צה"ל על דו"ח נציב קבילות החיילים: "לא מזוהה מגמה של ירידה ברצון לשירות קבע במערך הקרבי" - 0404
צה”ל על דו”ח נציב קבילות החיילים: “לא מזוהה מגמה של ירידה ברצון לשירות קבע במערך הקרבי” דובר צה"ל

צה”ל על דו”ח נציב קבילות החיילים: “לא מזוהה מגמה של ירידה ברצון לשירות קבע במערך הקרבי”

בצה”ל התייחסו אחר הצהריים (שני) לדו”ח נציב קבילות החיילים לשנת 2017 ואמרו כי ישנה חשיבות רבה “לאפשרות הנתונה למשרתים לפנות לנציב לשם בירור נושאים שונים, מתוך הכרה בחשיבות הטיפול המיטבי והמענה האיכותי למשרתים בחובה, בקבע ובמילואים”.

עוד אמרו בצה”ל כי “הנציב הדגיש בדו”ח את ההבנה הקיימת בקרב מפקדי צה”ל לחשיבות הבדיקה הביקורתית מתוך רצון משותף ואמיתי להוביל לשיפור מתמיד ולפתרון בעיות. כמו כן, ציין הנציב כי זיהה בקרב מפקדי צה”ל רצון להשתפר ולתת מענה לסוגיות שעלו דו”ח, וזאת כבר במהלך השנה, טרם פרסומו”.

“במשך העשור האחרון, פועלים בצה”ל כל העת מנגנוני בקרה וביקורת פנימיים נוספים שמטרתם שיפור במגוון רחב של נושאים. צה”ל מכבד ומעריך כל בדיקה וביקורת הנערכים ותורמים לשיפור הארגון, ומחויב ללמוד את הממצאים ביסודיות ובמקצועיות וכן להפיק את הלקחים ולתקן את הדרוש תיקון”.

בהתייחס לנושאים שהועלו בדו”ח, נמסר מצה”ל כי:

1. בצה”ל לא מזוהה מגמה של ירידה ברצון הקצינים לשירות קבע ארוך במערך הקרבי ולאוכלוסיית הקבע הראשוני בלחימה. בנוסף, בשנת 2017 שיעור מאריכי שירות הקבע בחתימה שנייה עלה ב-7% בהשוואה לשנים קודמות בקרב עתודאים טכנולוגיים, לצד העלייה בחתימה בכלל המערכים.

2. המהלך לקיצור שירות הגברים, אינו פוגע ביכולותיו של צה”ל בעקבות הערכות מקדימה נכונה ויישום מספר פתרונות חלופיים כמו הארכת משכי חתימת הקבע ביציאה לקצונה, וכן מתן מענה תקציבי המאפשר התמודדות עם קיצור השירות. כמו כן, נציין כי בביקורים שנערכו בבסיסים השונים ובשיחות עם המפקדים עולה כי גם בהינתן קיצור השירות, המפקדים מפגינים שביעות רצון רבה מהפתרונות שנמצאו, אשר מונעים פגיעה בכשירות היחידות ואף מועילים להם.

3. צה”ל רואה חשיבות רבה בשילוב בני המיעוטים בשורותיו, מעודד יציאה לפיקוד ולקצונה של חיילים בני המיעוטים ופועל לקידום הנושא באופן שוטף. במערך הקרבי, ניתן להתרשם כי בגיוסים האחרונים מסתמנת בלימה במגמת הירידה בנתוני הגיוס של בני המיעוטים, ואף עלייה בחלק מהמערכים.

4. צה”ל מברך על מגמת הירידה החדה במספר הקבילות בתחום יחסי מפקד פקוד. ניכר כי תוכנית החניכה, ההכשרה והשיח הפיקודי, בין היתר בהכשרות הפיקוד, תורמים באופן משמעותי לירידה מבורכת זו.

5. הביקורות והטיפולים הנדרשים לכלל סוגי האמל״ח בצה״ל, ובכלל זה כלי רק״ם ורכב, מעוגנים בפקודות ומופצים לכלל הגורמים הרלוונטים. צה”ל ימשיך לבצע את הפעילות הנדרשת, לרבות במסגרת ביקורות פתע וביקורות מתוכננות, כנסים מקצועיים, ולפעול להעלאת מודעות היחידות לצורך בשיפור כשירות האמל״ח.

6. צה״ל רואה חשיבות רבה במתן שירותי רפואה איכותיים וזמינים למשרתיו ופועל באופן שוטף לשיפור השירות. יתרה מכך, צה”ל זיהה את האתגר בתחום רפואת השגרה מבעוד מועד, לאור זאת הוקמה ועדה מיוחדת בראשות פרופסור איציק שפירא שנועדה לבחון את הצרכים והפערים והמליצה על שורה של המלצות שמימושן יתרום למהפכה חיובית של ממש בטיפול הרפואי הניתן בצה”ל.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com