בעקבות מקרי התעללות: הצעת חוק להתקנת מצלמות בבתי חולים אושרה בקריאה ראשונה - 0404
+
בעקבות מקרי התעללות: הצעת חוק להתקנת מצלמות בבתי חולים אושרה בקריאה ראשונה דוברות המשטרה

בעקבות מקרי התעללות: הצעת חוק להתקנת מצלמות בבתי חולים אושרה בקריאה ראשונה

בעקבות מספר אירועים בהם תועדו מקרי התעללות קשים ואכזריים מצד צוות מטפל כלפי מאושפזים קשישים בבתי חולים סיעודיים, אושרה היום (ג׳), בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, הצעת חוק שמטרתה לחייב כל בית חולים גריאטרי או מוסד סיעודי בו שוהים קשישים חסרי ישע – להתקין ולהפעיל מצלמות למעקב.

לבקשת סגן שר הבריאות ליצמן ובתיאום עם יו״ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת ח״כ אלי אלאלוף סוכם להשלים את המשך החקיקה עוד במושב הכנסת הנוכחי.

סגן השר יעקב ליצמן: ״זהו צעד מבורך לטובת האוכלוסיה המבוגרת השוהה במוסדות לקשישים. אני מצפה מהכנסת להעביר את החוק במהרה גם בקריאה שניה ושלישית. קואליציה ואופוזיציה כאחד. נדאג יחד עם חברי הממשלה לתקצוב דחוף של הנושא. אסור שתמונות כאלו יחזרו. אנחנו נכבד ונבטיח את הבטחון של הסבים והסבתות שלנו״.

במשרד הבריאות הסבירו כי מטרת החוק להשיג 3 תכליות:
א. הרתעה שתסייע במניעת פגיעה במאושפזים, ברווחתם ובשלומם.
ב. איתור מקרי פגיעה באמצעות בקרה.
ג. יכולת שימוש בתיעוד פגיעה שקרתה לצורך חקירה וענישה – מצלמות יותקנו הן במרחב הציבורי שבמחלקות והן במרחב הפרטי ויאפשרו השגחה בכל זמן בו המאושפז שוהה במחיצת מטפל.

החובה להתקין מצלמות והוראות ביחס לאופן בו יופעלו, יוסדרו בתקנות, אשר הסמכות להתקינן תיקבע בתיקון המוצע לפקודת בריאות העם, 1940. התיקון מסמיך את שר הבריאות לקבוע בתקנות הוראות לעניין מנגנון ההסכמה או ההתנגדות של מאושפזים להצבת מצלמות, ובפרט ביחס למאושפז שאינו מסוגל להבין בעניין ושלא מונה לו נציג חוקי המוסמך לקבל החלטה עבורו. (בתמונה: קשיש חבול, ארכיון).