היום לפני 48 שנה: כך הבסנו את הרוסים בקרב אווירי מעל מצרים - 0404
+
היום לפני 48 שנה: כך הבסנו את הרוסים בקרב אווירי מעל מצרים באדיבות חיל האוויר

היום לפני 48 שנה: כך הבסנו את הרוסים בקרב אווירי מעל מצרים

בעיצומה של מלחמת ההתשה, התרחש מעל מצרים קרב אוויר היסטורי בין טייסי חיל האוויר הישראלי לטייסים סובייטים, שלחמו בשירות מצרים. זה הסתיים ב'נוק אאוט' כואב לברית המועצות במבצע שזכה לשם 'רימון 20', ומהדהד עד ימינו אנו עם ההתערבות הרוסית בסוריה

בשנים שלאחר הניצחון הישראלי המוחץ במלחמת ששת הימים, חיל האוויר הישראלי, המנצח הגדול של אותה מלחמה מפוארת, חלש על המרחב האווירי של מצרים באין מפריע.

למדינת ישראל יש טייסת פאנטומים וסקייהוקים חדישה, שנהנית מיתרון משמעותי על פני מערכות ההגנה המיושנות של המצרים – מפציצה בעומק התעלה, מצלמת תמונות מודיעין ומדי פעם אף דואגת להרעיד את קהיר עם רצף של בומים על קוליים.

לנשיא מצרים, גמאל עבד אל־נאצר, נמאס.
מלחמת ששת הימים הותירה את הצבא המצרי מותש, חסר מוטיבציה ובעיקר חסר אונים מול העליונות האווירית הישראלית. בצר לו הוא פונה לברית המועצות, שאז – בדיוק כמו היום – מחפשת הזדמנות לדחוק את ארה"ב מהמזרח התיכון, הפעם הזו ברקע המלחמה הקרה, שהתנהלה באותן שנים בין שתי המעצמות.

הפנייה המצרית לברית המועצות נענית בחיוב, וכוללת חבילת הטבות שקשה לסרב לה: מצרים תקבל שלוש טייסות חדישות של מטוסי קרב מסוג מיג 21 ו-100 טייסים סובייטים, שיקחו חלק פעיל בלחימה ו"ילמדו את חיל האוויר המצרי איך מנצחים את ישראל בשמיים".

בישראל עוקבים בדאגה אחר ההתרחשויות ומבינים שחוקי המשחק השתנו. עכשיו זה אנחנו מול הסובייטים.

בחיל האוויר מוקמת יחידת מודיעין של דוברי רוסית שעוקבת אחר רשת הקשר הסובייטית, ובחלונות הגבוהים מבינים שזה רק עניין של זמן עד לעימות חזיתי מול ברית המועצות.

בצה"ל מחליטים ליזום ויוצאים למבצע שזכה לשם 'רימון 20'.

במארב מתוזמן ומתוסרט היטב, שהתרחש היום לפני 48 שנה (כ"ו בתמוז תש"ל – 30 ביולי, 1970) – מצליחים טייסי חיל האוויר למשוך את הטייסים הסובייטים אל תוך 'מלכודת דבש' לנקודה שמיימית בשם 'טקסס', מרחב אווירי פרוץ מדרום-מערב לתעלת סואץ.

בשלב הראשון של המארב מגיעים לאיזור מטוסי סיור ישראלים, המדמים פעילות צילום רגילה. הטייסים הסובייטים מוזנקים למקום ו"סיירת הצילום" ממהרת לחזור על עקבותיה, כשהיא מושכת את הטייסים הסובייטים אחריה.

אלא שאז – כשהטייסים הסובייטים משוכנעים שידם על העליונה – מגיחה מאחור "נבחרת ההפלות" של חיל האוויר, בהובלת אביהו בן-נון (לימים מפקד חיל האוויר) ואביעם סלע (לימים מפעילו של יונתן פולארד), שברקע יחידת מודיעין צה"לית משתלטת על רשת הקשר הסובייטית ומעבירה לטייסים הוראות סותרות ברוסית.

בקרב האווירי לוקחים חלק 14 מטוסים ישראליים ו-24 מטוסים סובייטים בשירות מצרים. התוצאה הסופית מרשימה במיוחד – חיל האוויר הישראלי מנצח את הסובייטים ב'נוק אאוט'. 5 מטוסי מיג סובייטים חדישים מופלים (3 טייסים סובייטים נהרגו ו-2 הצליחו לצנוח בשלום) – ללא נפגעים בצד שלנו.

לימים פורסם כי הכוח הסובייטי במצרים הוזהר על ידי בכירים בקרמלין שלא לפרסם את דבר הכישלון הצורב ברבים, וכי בחיל האוויר המצרי היו רבים ששמחו לאיד על תבוסת הסובייטים – בעיקר בשל שחצנות הטייסים הרוסים והעובדה שבשבועות שקדמו למפלה הם זלזלו באופן מופגן ביכולות המקצועיות של צוותי האוויר המצריים.