בצעד חריג: הכנסת דחתה הנחת הצעת חוק של זועבי וזחלאקה השוללת את קיום המדינה - 0404
+
בצעד חריג: הכנסת דחתה הנחת הצעת חוק של זועבי וזחלאקה השוללת את קיום המדינה יוסי שקל

בצעד חריג: הכנסת דחתה הנחת הצעת חוק של זועבי וזחלאקה השוללת את קיום המדינה

נשיאות הכנסת החליטה, בצעד חריג, שלא לאשר להנחה על שולחן הכנסת את הצעת חוק-יסוד: מדינת כל אזרחיה, של חברי סיעת בל״ד (ג׳מאל זחאלקה, חנין זועבי וג׳מעה אזברגה) בשל היותה שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי.

יש לציין כי הן בכנסת ה-19 והן בכנסת ה-20, עד למקרה זה, לא פסלה הנשיאות אף הצעת חוק.

ברוב של 7 תומכים למול 2 מתנגדים (עיסאווי פראג׳ ואחמד טיבי) ונמנע אחד (בצלאל סמוטריץ'), אמצו חברי נשיאות הכנסת את חוות דעתו המנומקת של היועמ״ש לכנסת, איל ינון, לפיה: ״הן במישור העקרוני והן במישור הפרטני, קשה שלא לראות בהצעה ככזאת המבקשת לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי ועל כן בהתאם לסעיף 75 (ה) לתקנון, מוסמכת נשיאות הכנסת למנוע את הנחתה על שולחן הכנסת״.

בפתח הדיון, אמר יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין כי: ״מדובר בהצעת חוק מופרכת שכל בר דעת מבין שיש לבלום מיד. אסור שהצעה שתכליתה כרסום היסודות עליהם בנויה מדינת ישראל תונח על שולחן הכנסת. זו הפעם הראשונה מאז מונתי לתפקיד יו״ר הכנסת, לפני כחמש שנים, שבה אני ממליץ לנשיאות לפסול הצעת חוק.

שלושת חברי הכנסת של בל״ד מנסים פעם אחר פעם לקושש קולות באמצעות פרובוקציות, אסור לתת להם יד לכך״ .

ח"כ רויטל סוויד: ״הנחת הצעת החוק על שולחן הכנסת עלולה להוות תקדים גם לעניין הנחתן של הצעות חוק אחרות שהן גזעניות במהותן. מאחר שההצעה שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי ושוללת את חוק השבות, אין להשלים עם הנחתה על שולחן הכנסת״.

היועמ"ש, אייל יינון: "הצע״ח יסוד: מדינת כל אזרחיה כוללת שורה של סעיפים שנועדו לשנות את אופייה של מדינת ישראל ממדינת הלאום של העם היהודי למדינה שבה יש מעמד שווה מבחינה לאומית ללאום היהודי וללאום הערבי״.

ינון הוסיף וקבע כי הצעת החוק מבקשת לכאורה לשנות שורת מרכיבים ״גרעיניים״ ובכללם ביטול עקרון השבות – זכותו של כל יהודי לעלות לישראל ולקבוע במקומו כי קבלת אזרחות במדינה תתבסס על הזיקה המשפחתית של אדם לאזרח המדינה, שלילת העקרון לפיו עיקר סמליה של מדינת ישראל ישקפו את תקומתו הלאומית של העם היהודי וכן שלילת היותה של השפה העברית שפתה המרכזית של המדינה.