מנהלים לנו את המדינה - השופטת דחתה שלילת אזרחות המחבל: ״להשקפתי - הסנקציה קיצונית״ - 0404
+
מנהלים לנו את המדינה – השופטת דחתה שלילת אזרחות המחבל: ״להשקפתי – הסנקציה קיצונית״ אתר בתי המשפט

מנהלים לנו את המדינה – השופטת דחתה שלילת אזרחות המחבל: ״להשקפתי – הסנקציה קיצונית״

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, ורדה מרוז, דחתה את בקשת שר הפנים, אריה דרעי, לשלילת אזרחותו של המחבל שהניח מטען חבלה באוטובוס בתל אביב ב-2012, וגרם לפציעתם של 26 ישראלים. הנימוק: ״אין מעשה הטרור שביצע המשיב, על אף חומרתו, חריג או קיצוני… להשקפתי, אין בה כדי להצדיק שימוש בסנקציה קיצונית של ביטול אזרחות״.

המחבל, מחמד מפארג׳ה, ביצע פיגוע בתאריך ה-21.11.12 בתל אביב, בתקופת מבצע "עמוד ענן" כשהטמין מטען נפץ באוטובוס במרכז העיר. בפיגוע נפצעו 26 בני אדם, שניים מהם באורח קשה. המחבל קיבל תושבות קבע עוד בשנת 1995 יחד עם אביו, במסגרת איחוד משפחות. ובשנת 2008 התאזרח כקטין יחד עם אביו. ארבע שנים מאוחר יותר ביצע את הפיגוע. מפארג׳ה הורשע בכוונה לסייע לאויב, בניסיון לרצח, בגרימת חבלה חמורה ונגזרו עליו 25 שנות מאסר.

שר הפנים דרעי פנה לבית המשפט, בבקשה לקבל אישורו לבטל אזרחותו של ישראלי בגין סיכון ביטחון ישראלי וביצוע פיגוע. יובהר כי מאז תיקון החוק בשנת 2008 עשה בו סמכות שר הפנים פעמיים בלבד וזאת במקרים קיצוניים במיוחד. אלא שבפסק הדין שניתן אמש (ב׳), בבית המשפט המחוזי מרכז, דחתה השופטת ורדה מרוז את בקשת שר הפנים והחליטה שלא לבטל את אזרחותו הישראלית של המחבל.

וכך כתבה השופטת ורדה מרוז בהחלטה: "ב'מדד מעשי הטרור' – אשר רובם ככולם אכזריים ונפשעים – אין מעשה הטרור שביצע המשיב, על אף חומרתו, חריג או קיצוני. על כן השאלה הרלוונטית אינה הדגש על מעשה הטרור הספציפי, ככזה, אלא ככלל, האם יש בשלילת אזרחות בנסיבות המתוארוות כדי להרתיע אחרים מסוגו של המשיב (בני דור ב') מלבצע מעשי טרור? כפי שיבואר בהמשך, העותר לא השכיל לבסס את תכלית ההרתעה באופן הנדרש ובכל מקרה, להשקפתי, אין בה כדי להצדיק שימוש בסנקציה קיצונית של ביטול אזרחות".

השר דרעי, הגיב: ״החלטה אומללה שאינה רואה את טובת התושבים הישראלים שהם קורבנות לטרור. אערער על ההחלטה. מדובר בהחלטה שלא מתחשבת ברגשות הציבור הישראלי ובמשפחות קורבנות הטרור. אם מטען נפץ באוטובוס ופציעת 26 בני אדם אינם מספיק קיצוניים אז מה נחשב לקיצוני?!"