שקד חתמה על כתבי המינוי לוועדת דנציגר: ״כל הרשעת שווא היא כשל חמור של המערכת״ - 0404
+
שקד חתמה על כתבי המינוי לוועדת דנציגר: ״כל הרשעת שווא היא כשל חמור של המערכת״ שלמה מור, 0404

שקד חתמה על כתבי המינוי לוועדת דנציגר: ״כל הרשעת שווא היא כשל חמור של המערכת״

שרת המשפטים, איילת שקד, חתמה היום (א׳), על כתבי המינוי לחברי הוועדה להרשעות שווא, לאחר שהכריזה לפני שבועיים על הקמתה, במסגרת כנס לשכת עורכי הדין באילת. הקמת הוועדה היא חלק מרפורמת שקד להליך הוגן. 

מלבד נושא הרשעות השווא, רפורמת הליך הוגן עוסקת גם בשמירת ראיות לצורך משפט חוזר, ניהול הוגן של החקירה הפלילית ואיסור צילום חשוד באולם בית המשפט.

בראש הוועדה להרשעות שווא יעמוד שופט העליון בדימוס, יורם דנציגר, וסגנו יהיה נציג האקדמיה, פרופסור אורן גזל-איל. שאר חברי הועדה יהיו פרופסור דוד ליבאי, וכן נציגים מטעם הסנגוריה הציבורית, הפרקליטות, המשטרה ומטעמו של היועץ המשפטי לממשלה. 

ברקע הקמת הוועדה עומדת המודעות הגוברת במהלך העשורים האחרונים, בארץ ובעולם, לאפשרות קיומם של הרשעות שווא ועיוותי דין במערכת המשפט, ולצורך בקביעת הסדרים חוקיים שיאפשרו את תיקונם. 

בכתב המינוי נכתב כי, "התכלית המרכזית של ההליך הפלילי מצויה בגילוי האמת ובעשיית צדק. הרשעת אשמים וזיכוי חפים מפשע, תוך מתן משקל מיוחד לחובה להימנע מהרשעות שווא.

האשמות שהתבררו כמוטעות פוגעות פגיעה קשה בנידון, במשפחתו, בקהילה בה הוא חבר ובציבור כולו – כאשר בסופו של יום העבריין האמיתי נותר מהלך חופשי, תוך החלשת אמון הציבור במערכת המשפט". 

לפיכך, במטרה לצמצם החשש האמור, החליטה שקד, למנות וועדה שתעסוק ותדון בנושאים הבאים:

החשש ממתן הודאות שווא בחקירה, בעיקר בפני חוקרים ומדובבים. החשש מטעויות אפשרית העלולות להיגרם בשל הסתמכות על ראיות מדעיות שגויות. והחשש מטעויות אפשריות העלולות להיגרם בשל הסתמכות על עדויות ראיה שגויות וזיהוי מוטעה.

לאור החששות האמורים, הוועדה מתבקשת לבחון את המנגנון הראוי לבירור טענות בדבר הרשעות שווא, לרבות בקשות למשפט חוזר, וככל שיימצא כי הדבר דרוש, את הכלים והדרכים שיש לפתח לאיתור של הרשעות שווא ולתיקונן, כדי שטענות להרשעות שווא יבחנו בצורה אפקטיבית, גם לאחר שפסק הדין הפך חלוט.

שקד: ״לצד החובה להילחם בפשיעה הקיימת, על המדינה מוטלת החובה להימנע מהרשעות שווא. העבריינים צריכים לשבת בכלא. לא מי שחף מפשע. כל הרשעת שווא היא כשל חמור של המערכת. בכל העולם הכירו בבעיה ומנסים לצמצמה.

וועדת דנציגר היא חלק אחד מרפורמת ההליך ההוגן שעוסקת בזכויות חשודים, נאשמים ומורשעים. יחד אנחנו יוצרים מדיניות פלילית מתוקנת ומוסרית יותר.

אני בטוחה שהוועדה תשכיל למצוא פתרונות הן על מנת למנוע את התופעה מראש, והן על מנת לטפל במקרים בהם הורשע אדם על לא עוול בכפו. אני מודה ליו"ר הוועדה השופט לשעבר יורם דנציגר, לסגנו ולכל חברי הוועדה על מוכנותם להתגייס למשימה״.

יו"ר הוועדה, השופט לשעבר יורם דנציגר: ״אני מודה לשרה על שראתה לנכון למנות אותי כיו"ר הועדה. אני משוכנע שחבריי, פרופסור אורן גזל אייל (סגן יו״ר הועדה) ופרופסור דוד ליבאי ואנוכי, כמו גם שאר חברי הוועדה, מודעים לתפקיד החשוב שנטלנו על עצמנו״.