ועדת הכלכלה אישרה תיקון לחוק מועצת הלול: גם תושבי יהודה ושומרון יוכלו למכור ולקנות מכסות לייצור ביצים - 0404
ועדת הכלכלה אישרה תיקון לחוק מועצת הלול: גם תושבי יהודה ושומרון יוכלו למכור ולקנות מכסות לייצור ביצים 0404

ועדת הכלכלה אישרה תיקון לחוק מועצת הלול: גם תושבי יהודה ושומרון יוכלו למכור ולקנות מכסות לייצור ביצים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את חוק המועצה לענף הלול, העוסק בהעברת מכסות מאזור יהודה ושומרון או אליו. כיום לא ניתן להעביר מכסת ייצור ביצים בין המגדלים ביהודה ושומרון למגדלים בישראל ובמשרד החקלאות מבקשים לשנות זאת. עם זאת, במהלך הדיון התברר כי התיקון עלול להיות חסר משמעות מפני שהממשלה לא מינתה את נציגי הציבור למועצת הלול והמועצה משותקת. ח"כ יעקב אשר, שמילא את מקומו של היו"ר, תקף את הממשלה על כך ואמר כי מדובר בהתנהלות שערורייתית, שפוגעת בענף הלול ובציבור. לנוכח זאת אישרה היום הוועדה את הצעתו של ח"כ יצחק וקנין, להאריך את תוקף כהונת חברי מועצת הלול עד לסוף 2018, או עד למינוי חברי מועצה חדשים, בכדי שתוכל לתפקד.

היום אישרה הוועדה את התיקון שהציע ח"כ וקנין, שאמר כי לא יכול להיות שהמועצה תהייה משותקת בגלל שהממשלה לא ממנה את נציגי הציבור בה. הוא שב והזכיר כי ללא המועצה תיקון החוק יהיה אות מתה, וביקש להוסיף להצעתו גם סעיף שיחייב את המועצה לפרסם במהלך תקופת ההארכה את הפרוטוקולים המלאים שלה לעיון הציבור באתר משרד החקלאות. נציגת משרד המשפטים, עו"ד הגר סלקטר, אמרה כי משרד המשפטים לא הספיק לבחון לעומק את הסוגיה, שעלתה אתמול לראשונה ועלולות להיות לה השלכות על גופים ציבוריים. בעקבות זאת הודיע ח"כ אשר כי הוא מקבל את התחייבות היועץ המשפטי של המועצה, עו"ד תומס מנור, לפיה למרות שלא תהייה חובה בחוק המועצה תפרסם את הפרוטוקולים לעיון הציבור. ח"כ שרן השכל הוסיפה כי המינימום הדרוש הוא הגברת השקיפות לציבור, ודרשה לפרסם גם את הפרוטוקולים מהישיבות בחצי השנה האחרונה. עו"ד מנור השיב על כך כי לא התקיימו ישיבות בתקופה האחרונה בשל בעיית המינויים כאמור. ח"כ אשר אף פנה לממשלה בדרישה למנות את נציגי הציבור בהקדם, ולא לחכות עד לסוף השנה.

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, הסביר את התיקון שאושר אתמול ואמר כי ביהודה ושומרון מיוצרות 22 מיליון ביצים וכשהוחל החוק על האזור נקבע שלא ניתן להעביר את מכסות ממנו או אלי. עם זאת, לדבריו, לאחר בחינה מחודשת של הנושא הגיע המשרד למסקנה שאין בעיה עם ההעברה. ח"כ איתן ברושי אמר כי מדובר בפוליטיקה של שר החקלאות, שבמקום להגדיל מכסות לתושבי הגליל מעביר מכסות ליו"ש. הוא הוסיף כי לא מדובר בדאגה לענף, ואמר כי התיקון צריך להיות חלק ממהלך כולל להצלתו, ובכלל זה טיפול במשבר בענף הפטם. כאמור, ח"כ וקנין ציין כי התיקון לא ישפיע כל עוד המועצה תמשיך להיות משותקת, והציע לבצע תיקון נוסף שיאפשר לה לפעול.

נציג המגדלים בצפון, יוסי אדוני, אמר כי הוא בעד תושבי יהודה ושומרון, אבל צריך למצוא להם פרנסה אחרת שלא פוגעת ביישובי הצפון. שמעון ביטון הוסיף כי המגדלים ביו"ש קיבלו את המכסה להתפרנס ממנה ולא בשביל למכור אותה. עו"ד גיל עוז, המייצג מגדלים ביהודה ושומרון, אמר כי ביו"ש חיים אזרחים כמו כולם שגם הם זכאים למכור את לקנות מכסות, וכי התיקון לא יפגע באף אחד. המגדלים בצפון קראו להגביל את המכסה שיוגלו ביטון אמר בתגובה כי צריך להגביל את המכירה לכ-560 אלף ביצים, בדומה למכסה של המגדלים בצפון, והסביר כי מגדל ביו"ש מחזיק במכסה ששווה 20 מיליון שקל. הסמנכ"ל לוי הסביר כי ההגבלות הללו מקומם בתקנון שתקבע מועצת הלול והוסיף כי המשרד מסכים לתיקון שהציע ח"כ וקנין בעניין הארכת כהונת המועצה.

נציגת משרד המשפטים, עו"ד הגר סלקטר, אמרה כי צריך לבדוק את ההחלה הרטרואקטיבית של התיקון שמציע ח"כ וקנין. ח"כ אשר הביע זעם על הדברים וביקש לבדוק גם איך משרד המשפטים נתן לכאוס הזה להתרחש. כאמור, אתמול אושרו לקריאה שנייה ושלישית התיקונים באשר להעברת המכסות אל ומיהודה ושומרון, והיום אושרה ההצעה להאריך את כהונת חברי מועצת הלול עד סוף השנה או עד שימונו לה חברים חדשים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]