זעקת החינוך היהודי בארגנטינה: פחות ממחצית הילדים היהודיים במדינה בחינוך יהודי - 0404
+
זעקת החינוך היהודי בארגנטינה: פחות ממחצית הילדים היהודיים במדינה בחינוך יהודי ויקיפדיה

זעקת החינוך היהודי בארגנטינה: פחות ממחצית הילדים היהודיים במדינה בחינוך יהודי

 זעקת החינוך היהודי בארגנטינה: ראשי הקהילה היהודית התריעו אתמול (שלישי), בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות על מחסור-משאבים הגורם לאובדן ילדים יהודיים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה סיפר: "לפני מספר חודשים נפגשתי עם מר זבר, והוא עדכן אותי על מערכת החינוך היהודי בארגנטינה, ויש לעקוב אחרי ההתפתחויות ולרתום את מדינת ישראל, משאביה וכוחה לחיזוק מערכת זו. ישראל רואה את החינוך היהודי בתפוצות כנכס אסטרטגי, ולכן משרד התפוצות, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית פועלים כל העת בנושא – אך יש להגביר פעילות וסיוע זה כל העת".

אגוסטין זבר, נשיא ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה (אמי"ה), סיפר כי "זה היה חלום להגיע לכאן לכנסת. משימתנו העיקרית בקהילה היא לחזק את החינוך היהודי במדינה. יש לנו 40 בתי ספר עם כ-22,000 תלמידים, מכל המגזרים, אך עדיין כ-50% מהילדים היהודיים במדינה, 25,000, אינם נמצאים בחינוך יהודי. אנחנו רוצים לתמוך בבתי הספר בכל המגזרים, חילוניים, דתיים וחרדים". אריאל גנצבוים, סגנו של זבר, הוסיף כי "מי שלא משתתף בבתי הספר היהודיים – פשוט מתבולל ומאבד את זהותו היהודית. חייבים לקבל כלים כדי להזדהות עם העם היהודי והמורשת שלהם. ההתבוללות אוכלת בציבור הליברלי אך גם בציבור הדתי. מי שנושר מחינוך יהודי – ימצא את עצמו מהר מאד מתבולל. בדקנו מספר תכניות לימודיות, עם מכללת הרצוג ואחרים, כדי לפתח את החינוך במדינה". הוא קרא לפעילות סיוע רוחבית, שלא תבחין בין בתי ספר מבוססים, המסוגלים להעניק מאצ'ינג מצידם, לבין אלו שאין בידיהם משאבים.

חיים ילין התריע על מיעוט ההשקעה הישראלית בבתי ספר שאין ביכולתם להעניק מאצ'ינג במקביל. "עשרות-אלפי יהודים ארגנטינאיים "נעלמו" בעשרות-השנים האחרונות, בגלל חוסר בחינוך יהודי. ארגנטינה היא ביוטי קיצוני להתרחקות הציבור היהודי בתפוצות ממדינת ישראל. משרד התפוצות מפלה בתי ספר בתפוצות שלא יכולים להעניק תקציב במקביל".

חגי אליצור, נציג משרד התפוצות, סיפר על פעילות המשרד להכשרת מורים בחינוך הפורמלי והלא-פורמלי. לדבריו, כ-1300 בתי ספר יהודיים יומיים, פועלים היום בתפוצות, מתוכם כ-900 בצפון אמריקה. שלושה מיזמים פועלים בתחום ע"י המשרד, "כשאנו עובדים מול כל בי"ס באופן אישי ופרטני, מכינים מערכי לימוד, הכשרות מורים, סיוע תקציבי. כיום פועל המשרד עם חמישה בתי ספר בארגנטינה והחל מהשנה הבאה עם חמישה נוספים". הוא הדגיש כי נבדקת כל העת האפשרות לסייע לכל בתי הספר ללא תנאי המאצ'ינג, וכבר פורסם מכרז למכללות ישראליות להוראה, להכשיר מורים לגולה. לדברי יצחק לוין, מנכ"ל ארגון "אחיה" העוסק בהכשרת מורים לגולה, הפתרון לטווח קצר, שייתן גם מענה לטווח ארוך, היא תכנית תקצוב שתשתף את הסוכנות היהודית ותאגד את הכשרת המורים לכל בתי הספר.

ראובן שלום, מזכיר הנהלת ההסתדרות הציונית, קרא למשרד התפוצות לא לפעול פרטנית מול בתי הספר, אלא מול הקהילה היהודית, שתארגן את הסיוע לבתי הספר הנצרכים יותר. מריו לב, יו"ר מועצת ארגוני עולים, התריע כ אין מגע עם היהודים המתגוררים בפריפריה ולא בבונוס-איירס.