נתניהו על שינוי החוק הפולני: "שמח שפולין הודיעה על ביטול מלא של הסעיפים שנחקקו בזמנו" - 0404
+
נתניהו על שינוי החוק הפולני: "שמח שפולין הודיעה על ביטול מלא של הסעיפים שנחקקו בזמנו" לע"מ

נתניהו על שינוי החוק הפולני: "שמח שפולין הודיעה על ביטול מלא של הסעיפים שנחקקו בזמנו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב על השינוי בחוק הפולני שהגיב שיחות על חלקה של פולין בשיתוף פעולה עם הנאצים בזמן השואה. 

נתניהו: "מזה חודשים אנחנו מנהלים מגעים ממושכים ורציפים מול ממשלת פולין. אני שמח שממשלת פולין, הפרלמנט, הסנאט ונשיא פולין החליטו היום על ביטול מלא של הסעיפים שנחקקו בזמנו, ושעוררו סערה ומורת רוח בישראל ובקהילה הבינלאומית.

נפגשתי בנושא זה עם ראש ממשלת פולין מורבייצקי, שוחחנו טלפונית לא מעט, והקמנו צוותי משימה שעבדו זה מול זה.

אני רוצה להודות לצוות המשימה הישראלי, לעו"ד ד"ר יוסף צ'חנובר, לפרופסור יעקב נגל, שנרתמו כל כולם למשימה, יחד עם מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם ואנשי משרד החוץ שנמצאים כאן. אני מודה גם להיסטוריונית דינה פורת מ'יד ושם' על ליווי המהלך.

הגענו לנוסח מוסכם של הצהרה משותפת בין ישראל לפולין ובסוף דברי אקרא נוסח זה באנגלית, במקביל להקראתו על ידי ראש ממשלת פולין ברגע זה.

הקשרים עם פולין חשובים לנו, הם מושתתים על יחסי אמון. לישראל ולפולין אחריות משותפת לשימור זיכרון השואה. ברור לכל שהשואה הייתה פשע חסר תקדים. פשע שבוצע על ידי גרמניה הנאצית נגד האומה היהודית ובכללה יהודי פולין. ממשלת פולין הביעה הבנה לגבי משמעות של השואה כפרק הטרגי ביותר בתולדות העם היהודי.

ד"ר צ'חנובר, פרופסור נגל, יוסי, יעקב, ויתר הצוות, עמדנו על משמר האמת וקיימנו את חובתנו העליונה להבטיח את האמת ההיסטורית על השואה. כך נמשיך לפעול".

ד"ר יוסף צ'חנובר: "אני רוצה להודות לראש ממשלת ישראל ולראש ממשלת פולין על זה שהפקידו בידיי ובידיי חברי פרופסור יעקב נגל, את המשימה החשובה להבטיח שלא יהיה חוק, ולא תהיה מגבלה בעולם על השיח על השואה. השיח על השואה חייב להיות פתוח, ודברי אמת חייבים להישמע. משימה זו, לדעתי הושגה על ידי ביטול החוק".

פרופסור יעקב נגל: "אני רוצה רק לומר שההתייחסות שלי למשימה הייתה כאל משימה לאומית, לא פחות. כבן להורים ילידי פולין, ניצולי שואה, שחלק ניכר ממשפחתם נספה בפולין, כל הטיפול בנושא רגיש וכואב, זה נעשה על ידינו, למיטב הבנתי בחרדת קודש, בזהירות הנדרשת, וללא שום פשרות.

המשימה הייתה לבטל את הסעיפים בחוק, מצד שני לשמר את האמת ואת מורשת החקר של האמת, תוך שימור יחסי השותפות והאמון עם פולין. ביחד עם יוסי, בשת"פ עם משרד החוץ בהובלתו של יובל רותם, אני חושב שהגענו לתוצאה מאוד מאוד טובה, לעם ישראל שעמדה בכל הקריטריונים.

ומשפט אחרון – השואה היא בור שחור ואפל בעברו של העם היהודי. עלינו לשמור מכל משמר על האמת לגביה, ללמד את הדורות הבאים מה היה, ולוודא שישראל תהיה חזקה ועצמאית כדי שזוועה כזאת לא תוכל לחזור בשנית. אני מודה לראש הממשלה על האמון ועל המשימה שהוא הטיל עלינו, ולידידי, עו"ד צ'חנובר על העבודה המשותפת".