סוכן סמוי הפליל 100 חשודים ערבים בסחר באמל"ח וסמים. "כלי הנשק שימשו לפח''ע" - 0404
+
סוכן סמוי הפליל 100 חשודים ערבים בסחר באמל"ח וסמים. "כלי הנשק שימשו לפח"ע" דוברות המשטרה

סוכן סמוי הפליל 100 חשודים ערבים בסחר באמל"ח וסמים. "כלי הנשק שימשו לפח"ע"

במסגרת המאבק המתמשך של משטרת ישראל בתופעת סחר באמצעי לחימה, סחר בסמים ועבירות רכוש שבוצעו בישראל.  לפנות בוקר (שלישי), בתום חקירה סמויה שארכה כשנה, בה הופעל סוכן סמוי ביחידה המרכזית, ניתן האות ומבצע רחב היקף של מעצרים יצא לדרך.

במהלך שנה הופעל סוכן ביחידה המרכזית במסגרת המאבק "במפל הפשיעה" הערבי. פעילותו של הסוכן הביאה לחשיפת חמש כנופיות, אשר ביצעו עבירות בתחום הרכוש, אמל"ח וסמים. במסגרת הפעלתו רכש הסוכן 20 כלי נשק ואמצעי לחימה מסוגים שונים וביניהם: נשקים מסוג קרלו שמיוצרים בשכם, רובי M16, נשקים מאולתרים וחלקי נשק. הנשקים נמכרו בתחומי ישראל ושימשו על פי החשד לגורמים פלילים ולפעילות פח"ע. בנוסף במספר עסקאות נקנו סמים מסוכנים מסוג חשיש ואקסטזי בסכומים של עשרות אלפי שקלים שעל פי החשד נמכרו בתחומי הארץ.

במהלך הפעלת הסוכן בוצעו פעילויות מודיעיניות ומבצעיות ביו"ש ושטחי A ובשיתוף פעולה של יחידות מיוחדות ממשטרת ישראל ומצה"ל.

דוברות המשטרה

הפעלת הסוכן הובילה לאיסוף ראיות נגד עבריינים תושבי הרשות וישראלים המשתייכים לכנופיות ועל פי החשד ביצעו במשך תקופה ארוכה מאות התפרצויות וגנבות בתחומי הארץ. הכנופיות עבדו כיחידה מבצעית, אספו מידע, ביצעו הכנות שטח מדוקדקות ערכו תכנון אופרטיבי, נהגו להשתמש בכלי רכב ומשאיות עם לוחיות זיהוי משוכפלות העסיקו "סבלים" וכך היו מבצעים התפרצויות בעיקר לבתי עסק.

דוברות המשטרה

היום לפנות בוקר במבצע רחב היקף ובהשתתפות כוחות רבים של משטרת ישראל וצה"ל, הפך המבצע מסמוי לגלוי, עם מעצרם של 54 חשודים ותפיסת עוד 4 כלי נשק. בטרם היציאה למבצע המעצרים, נערך טקס במעמד מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, מפקד מחוז ש"י, ניצב משה ברקת, ר' אח"מ, ניצב גדי סיסו, סגל הפיקוד הבכיר של המחוז, קצינים ושוטרים.

במהלך הטקס אמר מפקד המחוז: "הפעלת סוכן במחוז ש"י היא שונה וייחודית ונדרשת יצירתיות ותעוזה. הסביבה שבה מתבצעת הפעילות, מעמידה את הכוחות מול אתגר מורכב ושונה. הצלחתו של המבצע נזקפת, בין היתר, למעטפת המקצועית של המפקדים ושילוב כוחות מיוחדים לאורך כל המבצע והתמקד "במפל הפשיעה" הפלסטיני, שעיקר פעילותו אל מול יעדים שדרך חייהם היא פשיעה. הפעלת הסוכן הביאה לאיסוף ראיות נגד מספר חסר תקדים של חשודים".

מפכ״ל המשטרה, רנ״צ רוני אלשיך, אמר: "בשנים האחרונות אנחנו עוסקים במשטרה לא מעט, ביצירת דרכים ופתרונות להתמודדות אפקטיבית עם מפלי הפשיעה, בפרט בקרב האוכלוסייה הפלסטינית והשפעת הפשיעה שהיא מייצרת על אזרחי ישראל. בתחילת הדרך זה עוד היה נראה כמו חלום רחוק ותהליך של נסייה וטעייה. ואולם, כשאנו עומדים היום על ההישגים של המשטרה במחוז ש״י עד לנקודת הזמן הזו, ניתן לומר כי גישה אחרת זו הניבה תוצאות וההישגים מרשימים.

המבצע הזה הוא פשוט מדהים, בהיקף שלו, בתעוזה שלו, בתוצאות שלו, לא מעט בזכות ממשקים חשובים ואפקטיביים של המשטרה עם הפרקליטות וצה”ל, כתף אל כתף כדי שבאמת נוכל להגיע הישגים אלו. בסופו של דבר, הפעילות הזו שלנו משיגה בטווח המידי והרחוק – תוצאות טובות וביטחון אישי עבור אזרחי ישראל".

מבצע זה שבמסגרתו הופעל סוכן מצטרף לשורה ארוכה של פעילויות ומבצעים שביצעה ומבצעת משטרת ישראל בשנים האחרונות, במישור המודיעיני, מבצעי והחקירתי, לרבות באמצעות הפעלת סוכנים אמיצה, יצירתית ומוקפדת. מאבקה הנחוש של משטרת ישראל בשיתוף כוחות הביטחון והאכיפה המוגברת נגד פשיעה חמורה בתוך תחומי יו"ש, הזולגת לתחומי הארץ ובדגש על תופעות הסחר באמצעי לחימה המשמשים לא אחת לביצוע פעולות חבלניות ופליליות תימשך כל עת ותביא לחשיפת העבריינים והבאתם לדין.

כלל העצורים נחקרים ובהמשך חלקם יובאו לבתי משפט לדיונים בעניינם. צפויים מעצרים נוספים.