בצל אירועי הפגיעה בפעוטות: הצעת חוק ״פעוטות בסיכון״ עברה בקריאה ראשונה בכנסת - 0404
+
בצל אירועי הפגיעה בפעוטות: הצעת חוק ״פעוטות בסיכון״ עברה בקריאה ראשונה בכנסת ויקיפדיה

בצל אירועי הפגיעה בפעוטות: הצעת חוק ״פעוטות בסיכון״ עברה בקריאה ראשונה בכנסת

בצל הסיפורים המחרידים על גננות וסייעות שהתעללו בפעוטות, הערב (ב׳) עברה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום) (תיקון – סיכום מידע רפואי) שיזמה ח"כ מירב בן ארי המבקשת לתת את הסמכות גם לאחיות להתריע בפני גורמי הרווחה על פעוטות בסיכון.

כידוע, פעוטות מגיעים באופן תדיר לאחיות טיפת חלב, הן אלו שנותנות להם את הטיפול השוטף ועורכות להם בדיקות שגרתיות. במקרים בהם מגיע פעוט עם חבלות או פגיעה גופנית שעלולה להעיד כי מדובר בפעוט בסיכון, החוק כיום אינו מאפשר לאחות להוציא סיכום רפואי, אלא רק רופא רשאי לעשות זאת. 

בנוסח הצעת החוק מסבירה בן ארי כי, "לפעמים האחות היא זו שמכירה את הפעוט הכי טוב והסיכום הרפואי שתיתן יהיה המדויק ביותר לצורך הגדרת מצב הסיכון שבו הוא נמצא, ולכן מוצע לאפשר הסתמכות גם על סמך סיכום כאמור שניתן על ידה.

הצעת החוק שלי ממתינה מזה כשנתיים והיום סוף סוף אושרה בקריאה ראשונה בזכות הצעת חוק ממשלתית. הצעת החוק תקל על העובדות הסוציאליות בקבלת חוות דעת רפואית.

לעיתים האחות שרואה את הפעוט באופן קבוע יודעת להעריך את מצבו בצורה טובה יותר מהרופא ולכן, יש לתת לה את הכלים לכך. עלינו לדאוג שתינוקות ופעוטות שאינם יכולים לבטא את מצוקתם יקבלו את ההגנה המרבית מכל גורם רפואי".