נושאי השואה ומלחמת העולם השנייה יוחזרו לבחינות הבגרות. בנט: "דווקא בדור הנוכחי, עלינו להעמיק את הזיכרון" - 0404
צילום: עודד אנטמן

נושאי השואה ומלחמת העולם השנייה יוחזרו לבחינות הבגרות. בנט: "דווקא בדור הנוכחי, עלינו להעמיק את הזיכרון"

שר החינוך, נפתלי בנט, הודיע היום (ד'), כי במסגרת מתכונת ההיבחנות החדשה עם ספר לימוד פתוח, יוחזרו נושאי השואה ומלחמת העולם השנייה לבחינות הבגרות החיצוניות בהיסטוריה.

הוראת השואה נלמדה בארבע השנים האחרונות בדרכי הוראה מגוונות (עבודות חקר או פרוייקטים), והציון על חלק זה ניתן בדרכי הערכה חלופיות. בתקופה זו התפתחו בחטיבות העליונות כלי למידה מתקדמים, ובכוונת המשרד להמשיך ולהשתמש בכלים אלה כחלק מבחינת הבגרות החיצונית, במתווה החדש – היבחנות עם ספר לימוד פתוח.

הנושאים ללמידה שיוחזרו לבחינה החיצונית יכללו, בין היתר, את נושאי: האידיאולוגיה הנאצית, עליית הנאצים לשלטון, החיים תחת השלטון הנאצי, הפגיעה באוכלוסייה היהודית, החיים בגטו, ההתנגדות היהודית, הפתרון הסופי, צעדות המוות ומהלכי מלחמת העולם השנייה.

במסגרת יישום ההחלטה בדבר היבחנות עם ספר לימוד פתוח תוקדש השנה הבאה (תשע"ט) להשתלמויות ולהכשרת מורי ההיסטוריה. בשנה זו יוכן עבור המורים להיסטוריה מארז מסודר, ובו הצעות ליחידות הוראה ודגמי בחינה. בשנת הלימודים תש"פ (2020), יחלו המורים ללמד בבתי הספר במתכונת החדשה, ובשנת תשפ"א (2021), תתקיים לראשונה בחינת בגרות חיצונית בנושא השואה, עם ספר לימוד פתוח.

ההיבחנות במתכונת החדשה תקנה לתלמידים מיומנויות של חשיבה מסדר גבוה, יכולות הבעת עמדה ועיסוק בשאלות העוסקות בדילמות מוסריות. כמו כן, תבטיח ההיבחנות החדשה שימוש במידע שנלמד לצורך דיון בשאלות הערכיות, ניתוח קטעי מקור, אבחנה בין עובדות לדעות ההיסטוריון והשוואת מקורות היסטוריים.

בנט: "החלטתי להחזיר את נושא השואה ומלחמת העולם השנייה לבחינת הבגרות החיצונית בהיסטוריה מפני שכל ילדה וילד במדינת ישראל חייבים להכיר לעומק את השואה. התלמידים ייבחנו בנושא עם חומר פתוח, מה שיעניק הזדמנות ללמידה מתוך מחקר וסקרנות, כחלק ממהלך הדגל שהתחלנו – המעבר משינון להעמקה.

מקצוע ההיסטוריה הוא אחד מאבני היסוד שאנו מקנים לתלמידים במערכת החינוך, ובתוכו אני רואה חשיבות מכרעת בלמידה על השואה כאירוע משמעותי בתולדות העם היהודי. דווקא בדור הנוכחי, כשאנחנו הולכים ונפרדים מאחרוני ניצולי השואה, עלינו להעמיק את הזיכרון של רצח ששת מיליון אחינו ואחיותינו על מנת שלא ישכח לעולם. הנחלת הזיכרון היא משימה לאומית ראשונה במעלה".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "מערכת החינוך נערכת ליישום מודל ההיבחנות החדש, שמאפשר היבחנות עם ספר לימוד פתוח. בשנים האחרונות התנסו המורים להיסטוריה בסוג אחר של הוראת הנושא, במסגרת הערכה חלופית. המודל החדש מעלה אותנו לקומה הבאה, ומאפשר לכל תלמידה ותלמיד לבסס את הידע בחקר השואה, להעמיק בו, לעסוק בשאלות מוסריות וערכיות ולפתח חשיבה בנושא מסדר גבוה".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com