברים שמחייבים מענה. כבר אמרו חכמים לפנינו – בלי קמח אין תורה, אז תורה יש וקמח אין, אני מקווה שגם קמח יהיה".