חוק הסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך אושר בוועדת השרים - 0404
+
חוק הסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך אושר בוועדת השרים 0404

חוק הסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך אושר בוועדת השרים

שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון סיכמו על קידום חוק להסדרת הפיקוח על מסגרות לגיל הרך. היום (א'), אושר החוק בוועדת השרים לחקיקה, והממשלה אישרה גם את תקצוב החוק. לפי החוק, מנהלי מעונות יום לפעוטות יצטרכו להוציא רישיון על מנת להפעיל אותו, והפעלת מעון יום ללא רישיון כזה או בניגוד לתנאיו יהפכו לעבירות פליליות.

בחוק נקבע שאת רישיון ההפעלה ייתן הממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. תוקפו של רישיון הפעלה יהיה לשנה ולממונה הסמכות לחדשו לתקופות נוספות של שנתיים ולאחר מכן לתקופות נוספות של חמש שנים כל אחת.

כמו כן, ייקבע הסדר פיקוח על התנאים במעונות להבטחת שלומם וטובתם של הילדים. לצורך הבטחת הציות להוראות החוק לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים לצד סמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות למתן צו הפסקה מנהלי לשם סגירת מעון, הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות שנקבעו בחוק וכן התראות מנהליות וכל זאת לצד הוראות עונשין לפיהן הפעלת מעון יום ללא רישיון הפעלה או בניגוד לתנאי הרישיון הן עבירות פליליות.

התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים בגילאי 0-3 יעמוד על 280 מלש"ח בפריסה לשבע שנים וכן יוקצה כוח אדם נוסף לאגף מעונות היום. התקציב ישמש לשם הבטחת אכיפה אפקטיבית ויעילה לטובת שלומם וביטחונם של הילדים, תוך מתן תקציב ייעודי במסגרת החלטת הממשלה להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום.

חוק הפיקוח יגיע להבשלה מלאה בתוך שש שנים. החוק יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות, לאחר מכן על מעונות שבהם 18 פעוטות לפחות עד שבתום השנה השישית יחול החוק על כל מעון יום אשר שוהים בו 7 פעוטות לפחות. (בתמונה: גן ילדים ביהוד, ארכיון).