ליברמן: ״חוק הגיוס לא עונה לתפיסת עולמי אבל הוא התשובה לדרישות צה״ל״ - 0404
+
ליברמן: ״חוק הגיוס לא עונה לתפיסת עולמי אבל הוא התשובה לדרישות צה״ל״ יעקב נתן

ליברמן: ״חוק הגיוס לא עונה לתפיסת עולמי אבל הוא התשובה לדרישות צה״ל״

שר הביטחון, אביגדור ליברמן נאם ב״פורום בר אילן״ שנערך הבוקר (חמישי), באוניברסיטת בר-אילן ודיבר על חוק הגיוס, עליו אמר כי הוא אומנם אינו עונה לתפיסת עולמו אבל הוא התשובה, אולי המוחלטת, לדרישות צה״ל. בנוסף, דיבר השר על המצב בעזה ושלטון חמאס.

ליברמן: "החוק שהובא הוא הדבר אולי הכי מאוזן והדבר היחידי שיכול לענות על כל הבעיות ועל כל הדרישות והוויכוחים.

מלכתחילה אמרתי, שאם רוצים להעביר חוק, כל אחד צריך לוותר על האג'נדה הפוליטית הפרטית שלו ולבנות משהו ממלכת. לכן החוק שהובא אומנם, לא עונה לתפיסת העולם שלי ובטח גם לא לתפיסת עולמם של דרעי או ליצמן אבל זה חוק שהוא באמת התשובה, אולי המוחלטת, לדרישות של צה"ל״.

על שלטון חמאס אמר השר: ״אנחנו חייבים להגדיר יעד ברור וזה הפלת שלטון חמאס. אי אפשר להפיל אותו מבחוץ ובכל הניסיונות שלנו להמליך מלכים תמיד נכשלנו. צריך להגיע למצב שאוכלוסיית עזה תפיל את שלטון חמאס, לא מישהו אחר.

אומרים שזה שלטון אכזרי ואי אפשר. אבל סיקורטטה, שטאזי וק.ג.ב היו הרבה יותר אכזריים, הרבה יותר מתוחכמים, עם הרבה יותר אמצעים ובכל זאת הצליחו. והיום אין צ'אוצ'סקו, הוניקר או גרז'נר יש מציאות אחרת לגמרי.

גם פה, אנחנו חייבים להגדיר יעד ברור והוא קודם כל איך אתה מביא את רצועת עזה להכרה שלטובתם, לטובת ילדיהם, הם חייבים להפיל את שלטון החמאס״.

באשר להסדר ביניים עם הרשות, אמר ליברמן: ״כדי להגיע להסדר ביניים אתה צריך לצרף את כל המדינות הסוניות המתונות שמבינות אולי בפעם הראשונה שהאויב האמתי שלהם זה לא יהודים, לא ישראל, לא ציונות אלא איסלאם רדיקלי, אלקעידה, מדינת אסלאמית ובעיקר איראנים וכל התפיסה השיעית המהפכנית.

לכן, יש פה בעלי ברית טבעיים והיום זה לא סוד, יש לא מעט מגעים עם העולם הסוני המתון. אין להם מספיק אומץ או עוצמה להפוך את כל הדיפלומטיה החשאית למגעים גלויים, להיפגש, לדבר על השולחן. אבל אני חושב שאנחנו די מתקרבים ולכן אנחנו צריכים להגיע לפתרון רב ממדי.

הסכסוך שלנו הוא עם העולם הערבי והוא תלת ממדי – גם מדינות ערב, גם פלסטינים וגם ערביי ישראל. ולכן הפתרון חייב להיות תלת ממדי, אתה חייב להגיע להסדר עם מדינות ערב וגם להסדיר את סוגיית ערביי ישראל״.