ביוזמת ועדת העלייה והקליטה: אתר מידע חדש לחיילים בודדים - 0404
ביוזמת ועדת העלייה והקליטה: אתר מידע חדש לחיילים בודדים

ביוזמת ועדת העלייה והקליטה: אתר מידע חדש לחיילים בודדים

בוועדת העלייה והקליטה הושק אתמול (רביעי), אתר רשת חדש, ובו מידע לחיילים בודדים. האתר הוא יוזמה של יו"ר הוועדה אברהם נגוסה, לפני כשנתיים. נגוסה אמר הבוקר בישיבה כי, "לצעירים יהודיים שמרגישים חובה וזכות לשרת בצה"ל, חובה עלינו לסייע, לתמוך ולעודד. להיות להם בית-חם בינתיים במקום המשפחה שנותרה מאחור, בחו"ל. כבר לפני שנתיים בישיבה קודמת, ביקשנו להקים פורום של כל הארגונים המטפלים בחיילים הבודדים. הפורום הוקם ומטרותיו גיבוש עמדה מקצועית בעניין, ייצור פתרונות הולמים לצרכיהם יחד עם משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והארגונים הלא-ממשלתיים, וייזום חקיקה בנושא. השקת אתר המידע היום הוא צעד חשוב, חיוני, שהיה חסר עד כה, אך עדיין צריך לייצר פתרונות-דיור, הפצת והנגשת מידע בעניין מסלולי-שירות, מעטפת חברתית והקמת בית-חם".

לדברי מירה קידר, מנהלת הרווחה בסוכנות היהודית, "מדובר בחלום שהתגשם, חלמנו עליו כמה שנים. משרדי הקליטה, הרווחה והביטחון התגייסו בשמחה להקמה, אך הזכויות מגיעות ליו"ר הוועדה שדחק בנו להקמת הפורום והאתר. אנו מלווים את החיילים החל מההכנה לשירות, בחירת מסלולי השירות, דיור, רווחה ועד שנתיים מהשחרור". הפורום והאתר מטפל בהנגשת מידע וקידום אולפני לימוד עברית, דיור, הכנה לגיוס, הכרה וזכויות של חייל בודד, העשרה ליווי אישי, אירוח, דיור, קשר עם המשפחה, מיצוי זכויות, סיוע במצבי מצוקה, סיוע כלכלי, הכנה לשחרור, ייעוץ כלכלי ולימודים. כרגע האתר בעברית, ובקרוב הוא יתורגם לאנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית. האתר מונגש לאנשים עם מוגבלויות.

לדברי פנינה תמנו-שטה יש לתת מענה-חירום באתר, לחייל בודד שנקלע למצוקה, או זקוק לאירוח. בנוסף, יש להשקיע בקידום האתר לקדמת תוצאות החיפוש, ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם ארגונים נוספים. יוליה מלינובסקי הדגישה את הסיוע המשפטי הנדרש לעיתים לחיילים בודדים, את הארגונים המטפלים בחיילים חרדים בודדים, וכי "שר הביטחון הבטיח 'דלת פתוחה' לחיילים בודדים".

סא"ל קרן זר ארביב, ראש ענף תנאי שירות בצה"ל, טענה כי יש עדיין פער בזכויות או במענקים בין חיילים בודדים עולים לבין חיילים חסרי עורף ישראליים, ויש לטפל בכך. אל"ם אייל אביב, נציג צה"ל, טען מנגד כי הצבא לא שותף בכל הכנה או סיפוק מידע בהקמת האתר. "אחדות המטרה מחייבת תיאום בין כל הגורמים. צה"ל הוא האחראי לטיפול בחיילים הבודדים, אך בארגון כה-גדול יש לא-פעם מקרים שאיננו מגיעים או יכולים לטפל בהם, ולכן כה-חשובה פעילות הארגונים". עדי בובליל, מנהלת תכנית "כנפיים" בקרן מיראז'-ישראל, הפורום והאתר אינם מחליפים את צה"ל אלא מוסיפים מעטפת לפני ואחרי השירות, ואילו ניסים בן לולו, נציג משרד הרווחה, סיפר על תכנית סיוע ארצית לצעירים במצוקה, שתונגש גם לחיילים בודדים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com