חושפים את הסוד הכלכלי - טיפים והמלצות - 0404
+
חושפים את הסוד הכלכלי – טיפים והמלצות Pixabay

חושפים את הסוד הכלכלי – טיפים והמלצות

נדמה כי אופי הפעילות בתחום הניהול והשקעות מצריך תזכורת תמידית לשמור על צניעות. חיים טולדנו, יועץ עסקי בינלאומי. מלווה בשנים האחרונות מנהלי חברות וארגונים פיננסים ובוחן את תהליך קבלת ההחלטות. לדבריו מפלות בשוק ההון הם דוגמה טובה מדוע יש להעז לפעול נגד המגמה ולא לקבל שום דבר כמובן מאליו. יחד עם זאת הוא מתריע מפני שאננות וביטחון יתר.

טולדנו: "מחקרים מלמדים כי אחת מההטיות ההתנהגותיות שלנו היא שאנחנו נוטים להפריז ביכולות שלנו. מסוכן לחשוב שרק בגלל שמישהו אחר עשה משהו, גם אנחנו יכולים. עולם המסחר הוא תחרותי, לא תמיד מנצחים, ביטחון עצמי הוא דבר חשוב רק צריך להקפיד מראש על צעדים וכללים שגינו עלינו מפני החלטות ספונטניות ולא זהירות".

אירועים טראומטיים מוצאים אותנו לא פעם מקיבעון מחשבתי. בתחום הכלכלי ניתן לקחת כדוגמה את שוק ההון ועולם ההשקעות. תחום רווי אקסיומות שנוצרו על ידי אנשי אקדמיה מתחום הכלכלה, המימון והסטטיסטיקה. חלק מהן כבר התנפצו אבל אחרות עדין עמנו, ואלה לא תמיד עומדות במבחן המציאות.

להתעקש על האמת הפנימית, לא להיכנע ללחצים ופיתוים ולהתנהל לטווח ארוך, אלו אינם סיסמאות. שנים רבות שלטה האסכולה האומרת שהעולם הכלכלי משוכלל ויעיל, ושאנחנו משקעים את כספנו באופן רציונלי. מחקרים רבים בתחום מוכיחים כי ההפך הוא הנכון. החלטות השקעה וכן החלטות ניהוליות מתקבלות באופן אמוציונלי".

ביקשנו מחיים טולדנו מספר אבני דרך העשויים לסייע למנהלי חברות בתהליך קבלת ההחלטות.

שימוש בכלי מחקר: מאז ומתמיד היה בשוק הגלובלי מידע עצום ורב. שיפורי הטכנולוגיה הקלו משמעותית את השגת המידע. תפקידם של אנשי המחקר הוא לייצר ניתוח כלכלי רלוונטי ומדויק. לאחר בחינת המידע מוסיף חיים טולדנו ניתן לקבל המלצות איכותיות אשר מסייעות בקבלת החלטה מושכלת ורציונלית.

משמעת עצמית והתמדה: אירועים וחדשות שנתפשים כשלילים מתרחשים כל הזמן. ברגע שהוחלט על אסטרטגיה עסקית יש לדעת להתעלם מרעשים זמנים. משימה שאינה פשוטה כלל. מנהל נתון בכל יום לקבל החלטות בשורה ארוכה של נושאים. היכולת להבדיל בין עיקר לטפל היא אחת המשמעותיות.

הקשבה: כל מנהל מגיע עם התנסויות, חוויות ועקרונות, האסטרטגיות שלמדנו וגיבשנו במהלך חיינו הם אלו שהפכו אותנו לטובים יותר. אחד העקרונות הבסיסים עליהם ממליץ חיים טולדנו הוא פתיחות לשמוע את מגוון הדעות של כל הסובבים אותנו. "רעיונות וכיווני חשיבה חדשים מגיעים כתוצר של תרבות ארגונית המעודדת ומחזקת הבעת דעה. היכולת להכיל מגוון דעות שונה, להקדיש לכך זמן גם בתקופות לחוצות עתיד להשתלם בטווח הארוך".