איך תדעו כמה דמי הבראה מגיעים לכם? - 0404
איך תדעו כמה דמי הבראה מגיעים לכם? יח''צ

איך תדעו כמה דמי הבראה מגיעים לכם?

בתלושים הקרובים מגיע לכם תקבול נאה – דמי הבראה מהעבודה. רוב, המעסיקים משלמים לעובדים ביולי ואוגוסט את דמי ההבראה, והסכום משתנה בעיקר לפי וותק. אז כמה תקבלו?

רגע לפני שנספר לכם כמה תקבלו. מה זה בכלל דמי הבראה? מסתבר שבעבר שלחו את העובדים להבראה (חופשה בבתי הבראה/בתי הארחה וכו'). אבל, הנוהג הזה הוחלף מזמן  – במקום לשלוח את העובד להבראה, נותנים לו דמי הבראה כדי שינפוש.

דמי ההבראה הם חלק ממרכיבי השכר, כלומר משלמים בגינם את כל המסים והביטוחים –  מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. דמי ההבראה אינם נחשבים לרכיב פנסיוני (אין בגינם הפרשות לחיסכון פנסיוני).  

דמי הבראה – מי מקבל וכמה מקבלים?

דמי הבראה הם תשלום שעל מעביד לשלם לעובד שמועסק במשך שנה ומעלה. עובד בשנה הראשונה לא זכאי לדמי הבראה.

התשלום תלוי בוותק של העובד,  ככל שהוותק גדל כך דמי ההבראה גדלים. לכל הגדרה של קבוצת וותק  מגיע לעובד מספר ימי הבראה. כל יום "שווה" 378 שקל (במגזר הפרטי).  לדוגמה – עובד שמועסק שנתיים וחצי בעסק זכאי למינימום של 6 ימים. כלומר,  דמי הבראה של 2,268 שקל (לפי 378 שקל ליום).

תשלום דמי הבראה מועבר בדרך כלל במלואו בתשלום אחד, אבל המעסיק יכול לפרוס את התשלום לאורך כל השנה, או לבחור במספר תשלומים, בתני שהעובד מסכים לכך.   

הסכום ליום הבראה אחד תלוי במקום העבודה. מספר הימים המגיעים לאותו עובד תלוי גם במקום העבודה ובהסכם הקיבוצי החל על העובד. ברוב המקרים, במגזר הפרטי מקבלים כאמור על כל יום הבראה 378 שקל. אם אתם עובדי מדינה או רשויות מקומיות, אתם זכאים 426  שקל לכל יום הבראה.

כמה ימי הבראה מגיעים לכם?

ראשית, על פי החוק מדובר במספר ימים מינימלי, אבל המעסיק יכול לתת יותר. במגזר הפרטי זכאי עובד במשרה מלאה ל-5 ימים עם הוא השלים שנת עבודה אחת; עובד שהשלים שנת עבודה שנייה או שלישית זכאי ל-6 ימי הבראה לשנה. עובד שהשלים שנה רביעית עד עשירית זכאי ל-7 ימי הבראה. וכך זה עולה עד ל-10 ימים לעובדים עם וותק של מעל 20 שנה.

במגזר הציבורי, זה מגוון מאוד ותלוי בהסכמים הקיבוציים של הארגון. לרוב מדובר במספר ימים גבוה מהמגזר הציבורי.

עובד  שפוטר או התפטר והועסק מעל שנה  אחת, זכאי לתשלום דמי הבראה. הזכאות היא בהתאם לתקופה בה הוא עבד כשהתשלום לרוב נעשה במסגרת "סגירת החשבון" בין המעסיק לעובד בעת התשלום האחרון.

למחשבונים מאתר הון: 
מחשבון דמי הבראה
מחשבון ימי חופש

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com