נתניהו למקרון: "אם היו מנסים בצרפת לפרוץ את הגדרות שלכם ולהרוג צרפתים הייתם פועלים כמונו" - 0404
+
נתניהו למקרון: "אם היו מנסים בצרפת לפרוץ את הגדרות שלכם ולהרוג צרפתים הייתם פועלים כמונו" חיים צח, לע״מ

נתניהו למקרון: "אם היו מנסים בצרפת לפרוץ את הגדרות שלכם ולהרוג צרפתים הייתם פועלים כמונו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שלישי) למתיחות עם איראן, להסכם הגרעין ולטרור בגבול עזה בעת פגישתו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

נתניהו: "תודה לך, הנשיא מקרון, על קבלת הפנים החמה. אני מוצא שהשיחות הרבות בינינו, כולל השיחה האחרונה, הן מאוד מועילות ופוריות. איננו יכולים כמובן לדון פומבית בכל הדברים ששוחחנו עליהם באופן אישי, אבל השיחות הללו חשובות מאוד לקידום ביטחון, יציבות שגשוג באזורנו וכדי לסייע לשתי מדינותינו להתקדם בתחומים כמו טכנולוגיה, מדע ותרבות.

אנו בני ברית טבעיים. אנו חולקים את ערכי הדמוקרטיה, השלום והפלורליזם. נדבר על תרבות היום. כמו ישראלים רבים, חונכתי על אלכסנדר דיומא, ויקטור הוגו ואמיל זולא. זה לא זר לנו. לא רק שזה לא זר לנו, אלא זה חלק מהמורשת שלנו. יש לנו מורשת משותפת, יש לנו קהילה, קהילה יהודית צרפתית מופלאה, ש-200,000 מבניה ובנותיה עלו לישראל והם מהווים גשר אנושי טבעי, ולכן אנו שותפים טבעיים ואנו דמוקרטיות.

היום, צרפת וישראל, כמו כל הדמוקרטיות, מתמודדות עם אתגר משותף. בשתי מילים – האסלאם הקיצוני. הוא קורא תיגר לא רק על הדמוקרטיות, אלא גם על מוסלמים. הוא הורג מוסלמים ומעולל להם דברים נוראים, והוא נובע משני מקורות מרכזיים של תוקפנות. אחד זה הסונים הקיצוניים שהיו בתחילה בהנהגת אל קאעידה ועכשיו הם בהנהגת דאעש. הם רוסקו במידה רבה בסוריה ואיראן. חייבים לוודא שאין להם מעוזים נוספים שמשם הם שולחים את רוצחיהם לתקוף את צרפת, אירופה ואת שאר העולם.
אמרת נכון שישראל וצרפת פועלות יחד וחולקות מודיעין. אני יכול רק לומר לאזרחי צרפת שאני מאמין שהשותפות הזאת הצילה את חייהם של אנשים רבים. היא מאוד חשובה עבורנו, ואני מאמין, כפי שאמרת, שהיא מאוד חשובה עבורכם. ולכן בכוונתנו להמשיך ולהעמיק את שיתוף הפעולה הזה כי הוא מאוד חשוב לביטחון מדינותינו.

המלחמה בדאעש היא דבר אחד, אבל ישנו שורש נוסף. השורש הנוסף של האסלאם הקיצוני הוא השיעים הקיצוניים בהובלת איראן. אנו עושים כל שביכולתנו כדי למנוע מאיראן לממש את מזימותיה התוקפניות, שיערערו בסופו של דבר לא רק את היציבות במזה"ת, אלא יערערו את היציבות באירופה והעולם. אתה חווית את זה. 250 בני אדם נרצחו כאן כתוצאה מפיגועי טרור שבוצעו ע"י זרוע אחת של אותה קיצוניות. אתה לא רוצה לספוג יותר.

לכן נוסף על המלחמה בטרור באמצעות שיתוף פעולה מודיעיני, ישראל גם נלחמת במאבק הזה במזה"ת ע"י מאבק בדאעש, אבל גם ע"י מאבק באיראן. האיום הגדול ביותר היום לעולם בעיניי הוא נשק גרעיני בידיו של משטר אסלאמי קיצוני בטהראן. הארכיון הגרעיני שחשפנו לאחרונה מוכיח שאיראן שיקרה לעולם לגבי תכנית הגרעין שלה, ואני מאמין שעכשיו הזמן להפעיל מקסימום לחץ על איראן, להבטיח שתכניתם הגרעינית לא תתממש.
לא ביקשתי מהנשיא מקרון לעזוב את ההסכם, אני חושב שהמציאות הכלכלית היא שתכריע את הנושא. לא בזה התמקדנו. מה שהתמקדנו בו, מה שאני התמקדתי בו, הוא בלימת התוקפנות האיראנית באזור. ספציפית, היעד של ישראל, שאני חושב שכולם צריכים להיות שותפים לו, כל אלה הרוצים שלום, שגשוג ויציבות, הוא בנייתה מחדש של סוריה, ואני חושב שתנאי הכרחי לכך הוא שאיראן תיסוג מסוריה כולה. אין להם מה לחפש שם. עלינו לבלום את תכניתה של איראן למקם את הצבא שלה ואת הנשק שלה, נשק מתוחכם וקטלני, בסוריה, באמצעותו הם מבקשים לתקוף את ישראל.
שליט איראן, האייתולה חמנאי, אמר לפני יומיים שבכוונתם להשמיד את ישראל ולשם כך הם רוצים להשיג נשק גרעיני ונשק נוסף שיקרב אותם לישראל כדי שיוכלו לירות על הערים שלנו והאזרחים שלנו. אנחנו לא נשלים עם זה. אני מאמין שלעמדה הזאת שותפות לא רק צרפת וישראל, אלא גם רבות ממדינות ערב שבעצמן מאוימות כתוצאה מהתוקפנות האיראנית. הדבר הפשוט, הישיר וההכרחי שבו עלינו להתמקד בו עכשיו הוא להוציא את איראן מסוריה.

אני מבקש לומר כמה מילים על עזה. מה שראיתם בשבועות האחרונים הן לא הפגנות שוחרות שלום, אלא התפרעויות אלימות המאורגנות ע"י חמאס שמשתמש במגנים אנושיים. הם רוצים לחטוף ישראלים, הם רוצים לרצוח ישראלים, וההפגנות הללו ממומנות ע"י חמאס ומאורגנות ע"י חמאס, והמטרה שלהם היא להסתער לתוך ישראל ולחטוף אזרחים או חיילים מטרים מגדר הגבול. הם שורפים את השדות שלנו. אלה לא אזרחים. באותו היום שבו היה להם המספר הגבוה ביותר של נפגעים, 62 נפגעים, חמאס אמר מפורשות ש-50 מתוך ה-62 היו מחבלי חמאס. יש לנו את השמות שלהם והצילומים שלהם. ולכן זה לא כמו שזה נראה.
יש לנו זכות להגן על עצמנו. אנו מממשים את הזכות הזאת. אנו מנסים לעשות זאת באמצעים לא קטלניים, אך ללא הצלחה כי חמאס רוצה שהאנשים הללו ייהרגו.

אמרתי לפני כמה דקות שאני מבקש שתדמיינו שהיו לכם כ-20 מיליון בני אדם, תחת שליטה של משטר טרור עריץ, שמבקשים להיכנס בסערה לתוך צרפת ואומרים: אנחנו רוצים להיכנס לצרפת, אנחנו רוצים להשמיד את צרפת ולהבעיר את פריז וכשנחצה את הגבול לתוך צרפת נרצח כל אזרח צרפתי שנוכל להניח עליו את ידנו. אין ספק שהייתם פועלים בכל דרך אפשרית כדי למנוע מזה לקרות, וזה בדיוק מה שישראל עושה.
גם כאן ישנו שינוי גישה בחלקים מסוימים בעולם הערבי כיוון שהם מבינים זאת. נמאס להם מהמלחמה הזאת נגד ישראל, מהניסיון להשמיד את ישראל. הם מבינים שישנה שותפות פוטנציאלית עם ישראל, הן בתחום הביטחוני נגד איראן והאסלאם הרדיקלי מכל מקור שהוא, אבל גם למען עתיד טוב יותר, כיוון שהמדינות הערביות הללו מאמינות שהן יכולות להיות שותפות לטכנולוגיה הישראלית במים, חקלאות, אוויר נקי יותר, IT, שירותי בריאות. כל הדברים הללו אפשריים ואתם צריכים לדעת שהם קורים מתחת לפני השטח. ישנו שינוי. ואני מאמין שבסופו של דבר זאת התקווה הגדולה ביותר לשלום.

עלינו להתמודד עם הקיצוניים והטרוריסטים אבל באותה שעה לנצל את ההזדמנות לקידום עתיד חדש, חיים טובים יותר, וזה קורה. זה קורה במזה"ת שעה שאנו מדברים. הדבר נכון גם לגבי ישראל וצרפת, כיוון ששעה שאנו נלחמים בכוחות העבר, אנו אוחזים בעתיד. שנינו מבינים את ערך החדשנות, ערך הטכנולוגיות המהפכניות כמו בינה מלאכותית, מתמטיקה קוונטית ומחשוב קוונטי. אלה הן לא מילים זרות. אלה מילים אמיתיות. הם משנים מן היסוד חייהם של אנשים ויוצרים הזדמנויות חדשות.

אני חושב שעל מנת שהם ישגשגו, צריך אקלים כלכלי שמתגמל יוזמה ויזמות, ואני עוקב בהערצה, עמנואל, אחר מאמציך הנפלאים ליצור את ההזדמנויות הללו בצרפת. אני יודע את הפוטנציאל הגדול שיש במדינה הזאת, המשאבים האנושיים הגדולים שנמצאים כאן. אנו חושבים שישראל וצרפת יחד יכולות לעשות הרבה יותר. אנו עושים הרבה בנפרד. יחד, נוכל להשיג דברים גדולים אף יותר.
אני מבקש לשבח אותך על כך וגם על מאבקך באנטישמיות. זוהי עמדה עקבית שאתה דוגל בה. אני חושב שזה חשוב כיוון שהאנטישמיות מרימה את ראשה המכוער כאן, והעובדה שאתה נוקט עמדה נחרצת נגדה היא חשובה. אמרת בצדק שאנטי ציונות היא אנטישמיות. יש מי שאומרים: אין לי שום דבר נגד יהודים אבל אני לא חושב שצריכה להיות מדינה יהודית. זה מה שאומרים האנטי-ציונים. אנו מבינים שזאת צביעות, ואני שמח שאתה נוקט בעמדה נחרצת נגד זה. אני רוצה להמשיך בשיתוף הפעולה הזה. אני מצפה בעוד מספר דקות לדון בבסיס התרבותי המשותף לנו ובחתירתנו המשותפת לחדשנות ושינוי, ואני מאמין שיחד נצליח. אז תודה על הפגישה ועל הערב הזה וערבים רבים אחרים גם כן. תודה לך, עמנואל".