ההונאה הגדולה של הממשלה שמודה שהרחבה לרפורמים אינה חוקית - היכן בג״ץ במקרה הזה? - 0404
+
ההונאה הגדולה של הממשלה שמודה שהרחבה לרפורמים אינה חוקית – היכן בג״ץ במקרה הזה? אבשלום אהרוני

ההונאה הגדולה של הממשלה שמודה שהרחבה לרפורמים אינה חוקית – היכן בג״ץ במקרה הזה?

הסיפור שמתרחש מאחורי ועל גבם של אזרחי ישראל הוא הרבה מעבר למרמה והונאה. כאן, מדובר במחטף בלתי חוקי שנעשה ע״י הממשלה ובאישור… בית המשפט, בזמן שבית המשפט יודע שמדובר במעשה בלתי חוקי.

רבים לא מודעים למצב האמיתי סביב סוגיית מתווה הכותל. את העובדה שמדובר ברפורמים, כולם יודעים. את העובדה שארגוני שמאל קיצוני ומסביבם הקרן לישראל חדשה שואפים לפגוע בכל קדשי ישראל ולחטוף מאיתנו את הכותל – גם עם ישראל יודע, את העובדה ש״יהדות ארה״ב״ זה בסה״כ קומץ קטן של יהודים רפורמים שראשם ותפיסתם קרובים בהרבה לנצרות מאשר ליהדות שלנו, כאן בארץ הקודש, ליהדות האמיתית, היחידה – את כל זה, כולם יודעים, אך את האמת מאחורי ״מתווה הכותל״, רוב עם ישראל אינו מכיר והאמת היא, שגם לא כל חברי הכנסת, שמרימים ידיהם בהצבעות משל היו מריונטות בתיאטרון בובות.

הכל החל בשנת 2003. אז, שופטי בג״ץ ביצעו טעות קשה והתערבו בסוגיית הכותל וקיבלו החלטה שאינה חוקית בנושא ״נשות הכותל״. כבר באותו הדיון אמר אחד מהשופטים כי הוא חולק על חבריו מאחר ואסור להם לדון בנושא פולחן ומקומות קדושים. ״בנושאים כאלה אסור לנו להתערב״, נאמר אז. השופטים הסכימו, אך מילאו פיהם מים. גם הנשיאה הנוכחית, אסתר חיות, קבעה וציינה בעצמה כי במקומות הקדושים השופטים אינם מתערבים.

בית המשפט מצוי כעת בבעיה גדולה. לפתחו של בית המשפט הונחה בקשה דחופה למתן צו ביניים על העבודות ברחבה והחלטת ממשלה בעניין ״מתווה הכותל״, מאחר ולראש הממשלה אסור לקבל כל החלטה בעניין. הועדה שהוקמה בנושא המקומות הקדושים זו וועדה סטטוטורית, אשר בהחלטותיה הממשלה אינה רשאית להתערב. נקבע בחוק כי וועדת המקומות הקדושים תכלול גם את שר התרבות וגם את שר המשפטים. בכדי להבין – לא מדובר במירי רגב או באיילת שקד, אלא בנושאי התפקיד בזמן הנתון. בשנה זו, מדובר ברגב ושקד. שתיהן, אף לא יכולות להתפטר מהוועדה, אלא רק אם היו מתפטרות מתפקידן כשרות בממשלה או מקבלות תיק אחר. ראש הממשלה לא יכול ואסור לו למנות אחר לתפקיד. שקד או רגב אינן יכולות למנות ולאף אחד אין רשות לגעת בוועדה הזאת. החוק קבע מי חייב לשבת בתוכה ועל כן, ההחלטה בלילה האחרון שאותה אישרה הכנסת – החלפת רגב ושקד בנתניהו ושטייניץ, פשוט אינה חוקית.

העתירה, הוגשה כאמור אתמול לבג״ץ, אלא שעד לרגע זה בג״ץ אפילו לא קבע את הרכב השופטים לדון בה. לא זכורה דחייה כה ארוכה במתן תשובה מצד בג״ץ לבקשה דחופה לצו ביניים. אפילו מועד דיון לא נקבע. כל זה מעלה את השאלה הגדולה – ממה חושש בג״ץ? ואכן, לבג״ץ יש ממה לחשוש.

בג״ץ, מעדיף שממשלת ישראל תקבל את ההחלטה הבלתי חוקית לבנות את הרחבה לרפורמים, מאחר ואם הדבר יחזור לפתחו של בית המשפט, השופטים יבינו ששוב לא יוכלו להערים על כולם (כיום יש תקשורת שמבקרת ומציגה את התנהלות בג״ץ) ולא יוכלו לאשר את רצון הרפורמים ועל הדרך, יבינו ויגלו כולם כי ההחלטה גם בנושא ״נשות הכותל״ בוצעה על ידי בית המשפט ובניגוד לחוק.

מי שמחפש חיזוק לכך שהרחבה אינה חוקית (ולבנייתה היו שותפים ראש הממשלה ובנט – הליכוד והבית היהודי), יכול לקבל אותו ישירות ממזכיר הממשלה, שאתמול נפגש עם הראשון לציון, הרב יצחק יוסף ואמר לו מפורשות כי ״הרחבה הנוכחית נבנתה ללא אישורים״. במילים אחרות – בניגוד לחוק ובשורה התחתונה, הממשלה ביצעה פעולה שאינה חוקית. את בג״ץ לא שמענו בעניין וגם כעת, כאשר בג״ץ מתבקש לאשר צו ביניים, הוא מתעלם ומחכה שנתניהו ושטייניץ יאשרו את ההרחבה לרפורמים ובכך תתייתר ותתייתם הפנייה לבית המשפט. שופטי בג״ץ רועדים מהאפשרות שהרחבה תשוב לפתחם, שכן, ברור להם שאינם יכולים להתערב במקומות קדושים וגם לא לקבוע את הרכב הוועדה הסטטוטורית.

גם היועמ״ש מנדלבליט נמצא בתוך המשחק. גם הוא יודע שכל המהלך אינו חוקי, אך מאשר אותו.

מי שאשם בכל המהלך הנוכחי הוא בית המשפט עצמו, שהניח את היסודות לפעילות שאינה חוקית וכיום, מתחבא ומושך זמן כדי שתפוח האדמה הלוהט לא ישוב לפתחו.

היכן בג״ץ אתם שואלים? איך זה שבעמונה הוא הזדרז לגרש את אחינו, הרס את נתיב האבות, קרע בית כנסת לגזרים וכאן אפילו לא עונה לעתירה על מעשה שאינו חוקי? הנה, קיבלתם תשובה.

נותרה רק התעלומה מדוע ראש הממשלה – ראש ממשלת הימין, להוט לתת לרפורמים את מבוקשם ולספק את רצונם של אלה שפוגעים בו תדיר? האם רק בגלל הכספים שהרפורמים מזרימים לגופים שונים? מי שנותר ער בשעת לילה מאוחרת, וצפה בדיון הלילי בכנסת, לא יכול היה שלא לשפשף עיניו – השמאל כולו מחבק את ראש הממשלה נתניהו ומצביע בעד רצונו להכנס עם שטייניץ לוועדה. רוב המאשרים אתמול היו דווקא חברי הכנסת מהשמאל.

מאחר ובסופו של דבר הצדק מנצח, אני נוטה להמר שבקצה המנהרה הסיפור הזה לא יוכל להשאר מאחורי הקלעים ובית המשפט ייאלץ להודות בטעותו…