500 כבשים טורקיות התאבדו במזרח המדינה. לחוקרים אין הסבר לתופעה - 0404
+
500 כבשים טורקיות התאבדו במזרח המדינה. לחוקרים אין הסבר לתופעה lehava nazareth Pikiwiki Israel

500 כבשים טורקיות התאבדו במזרח המדינה. לחוקרים אין הסבר לתופעה

500 כבשים טורקיות קפצו אל מותן ביום רביעי האחרון, בעת ששהו באיזור המרעה הקבוע שלהן במחוז ואן במזרח המדינה. בשנת 2005 קפצו אל מותן באותו איזור 450 כבשים אחרות. הסיבה להתאבדות הכבשים ההמונית היא עדיין בגדר תעלומה עבור המקומיים.

500 כבשים טורקיות השייכות למספר בעלים ונהוגות בידי רועה אחד קפצו השבוע אל מותן במחוז ואן שבמזרח טורקיה, כך דיווחה השבוע סוכנות הידיעות הטורקית Dogan.

עדי ראיה סיפרו כי בתחילה הייתה זו כבשה אחת שניתקה מהעדר, התקרבה לקצה הצוק וקפצה ללא כל סיבה נראית לעין אל מותה. אלא שבכך לא הסתיימה הדרמה, שכן מהר מאוד החל העדר כולו לנהור למקום ממנו נפלה אל מותה ולקפוץ בעקבותיה.

הרועה ההמום לא הצליח לעצור בעדן ונאלץ לצפות בהן קופצות אל מותן אחת אחרי השנייה. הוא מיהר להזעיק את הבעלים, ולאלו לא נותר אלא לזהות את הכבשים המתות בתחתית הצוק. עכשיו הם מבקשים ממשרד החקלאות הטורקי עזרה במימון עדר חדש.

תופעת ההתאבדות ההמונית של כבשים במחוז ואן אינה חדשה. בשנת 2005 קפצו אל מותן מצוק אחר 1,500 כבשים בזו אחר זו, אולם רק 450 הראשונות מתו בשל העובדה שהן ריככו את המכה עבור שאר הכבשים שנחתו על "מצע רך". גם אז לא הצליחו המקומיים להסביר את סיבת הקפיצה, למעט העובדה שמדובר בהדגמה חיה של "תופעת העדר" הידועה.