נתניהו בטקס האזכרה לחללי צוק איתן: "ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו השבויים" - 0404
+
נתניהו בטקס האזכרה לחללי צוק איתן: "ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו השבויים" חיים צח, לע"מ

נתניהו בטקס האזכרה לחללי צוק איתן: "ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו השבויים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם בטקס האזכרה לחללי צוק איתן בהר הרצל ואמר כי מדינת ישראל ממשיכה להשקיע מאמצים רבים להחזרת גופות לוחמינו שבידי חמאס, אורון שאול והדר גולדין וכן אברה מנגיסטו. עוד אמר נתניהו כי לא כל המאמצים גלויים לעין וטוב שכך.

נתניהו: "אחיי ואחיותיי, יקירי נפשי, המשפחות השכולות, פשוט קורע את הלב לשמוע את המלים של שון ז"ל, או לראות את בתו הקטנה של קסהון יחד עם אמה מדליקות את נר הזיכרון. לראות את השמות פה על הקיר שמוכרים לא רק לכם, גם לנו, גם לי, כולל שמות של חיילים בודדים ששינו את מסלול חייהם, עלו ארצה כדי להגן על הבית, והם הבינו שזה הבית.

אני מרגיש קשר אישי אליכם עד עומק לבי. איני אומר זאת מן השפה אל החוץ. אני יודע את גודל המחיר ששילמו הבנים ואת גודל המחיר ששילמתם אתם להבטחת תקומתנו, להגנת מדינתנו. אני מחבק כל משפחה ומשפחה בכאבה.

אנחנו ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו – אורון שאול והדר גולדין. לא הכל גלוי לעין – וטוב שכך. זוהי מחויבות שתימשך עד שובם בלא הפוגה. כך גם לגבי אזרחינו שמוחזקים ברצועת עזה – אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. כך גם לגבי כל נעדרינו במהלך השנים.

לכל פצועי המערכה אני מאחל מזור בגוף ובנפש. אהבת העם, ממש כך, אהבת העם מלווה אתכם בתהליך השיקום וההחלמה.

ארבע שנים עברו מאז המערכה הקשה בדרום הארץ. אחזנו בנשק המגן כדי להסיר מעלינו את איום הטרור של החמאס, ארגון רצחני ששולט ברצועת עזה, עושק את רצועת עזה ומכוון את מאמציו מרצועת עזה להשמדת ישראל. נוכח הסכנה החמורה יצאנו למבצע מוצדק, למבצע מוסרי, למבצע מתחייב. התוקף – הותקף. הותקף בטרם הספיק לבצע את זממו. הוא גם שילם מחיר כבד, כבד מאוד.

לפני 2,500 שנה אמר נחמיה, מנהיג שיבת ציון, לחייליו: 'זכרו והילחמו על אחיכם, בניכם ובנתיכם, נשיכם ובתיכם'. כאז, כן עתה: 'צוק איתן' הייתה המערכה למען אחינו, למען בנינו, למען בנותינו, למען נשינו, למען אנשינו, למען בתינו.

המבצע הזה המשיך את שרשרת הגבורה של מגיני המולדת בכל הדורות. אלמלא הנחישות וההקרבה של חיילינו, של חיילינו ששבו מן הקרב ואלו שלצערנו לא שבו, אלמלא אותה נחישות, אותה גבורה ואותה הקרבה – אויבינו היו פוגעים פגיעה קשה באוכלוסייה אזרחית. בזכות לוחמינו שהתייצבו לדגל – נבלמה הסכנה. אבל היא לא נעלמה.

אני עוד אתייחס לכך, אבל לפני הכל צריך לראות מה הושג בזכות הבנים: יישובי הנגב המערבי ידעו בשנים האחרונות צמיחה והתרחבות שלא היו כמותן מאז הקמת המדינה. ילדים נולדו, בתים חדשים נבנו, הביקוש כפי שאמרת כבוד הנשיא – שובר שיאים.

גם עכשיו, חרף הקשיים, חרף האתגרים, היישובים משגשגים. כשאני משוחח עם תושבי האזור, הם מבטאים תודה עצומה למי שהסתערו קדימה למענם. לכולם ברור שהבנים נתנו לנו חיים.

אני מתרגש כשאני שומע כיצד נמשכת שליחות הנופלים. בחודש שעבר הוכנס ספר תורה על שמו של סא"ל דולב קידר לחטיבת 'שגיא' בפיקוד הדרום. במקביל נמשכת התוכנית 'הכוכבים של דולב', שמנחילה ערכי מנהיגות לתלמידי תיכון.

בן דודו של רס"ן בניה שראל, איתיאל גריינר, הוסמך לפני שבועיים כמפקד, בקורס קציני יבשה שהסתיים בבה"ד 1, הרמטכ"ל ואני היינו שם בטקס הזה, גם הנשיא. שלושתנו היינו שם. איתיאל אומר: 'אני גאה לצעוד בעקבות בניה, ולהוביל חיילים למשימותיהם'.

עמותות חסד, מסלולי טבע, בתי כנסת, ספרי זיכרון – מנציחים את 68 חללי צה"ל, ואת האזרחים שנהרגו. הערכים בהם האמינו הנופלים – אהבת המולדת, נתינה לאחר ומסירות לכלל – הערכים הללו מופצים במעגלים רחבים. כל אלה הם אבני בניין בחוסנו של העם. הנה אבני הבניין בחוסנו של העם.

אין קיום בלי הקרבה, אין. זאת המציאות עד שהאנושות תשנה את פניה, עד שיתגשם חזון הנביאים, עד שיכתתו חרבם, נחזיק בחרב, ויש לזה מחיר – אבן, אבן, אבן. במקביל אנחנו מעצימים את החרב, אנחנו מעצימים את כוחו של צה"ל באוויר, ביבשה, בים, במודיעין, בסייבר, בהגנה ובהתקפה.

כחלק מלקחי צוק איתן, ישראל פרצה דרך בנושא מנהרות הטרור. הבטחנו לכם, הבטחתי לכם שכך יהיה – וכך עשינו. לא הרפינו מזה. אנחנו מפתחים כל הזמן, כבר פיתחנו, ומפתחים עוד טכנולוגיות חדשות שמשפיעות באופן משמעותי על המלחמה התת קרקעית.

אחד מהיעדים של החמאס בצוק איתן היה לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית. לא רק שזה לא קרה, ההפך הגמור קרה. אבל אפילו מדינות ערב, או מדינות מובילות בעולם הערבי, הזדהו עם עמדתנו, ויש לי יסוד מוצק להאמין שהיום הדברים נכונים ביתר שאת.

אני ממליץ לשליטי עזה לבחור ברגיעה. אם יבחרו בהסלמה – המחיר שישלמו יהיה בלתי נסבל, בלתי נסבל להם. אנחנו נפעל בכל מקרה מתוך רגישות מרבית לחיי לוחמינו. ושוב, אינני אומר זאת מן השפה אל החוץ, ברגישות מרבית לחיי לוחמינו, אבל גם בד בבד מתוך נחישות מרבית להבטיח את ביטחוננו ואת שגרת יומנו.

מכובדיי, יקיריי בני המשפחות, תהילת גיבורינו – נופלי 'צוק איתן' – תוסיף להיות צרורה בחיינו. מופת שליחותם חקוק בלבנו. עוז רוחם ינחה אותנו מדור לדור. יהי זכרם ברוך לעד".