אושר בקריאה טרומית: הצבת מצלמות בכל מוסד טיפולי של קטינים או חסרי ישע - 0404
+
אושר בקריאה טרומית: הצבת מצלמות בכל מוסד טיפולי של קטינים או חסרי ישע חדשות 0404

אושר בקריאה טרומית: הצבת מצלמות בכל מוסד טיפולי של קטינים או חסרי ישע

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התקנת מצלמות לשם פיקוח והגנה על קטינים וחסרי ישע, התשע"ז-2017 של חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון וקבוצת חברי כנסת. מוצע לחייב להתקין מצלמות בכל מוסד טיפולי של קטינים או של חסרי ישע, לרבות גני ילדים ובתי ספר, שיפעלו בכל שעות פעילות המוסד. התיעוד יהיה נגיש רק לרשויות אכיפת החוק לפי צו של בית משפט במקרה של חשד לעבירה.

למרות שההצעה מבקשת לחייב התקנת מצלמות, סיכמה המציעה כי ההתקדמות בחקיקה תיעשה תוך תיאום עם משרדי הממשלה הרלבנטיים. על פי הסיכום, ישונה הנוסח המחייב התקנת מצלמות למתווה של תמרוץ, לפיו מעונות יום ופעוטונים שיציבו מצלמות בשטחיהן באופן וולונטארי, יתומרצו בשנים הקרובות ע"י המדינה באמצעות מתן סבסוד שייקבע עפ"י חלוקה לאשכולות, בדומה למודל סבסוד הצהרונים.

בדברי ההסבר לנוסח המקורי נכתב: "לאחרונה נחשפו מקרים מזעזעים של התעללויות בקטינים וחסרי ישע, ובכלל זה, קשישים, וחוסים. הגילוי והחשיפה התאפשרו באמצעות מצלמות שתיעדו את הנעשה. מצלמות האבטחה מהוות אמצעי לגלות מקרי אלימות קשים ואף אמצעי להרשעה בבית משפט של המתעללים והפוגעים.  במקרים של התעללות בחסרי ישע, במיוחד, המצלמות עשויות להיות הראיה היחידה שיכולה להביא לכדי הרשעה, בשל אי יכולתם של הקטינים וחסרי הישע להביא את הסיפור בעצמם ולתאר את שנעשה בהם. הקטינים וחסרי הישע חסרי אונים אל מול הגופים המטפלים, נתונים לחסדיהם, ולעיתים רבות אין ביכולתם להשמיע קול זעקה או שהם חוששים מההשלכות שיהיו לכך, ולכך נועדה ההצעה לתת מענה.

כמו כן, בשנים האחרונות נפתחו מאות תיקים בגין אלימות מצד אנשי צוות כלפי קטינים בגני ילדים ובמעונות יום, וב-90% מהמקרים נסגרו התיקים שנפתחו במשטרה בגלל חוסר ראיות. ישנם מקרים בהם כלפי חלק מהחשודים נפתחו שניים או שלושה תיקי חקירה שנסגרו בכל פעם מחדש, בדרך כלל בשל הקושי לספק ראיות מספקות. הצעת חוק זו נועדה לתת מענה לחוסר בראיות באמצעות הטלת חובה להתקין מצלמות. כמו כן, כ-28 אלף קשישים מטופלים בבתי אבות ובמוסדות טיפול ציבוריים מתוכם עולות עדויות קשות לאלימות פיזית ומילולית מצד מטפלים. גם כאן, בהיעדר ראיות ממשיות באמצעות צילום או תיעוד, יש קושי בהצגת ראיות מספקות בבית משפט."
 
ח"כ שאשא ביטון אמרה: "גופים רבים לא באמת הבינו את הצורך עד למקרה הטרגי האחרון. נכון להוביל מתווה שהוא חובה אבל צריך לשאול את עצמינו אם אנחנו רוצים להיות צודקים ולהישאר בלי כלום, או להיות חכמים ולשים רגל בדלת ולדחוף אותה לאט לאט עד לאן שאנחנו רוצים להגיע.  גם אם נתחיל במתווה של עידוד ותמרוץ, יש לו משמעות גדולה במציאות שבה אנחנו חיים. אנחנו נכוון לכך שבסוף תקופת המעבר הצבת מצלמות תהיה חובה כחלק מתהליך של רישוי.
בחודש האחרון אני עוברת שיימינג מטורף סביב חוק המצלמות דווקא מצד חברים בבית הזה, שבמקום להצטרף למהלך, חושבים שזה המקום להתעסק בקרדיטים ובמי הגיש ראשון. ח"כ שמולי טוען בכל מקום שגנבתי לו את חוק ומכפיש אותי בכל מקום. בוא תהיה שותף במקום להתריס כל הזמן".

שר הרווחה חיים כץ השיב בשם הממשלה: "התנאי שלי לחוק הוא ששום תשלום לא יושת על ההורים והכל יהיה על חשבון הממשלה. אני מקווה שבראשון הקרוב יאושר חוק הפיקוח המורחב שיכלול פיקוח והכשרות".
 
69 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדה לזכויות הילד. (צילום: ארכיון).