נתניהו על חוק הגיוס: ״אנחנו מצביעים בעצם על מה שהצבא צריך או חושב שהוא צריך״ - 0404
+
נתניהו על חוק הגיוס: ״אנחנו מצביעים בעצם על מה שהצבא צריך או חושב שהוא צריך״ שלמה מור

נתניהו על חוק הגיוס: ״אנחנו מצביעים בעצם על מה שהצבא צריך או חושב שהוא צריך״

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשא דברים בפתח ישיבת סיעת הליכוד ודיבר על חוק הגיוס שיעלה היום (ב׳), לקריאה ראשונה.

נתניהו: ״אנחנו נביא היום את חוק הגיוס לקריאה ראשונה. זה חוק טוב ומאוזן. אנחנו עוסקים לא בכותרות אלא בתוצאות. והכוונה היא לטפל בשיוויון בנטל.

אני רוצה להסביר מהו הנטל: הנטל הראשון הוא נטל כלכלי עצום. תקציב הביטחון הכולל שלנו, אני כולל בזה לא רק את צה״ל אלא גם את המוסד והשב״כ ועוד כמה הוצאות ביטחוניות שלנו, התקציב הזה הוא בערך 20 מיליארד דולר.

זה בערך שליש מהתקציב של רוסיה. לישראל יש נטל תקציבי אדיר ורק מקצתו, קצת יותר מ-15%, מגיע מארה״ב. הרוב נופל על כתפי אזרחי ישראל. איך נממן את זה? נממן את זה על ידי כלכלה צומחת ועל ידי השתתפות של אזרחי ישראל בשוק העבודה.

לכן השיוויון בנטל הראשון הוא השתתפות בשוק העבודה, דבר חשוב מאוד שאנחנו מקדמים אותו במדיניות שלנו. האבטלה היא בשפל של כל הזמנים, ההשתתפות של ציבורים שלמים שהיו מחוץ לשוק העבודה היא בשיא של כל הזמנים – וזאת מגמה עולה ואנחנו מטפחים את זה.

הנטל השני הוא לטפל בצרכי הצבא. לכן שר הביטחון עשה דבר חשוב מאין כמוהו, הוא פשוט הלך לצבא ושאל: מה אתם צריכים? והוא קיבל תשובה. והיום אנחנו מצביעים בעצם על מה שהצבא צריך או חושב שהוא צריך. וזה דבר שהוא נכון, הוא בא ומגדיל את ההשתתפות של הציבור החרדי בשירות הצבאי.

אני חייב להגיד לכם שזה הולך וגדל כל השנים, זה גדל כל עוד אנחנו עושים את זה בהבנה, בהידברות ולא בכפייה גסה. לכן יש כאן חוק שהוא נכון ומאוזן. מצד אחד אנחנו מקדמים במדיניות שלנו את השתתפות בשוק העבודה ומצד שני אנחנו באים עם החוק הזה להמשיך לעודד את העלייה בהשתתפות של הציבור החרדי בשירות הצבאי לפי צרכי הצבא.

החוק הזה כמובן אני מקווה שיעבור ואפילו בתמיכה גדולה. אני הייתי רוצה שנעביר אותו בהקדם האפשרי ונפתור את הבעיה הזאת, להתוות דרך לשנים הבאות. אנחנו מתווים דרך בהרבה דברים, גם בדרכים.