רוצים ויזה לארה"ב? הנה כמה טיפים לראיון בשגרירות - 0404
+
רוצים ויזה לארה"ב? הנה כמה טיפים לראיון בשגרירות שאטרסטוק

רוצים ויזה לארה"ב? הנה כמה טיפים לראיון בשגרירות

בין אם אתם עומדים בפני טיול של שבוע בניו יורק, או דווקא טיול של פעם בחיים ברחבי ארצות הברית – אם אתם מתכננים להגיע אליה בחודשים הקרובים, יהיה עליכם להוציא ויזה מתאימה.

ישנם סוגים שונים של ויזות וחשוב לאסוף את כל הנתונים לפני הפנייה לבקשה. ריאיון בשגרירות ארה"ב הוא חלק מתהליך הוצאתה, ועבור רבים השלב נחשב כמלחיץ במיוחד. כיצד עוברים את המהמורה הזו בקלות, ובכלל – מה חשוב לדעת על הוצאת ויזה לארה"ב?

מה כוללת ויזה לארה"ב?

הוצאת ויזה לארה"ב כוללת כמה שלבים: בשלב הראשון יש למלא את הטפסים הנדרשים בהתאם לסוג הוויזה שבה מעוניינים (הטופס הנפוץ ביותר הוא טופס DS-160 ויזת תייר).

בשלב השני יש לתאם ראיון בשגרירות ארה"ב – רלוונטי למבקשי ויזה בטווח הגילאים 14 עד 80.

בשלב השלישי יש להגיע לראיון, ובהנחה ועוברים אותו בהצלחה ועונים על כל הקריטריונים הנדרשים – מגיע השלב הרביעי, אליו כמהים – קבלת הוויזה עצמה (בתוך 5 עד 7 ימי עסקים בדרך כלל).

איך צולחים את המשימה הזו?

ראשית, מתכוננים ונערכים ליום הריאיון כהלכה. כדאי מאד לאסוף את כל ההנחיות והמידע הרלוונטי הקשור לפרטי ההגעה, ורק לאחר מכן לצאת לדרך (מהי הכתובת המדויקת? כיצד מגיעים לשגרירות? היכן ניתן לחנות בסביבה? באיזו שעה הריאיון? וכדומה).

מתי מגיעים? כדאי מאד להגיע כ-15 דקות לפני המועד שנקבע לכם. כמובן שאם אתם מגיעים ממקום מרוחק מאד, מומלץ לצאת לדרך מוקדם מן הרגיל ולקחת בחשבון פקקים או בעיות שונות, העשויות לצוץ בדרך. כתובת השגרירות היא: רחוב הירקון 71, תל אביב.

מה מכניסים? ישנם מספר פריטים אותם לא תוכלו להכניס אתכם לשגרירות. למשל: מזוודה, תיק גדול, טלפון סלולארי, מחשב נייד וציוד אלקטרוני אחר, מצתים, כלי נשק כמובן, נוזלים ואבקות. את הטלפון שלכם השאירו אצל אדם שאתם סומכים עליו, וכך גם את המחשב הנייד, אם אתם נוהגים לקחת אותו אתכם לכל מקום. אפשרות אחרת היא להיעזר בשירותי שמירת חפצים המוצעים על ידי בתי עסק סמוכים. תוכלו להכניס אתכם לשגרירות בעת הריאיון כלי כתיבה, ארנק, מפתח, וכן את כל המסמכים הרלוונטיים לריאיון ולבקשת הוויזה עצמה.

הבידוק הביטחוני – בטרם הכניסה לשגרירות תדרשו לעבור בידוק ביטחוני קצר. שם, תדרשו להציג את טפסי הבקשה לוויזה + טופס הפרטים האישיים, הוכחה בדבר הריאיון שנקבע לכם וכן לתת טביעות אצבעות. לאחר שיסתיים תהליך קצר זה, יהיה עליכם להמשיך ישירות לאגף הוויזות.

הריאיון עצמו – הריאיון בשגרירות ארה"ב יכול להתקיים באחת מהשפות הבאות: עברית, ערבית, רוסית ואנגלית. עליכם לציין מראש באיזו שפה אתם מעוניינים לערוך את הריאיון, כאשר הסיכוי כי אכן הוא ייערך בשפה הרצויה לכם הוא גבוה מאד.

הריאיון קצר יחסית, ונמשך דקות ספורות. במהלכו תשאלו על ידי המראיין אודות הנסיעה שלכם – מהי מטרת הנסיעה, מהם מקורות המימון שלכם, במה אתם עוסקים, וכדומה.

ייתכן ותתבקשו, כפי שקורה במצבים מסוימים, להשלים מסמכים חסרים. שימו לב – לאורך כל הריאיון, לרבות בטפסים עצמם, עליכם להקפיד ולספק מידע אמין ומדויק.

ריאיון חוזר – אם חסרים מסמכים או המסמכים שנמסרו אינם מספקים, תדרשו לחזור שוב לשגרירות ולספק אותם. במקרים מסוימים, ייתכן ותתבקשו לעבור ריאיון נוסף.

סירוב לבקשה – מרבית הבקשות לוויזה לארצות הברית נענות בחיוב, אולם ישנם מספר מצבים בהם הוויזה איננה מאושרת: במקרים בהם חסרים מסמכים ויש צורך בבדיקה נוספת, במקרים בהם מבקש הוויזה איננו מצליח להראות/להוכיח כי אכן ישוב לישראל לאחר שהותו בארצות הברית (משמע – הסיכוי שיישאר בה באופן לא חוקי גבוה, ומכאן הסירוב), במקרים בהם יש מעצר פלילי ברקע, שהייה לא חוקית על אדמת ארצות הברית והגשת מסמכים כוזבים.

הטיפול בבקשה  – מומלץ שלא לרכוש כרטיס טיסה לארה"ב עד קבלת הוויזה. את האישור לקבלה מקבלים בו במקום, בתום הריאיון, ואת הדרכון תשאירו בשגרירות עצמה עד להנפקת הוויזה.

הדרכון מוחזר למגיש הבקשה באמצעות דואר שליחים. טיפול בבקשות מורכבות או כאלו שבהן יש צורך במסירת טפסים נוספים או בדיקות שונות יהיה ארוך יותר, ויימשך בין חודש ל-45 יום.