3 מיסים שלא ידעתם שקיימים - 0404
+
3 מיסים שלא ידעתם שקיימים Pixabay

3 מיסים שלא ידעתם שקיימים

כולנו משלמים מסים אבל השאלה היא מי מאתנו מבין בכמה כסף בדיוק מדובר, מה מרכיב אותו מה אפשר לעשות כדי לחסוך בהוצאות. קבלו את כל התשובות

הממשלה גובה מאתנו מסים בשביל לממן פעולות והוצאות שוטפות. בישראל נעשית הטלת מס באמצעות החוק וברמה הפרקטית אנו מתנהלים מול רשות ממשלתית או עירונית מסוימת שהוסמכה לכך. כמו כן, רובנו יודעים שהמסים מחולקים לסוגים שונים ובהם מס הכנסה, מס צריכה, מסים ישירים ומסים עקיפים.

הנושא הופך להיות מעניין כאשר עוצרים לרגע ובודקים מה באמת משפיע על הפער בין שכר הברוטו והנטו שלנו, או במילים אחרות – איזה מסים אנחנו משלמים בלי לדעת שהם קיימים. הנה 3 מתוכם:

1. יבוא רכב

שיעור המס על יבוא רכבים בישראל הוא פי 5 בהשוואה למדינות באירופה ועל יבוא מסחרי של רכב לישראל מוטל כפל מסים של מע"מ, מס קניה ומכס.

זה אומר שבפועל, על רכב נוסעים מוטלים מסים של 113%-128% לפי המדינה ממנה מיובא הרכב. אלו נתונים מדהימים שרובנו לא מודעים אליהם כאשר אנו ניגשים לקנות רכב חדש או אפילו משומש.

מי שרוצה ללמוד טוב יותר את הנושא של סחר בינלאומי בענף הרכב בפרט ובענפי יבוא בכלל יכול לעבור קורס יבוא ייצוא ייעודי. הקורס חושף מה מרכיב את העלויות של סחר בינלאומי עם ישראל והוא יכול לגלות לכם כמה באמת אמור לעלות רכב חדש.

2. מס רווחי הון

עבדתם קשה, חסכתם כסף והשקעתם אותו במכירת ניירות ערך בבורסה? כדאי שתזכרו שעליהם לשלם מס רווחי הון. המס מוטל בשיעור של 25% על כל רווח הון שמתקבל כתוצאה מפעילות מסחרית מן הסוג הזה ורבים לא מודעים אליה – לרבות סוכני השקעות.

מס רווחי הון מופיע בפקודת מס הכנסה אבל אפשר להימנע, להקטין או לדחות אותו באמצעות קופות גמל וקרנות השתלמות. אלו מכשירי חיסכון שמעניקים פטור ממס עד להפקדה שנתית שקבועה בחוק והם נחשבים אטרקטיביים מאוד עבור עצמאיים ושכירים כאחד.

3. מס בלו

כמעט כל מי שמשתמש ברכב פרטי יודע שהוא משלם מחיר מופרז על הדלק, אבל הוא לא ממש מבין למה.

הסיבה לכך מסתתרת בסעיף קטן אך דרמטי של מס בלו: המס המוטל על צריכת דלק בישראל. למעשה, בכל פעם שאנו נכנסים לתחנת דלק, המדינה דורשת מאתנו לשלם מס על כל ליטר דלק.

החדשות הטובות הן שמס בלו משתנה לעיתים קרובות, אך החדשות הרעות הן שאין שום צפי לכך שהוא ייעלם בקרוב. הדרך לחסוך במס הבלו היא לנסות לצמצם את השימוש ברכב פרטי ולעבור תחבורה ציבורית.

למרות שגם עלויות הנסיעה באוטובוס ואפילו במונית מושפעות ממסים מן הסוג הזה, ההוצאה הסופית עדיין תהיה זולה יותר בהשוואה לשימוש ברכב פרטי.