מדוזה עקצה אותך? כל ההמלצות להתמודדות עם הצריבה הכואבת - 0404
+
מדוזה עקצה אותך? כל ההמלצות להתמודדות עם הצריבה הכואבת 0404

מדוזה עקצה אותך? כל ההמלצות להתמודדות עם הצריבה הכואבת

כמו בכל שנה בקיץ, המדוזות מגיעות לביקור בחופי מדינת ישראל. משרד הבריאות מפרסם לציבור את המלצותיו לדרכי הטיפול וההתמודדות בעת מגע או צריבה ממדוזה.
 
בימי הקיץ החמים ועם התחממות מי הים התיכון נודדות המדוזות אל חופי ארצנו. המדוזה הינה חיה מימית, מבנה החיה מורכב מגוף וזרועות צייד. זרועות אלו מכוסות לכול אורכן בחוטי ארס (נוירוטוקסין). בעת מגע עם טרף תפקיד הארס נועד לשתק את הקורבן. אך למרות היכולת של הארס להרוג חיה מימית קטנה, באדם, לרוב תופיע פריחה, אודם וצריבה עד לכדי שלפוחית ואף במקרים מסוימים לכדי כיווץ שרירים. 
דרגת הפגיעה לרוב תלויה בסוג המדוזה.  
 
במידה והחלטתם לטבול במימי הים התיכון בתקופה זו, עליכם לדעת כי גירוי לעור יכול להתרחש גם ללא מגע ישיר עם גוף המדוזה ואף עם מדוזות שנסחפו לחוף ואינן במים. 
 
במידה ונעקצתם על ידי המדוזה עצמה (אשר לרוב גם נצמדת לגוף) וגורמת לצריבה קשה, עליכם לנקוט בצעדים הבאים למתן טיפול מיידי:
 
הרחיקו מהעור את כל שיירי המדוזה בעזרת מקלון או חתיכת פלסטיק, מבלי לשפשף את האזור על מנת שלא להחמיר את חדירת הארס לעור.
 
ש ליצוק על הכווייה מיץ לימון אמיתי, חומץ רגיל, חומץ תפוחים, המנטרלים את הרעל. רכיבים אלו לרוב מצויים בסוכת המציל למקרים מסוג זה או שניתן להצטייד מבעוד מועד במגבוני חומץ הנרכשים בבתי המרקחת. אין לנקות את האזור הפגוע באלכוהול.
 
אסור לשטוף את צריבת המדוזה במים מתוקים משום שאלו גורמים להתרחבות ופיצוץ התאים הרעילים והרחבת המגע ביניהם לבין אזורים "נקיים" בעור. על מנת לסלק את תאי הארס יש למרוח את אזור הצריבה בסודה לשתיה או טלק עם מי ים ולקלף בזהירות כשהאזור מתייבש מבלי לשפשף את האזור.
 
חשוב להדגיש כי בילדים קטנים בפרט ובמבוגרים בכלל במידה ורואים תסמינים חשודים מעבר לאודם או צריבה מקומית (תגובה של היצרות דרכי הנשימה, קשיי נשימה, חולשה, נפיחות בגרון, הכחלת המקום הפגוע, נפיחות מעבר לרגיל – בצקת, תגובה אלרגית קשה) יש להגיע במהירות האפשרית לבית החולים או למרכז רפואי הקרובים לקבלת טיפול מיידי או להזמין ניידת טיפול נמרץ.