מוזיאון בית שאן נבחר לספר את סיפורם של עיירות הפיתוח בישראל - 0404
+
מוזיאון בית שאן נבחר לספר את סיפורם של עיירות הפיתוח בישראל דוברות עיריית בית שאן

מוזיאון בית שאן נבחר לספר את סיפורם של עיירות הפיתוח בישראל

השבוע קיבלו בעירייה ובשורה שיש לה השלכות גדולות על עתידו של המוזיאון בעיר בית שאן. הוא נבחר לאחד מארבעה המוזיאונים בארץ שיתוקצבו על ידי הממשלה במסגרת "פרויקט לאומי לשימור ולהצגת המעשה הציוני של תושבי עיירות הפיתוח בשנות ה־50 וה־60".

ביישובים רבים ברחבי המדינה הוקם במרוצת השנים בית־ראשונים המספר את סיפורו של המקום ונותן כבוד למייסדיו.  לקראת חגיגות 70 שנה למדינת ישראל, גיבשה שרת התרבות מירי רגב תוכנית להקים בתים כאלה גם בעיירות הפיתוח. עלות התוכנית נאמדת בסכום של 96 מיליון שקלים. התקצוב צפוי להתחלק באופן שווה בין המדינה לבין קק"ל, גוף שהעסיק בעבר רבים מעולי עיירות הפיתוח.

לפי התוכנית הכוללת יוקמו 21 מוזיאונים בערי הפיתוח, מוזיאון בכל עיר, שיזכה לשם בית־ראשונים או בית־מייסדים, כמו אלה שנמצאים ביישובים של ההתיישבות העובדת שאוכלסו ברובם על ידי עולים מאירופה ומאמריקה. השרה רגב החליטה על התחלת הפרויקט משום שלדבריה מקומן של עיירות הפיתוח נפקד מהאתוס הציוני ולא מספרים מספיק על תרומתן להקמת המדינה. לדעתה, הגיע הזמן שהמדינה תתקן את העוול ותספר את סיפורם.

שרת התרבות העבירה את הצעת המחליטים שהופצה בין השרים, ובה מוגדרת התוכנית כ"פרויקט לאומי לשימור ולהצגת המעשה הציוני של תושבי עיירות הפיתוח ותרומתם למפעל הציוני ולבניין המדינה". מדובר בין היתר במוזיאון בית שאן, חצור־הגלילית, ירוחם, שדרות ומעלות בהם יופעל פיילוט ראשוני כבר בשנה הבאה.

לפני כחצי שנה פנתה העירייה אל שר החינוך נפתלי בנט ואל שרת התרבות מירי רגב בבקשה שמשרד החינוך והתרבות יאמצו את המוזיאון לתולדות העיר בית שאן, שהוקם לפני שלוש שנים. "בית שאן כמו ישובים רבים בפריפריה היא דוגמא הממחישה את התרומה של יהדות ספרד והמזרח לתקומת המדינה ולהיותה חלק בלתי נפרד מהמפעל הציוני. אנחנו משוכנעים שהתלמידים שיבקרו ביישובים אלה יתוודעו אל מורשת עשירה ומפוארת של יהדות שחלקה ותרומתה לגיבוש ההוויה הישראלית הוצנעה עד כה. המטרה היא לכפר על עוול שנעשה לאנשי עיירות הפיתוח – מרביתם עולים ממדינות ערב, מצפון אפריקה ומאיראן – ולהציג גם את תרומתם להקמת המדינה", ציינו בעירייה.

ואכן, השבוע קיבלו בעירייה מענה ובשורה שיש לה השלכות גדולות על עתידו של המוזיאון בעיר בית שאן. בעירייה הביעו שביעות רצון מההחלטה ואמרו שבית שאן תיהפך לתחנה קבועה בסיורי תלמידים כאשר המוזיאון שהשתמר לאורך השנים יציג בפני המבקרים תמונות היסטוריות של היישוב ושל מקימיו ובנוסף יתקיימו שם פעילויות חינוכיות. יצוין, כי רבים המבקרים במוזיאון לתולדות בית שאן מביעים את התרשמותם מהתרבות העשירה האצורה בממצאיו השונים והמגוונים.

מעיריית בית שאן נמסר: "לפני שלוש שנים הקמנו את המוזיאון למורשת אומנות וארכיאולוגיה. והיום משרד התרבות מודיע שהמוזיאון שלנו נבחר עם עוד ארבע ערים בארץ לספר את המורשת של העולים לעיירות הפיתוח. אנחנו שמחים וגאים על הבחירה ונעשה הכול כדי לחזק, להעצים ולהעשיר את המוזיאון בבית שאן כמקור לידע על אודות תולדותיהם ומורשתם של מייסדי העיר".