בניגוד לגישה המקובלת, מחקר חדש קובע: ככל ששוק המניות נזיל יותר הוא הופך להיות מסוכן יותר - 0404
בניגוד לגישה המקובלת, מחקר חדש קובע: ככל ששוק המניות נזיל יותר הוא הופך להיות מסוכן יותר יח''צ

בניגוד לגישה המקובלת, מחקר חדש קובע: ככל ששוק המניות נזיל יותר הוא הופך להיות מסוכן יותר

מחקר חדש קובע כי ככל ששוק המניות נזיל יותר, הוא גם הופך להיות מסוכן יותר. זאת בניגוד לגישה המקובלת והרווחת עד כה במימון שגרסה, כי ככל ששוק המניות נזיל יותר, כך טוב יותר למשקיעים ולחברות. המחקר בוצע על ידי פרופ' חיים קידר-לוי,מהמחלקה לניהול בפקולטה לניהול ע"ש גילפורד גלייזר באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מומחה בתחום המימון והוא זכה בימים אלה בפרס ראשון למחקר הטוב בכנס The Multinational Finance Society 2018.

המחקר בוצע יחד עם פרופסור שמואל האוזר מהמחלקה למנהל עסקים בפקולטה לניהול, מי שבשבע השנים האחרונות שימש כיושב ראשהרשות לניירות ערך בישראל.  המחקר הזוכה,Liquidity might come at cost: The role of heterogeneous preferences פורסם בכתב העת היוקרתי  JFM Journal of Financial Markets ביוני 2018 ונבחר ע"י כתב העת כ-Leading Article.
 
פרופ' קידר-לוי: "במאמר זה אנו מראים לראשונה שככל ששוק נזיל יותר, הוא גם הופך להיות מסוכן יותר. זהו ניבוי תיאורטי שכעת יהיה צורך לבחון אותו אמפירית".
 
פרופ' עודד לוונגרט, דיקן הפקולטה לניהול באוניברסיטה, ציין: "בתור מי שמימון היה תחום המשנה שלו בדוקטורט, אני עדיין זוכר את הכמעט אקסיומה שנזילות משפרת מסחר ומחירים ועוזרת לשווקים. זהו שינוי מרענן לחשיבה קונבנציונלית".
 
פרופ' קידר-לוי הוא מומחה בעל שם בתחום המימון. מחקריו מקיפים את המחקר התיאורטי והאמפירי של חריגות בשוק הפיננסי, בעיקר המגה-אנומליות של בועות פיננסיות. הוא מביא מושגים חדשניים לעולם הפיננסים, כולל אלו שמאתגרים קווי מחשבה מסורתיים בתחום ואף משנים אותם. מאמריו מפורסמים בכתבי עת מובילים ומוצגים בכנסים בינלאומיים יוקרתיים. הוא משמש שופט למחקרים פיננסיים, לכתבי העת של בנקאות ומימון, ואחרים. הוא משמש כיועץ לרשות ניירות ערך, מומחה פיננסי בהליכים משפטיים, יועץ בבורסה לניירות ערך בתל אביב ובמוסדות פיננסיים אחרים. הוא גם חבר וועדה במועצה להשכלה גבוהה בישראל, בין פעילויות אקדמיות אחרות.
 
 בשנת 2016 נבחר ספרו של קידר-לוי, A Critical History of Financial Crises על ידיCHOICE, אחד המגזינים המובילים בארה"ב לסקירת כותרים חדשים, להיכלל ברשימתOutstanding Academic Title 2016.
 The Multinational Finance Society, האיגוד הרב-לאומי למימון, הנו ארגון ללא מטרות רווח שהוקם בשנת 1995 לשם קידום והפצת הידע הפיננסי וממצאי המחקר הנוגעים למדינות מתועשות ומתפתחות, בקרב חברי הקהילה האקדמית והעסקית. מטרת הכנס להפגיש חוקרים אקדמיים, אנשי חינוך, דוקטורנטים ומתרגלים ממוסדות בינלאומיים שונים, במטרה להתמקד בסוגיות כלכליות וממצאי מחקר הנוגעים למדינות מתועשות ומתפתחות, לרבות המשבר הפיננסי והכלכלי האחרון. פרס המחקר הטוב ביותר (פרס 1,000 דולר) פתוח לכל המסמכים שהוצגו בכנס.
 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com