סמוטריץ': "המנהל האזרחי חייב 'לעלות על אזרחי' ויש לפרקו" - 0404
+
צילום: יח"צ, פייסבוק

סמוטריץ': "המנהל האזרחי חייב 'לעלות על אזרחי' ויש לפרקו"

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' חשף לראשונה את הצעת החוק שהגיש לשולחן הכנסת, הקובעת תאריך יעד לפירוק המנהל האזרחי.

"החיים האזרחיים של מאות אלפי תושבים ביהודה ושומרון מנוהלים בידי המנהל האזרחי, גוף כלאיים שחציו צבאי וחציו אזרחי", אמר סמוטריץ', "במנהל האזרחי יש אנשים טובים מאוד, אבל הDNA של המערכת הזו, לקח את החולאים הן מהמערכת הצבאית והן מהמערכת האזרחית".

את הדברים אמר סמוטריץ' במהלך המושב האקדמי של "מרכז אדם ואדמה", מכון המחקר מבית תנועת רגבים, במהלך כנס יהודה ושומרון שהתקיים היום (חמישי) באוניברסיטת יהודה ושומרון באריאל.

סמוטריץ' הדגיש כי החלטת הממשלה המקורית על הקמת המנהל האזרחי קבעה במפורש, כי המנהל האזרחי ממונה על חיי התושבים הערבים ביו"ש, ואילו התושבים היהודים יהיו תחת סמכות וטיפול ממשלת ישראל.

"למנהל האזרחי אין אתר אינטרנט נורמלי, אין נגישות לציבור", תקף סמוטריץ'. "המון מהטעויות שהובילו לחקיקת חוק ההסדרה, נגרמו בגלל מחסור במיחשוב ואמצעי מיפוי מודרניים". יש מעט מאוד זיכרון ארגוני במערכת המנהל האזרחי כי רבים מהם הם אנשי צבא שמחליפים תפקיד כל שנתיים. אם אני רוצה לקנות דירה בתל אביב, תוך 3 דקות ינחת במייל שלי אישור טאבו חתום. כדי למכור או לקנות בית ביו"ש, אני צריך להכנס לתוך בסיס צבאי, למערכת ארכאית עם פקיד וחצי שעובד עדיין עם קלסרים ולחכות שבועות לקבל נייר".

"הצעת החוק קובעת תאריך יעד לפירוק המנהל האזרחי, ותחומי האחריות של המנהל יפוזרו למשרדי הממשלה השונים, כמו שקורה כבר כיום למשל במשרד החינוך", סיכם סמוטריץ'. "זה הדבר הנכון מבחינה דמוקרטית, זה הדבר הנכון מבחינה ערכית בדרך לנורמליזציה ביו"ש, וגם ברמה הפרקטית של שיפור השירותים לאזרח".